آموزش ارز دیجیتال

وایت پیپر (White Paper) چیست و چطور بررسی می‌شود؟

دنیای ارزهای دیجیتال با پذیرفته شدن میان عموم مردم، هر روزه در حال گسترش یافتن است. طی سال‌های اخیر، با محبوبیت این ارزها تعداد زیادی ارز دیجیتال روانه بازار شده است. زمانی که یک ارز دیجیتال برای اولین‌بار طراحی می‌شود، با خود یک سند به همراه دارد که تمام اطلاعات پروژه در آن آمده است؛ این سند را «وایت پیپر» (White Paper) ارز دیجیتال می‌نامند.

اغلب سرمایه‌گذاران برای اینکه ارز دیجیتالی را بخرند که تازه وارد بازار شده، ابتدا وایت پیپر آن را مطالعه می‌کنند تا اطلاعاتی در مورد نقشه راه و سرمایه پروژه بدست آورند.

در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم وایت پیپر ارز دیجیتال، کاربرد و نحوه نوشتن آن آشنا کنیم. اگر به دنیای پر رمز و راز ارزهای دیجیتال علاقه دارید، حتما تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

تعریفی از وایت پیپر

«کاغذ سفید» یا «مقاله سفید» یا وایت پیپر (White Paper) سند اطلاعاتی است که برای ترغیب مردم به پشتیبانی از یک محصول، خدمات یا ایده نوشته می‌شود. وایت پیپر نوعی سند است که معمولا به‌واسطه‌ یک کمپانی یا سازمان غیردولتی به انتشار می‌رسد تا ویژگی‌های یک محصول را به‌طور مفصل معرفی کند.

وایت پیپرها به گونه‌ای نوشته می‌شوند که بتوان از آن‌ها به‌عنوان نوعی ابزار بازاریابی استفاده کرد. هدف اصلی وایت پیپر تبلیغ یک محصول، سرویس، فناوری و همچنین تاثیرگذاری روی تصمیم مشتری در زمان حال و آینده است.

تعداد زیادی از کاغذهای سفید برای اهداف بازاریابی بیزینس به بیزینس یا B2B (Business to Business) مانند بازاریابی بین تولیدکننده و عمده‌فروش یا عمده‌فروش و خرده‌فروش، طراحی شده‌اند. همچنین وایت پیپرها برای اهداف دولتی و تحت عنوان راهی برای ارائه‌ سیاست‌ها، مورد آزمایش قرار دادن واکنش عمومی و قوانین دولتی نیز به کار برده می‌شوند.

وایت پیپر به‌منظور آگاهی دادن و ترغیب کردن کمپانی‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد تا محصول یا فناوری معرفی‌شده را نشان دهد. همچنین وایت پیپر باید مشخص کند که چرا محصول مورد نظر برای حل کردن یک مشکل یا رفع چالشی مشخص، بهتر از نمونه‌های مشابه عمل می‌کند.

البته بد نیست بدانید که وایت پیپرها شبیه به دیگر محصولات بازاریابی مانند بروشورها عمل نمی‌کنند و کاملا متفاوت هستند. بروشورها و سایر موارد بازاریابی پر از تبلیغات مبالغه‌آمیز هستند؛ در صورتی که هدف از نوشتن یک وایت پیپر فقط و فقط در میان گذاشتن اطلاعات فنی محصول است. به‌طور کلی وایت پیپرها باید حداقل ۲۵۰۰ کلمه باشند و به‌صورت آکادمیک نوشته شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا