آموزش بیت کوینچهر‌ه‌های تاثیرگذار کریپتو

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ با خالق بیت کوین آشنا شوید

ارز دیجیتال بیت کوین نخستین اجرای مفهومی تحت عنوان «ارز رمزی» است که برای نخستین بار حدود بیست و چهار سال قبل به‌وسیله‌ فردی به نام «وِی دای» (Wei Dai) بیان شد. بر اساس تعریف وی دای، مفهوم ارزِ رمزی یا سری، شکل تازه‌ای از پول است که جهت مدیریت تولید و انجام معاملات آن، به‌جای مرجعی مرکزی، از سیستم رمزنگاری استفاده شده است. باوجوداینکه بیت کوین به‌عنوان یک رمز ارز شناخته می‌شود، ولی کماکان از آن به‌عنوان یک ارز یا پول یاد نشده و دولت‌های بزرگی همچون امریکا، آلمان، چین و ژاپن تاکید دارند که یک کالا است.

از طرفی نخسنین ارز دیجیتال که همان بیت کوین است در سال ۲۰۰۹ میلادی و به‌وسیله‌ فردی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» منتشر گردید و از آن زمان توسعه‌دهندگان متعددی بر روی بیت کوین کارکرده و روزبه‌روز شبکه‌ این ارز دیجیتال بیشتر رشد کرده است. درواقع ناکاموتو با انتشار «وایت پیپر» (Whitepaper) بیت کوین در یک ایمیل رمزنگاری‌شده، خالق پروتکل بیت کوین به‌حساب می‌آید.

ساتوشی نخستین نسخه‌ از نرم‌افزار بیت کوین را در سال ۲۰۰۹ میلادی منتشر کرد و در یک انجمن با دیگر افراد مشغول کار بر روی این پروژه شد، تا اینکه در اواخر سال ۲۰۱۰ به یکباره ناپدید شد. ازاین‌رو تا به امروز اطلاعات دقیقی در مورد هویت حقیقی ساتوشی در دست نیست. در این مطلب قصد داریم ببینیم که ساتوشی ناکاموتو کیست و چه اطلاعاتی در مورد او داریم.

همه‌ چیز در مورد ساتوشی ناکاموتو

«ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) اسمی است که سازنده یا سازندگان پروتکل بیت کوین برای خود انتخاب کرده‌اند. از آنجا که ساتوشی ناکاموتو تقریبا هم‌معنی بیت کوین به‌شمار می‌رود و تا الان هیچ شخص دیگری با این نام پیدا نشده است، بیشتر افراد بر این باور هستند که ممکن است ساتوشی ناکاموتو هیچ‌گونه هویت حقیقی نداشته باشد و این نام تنها نامی مستعار برای سازنده یا سازندگان بیت کوین باشد تا هویت اصلی خود را ناشناخته نگه‌ دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا