سیگنال فارکس
آموزش آلت کوین هاآموزش بلاک چین

رپد توکن (Wrapped Tokens) چیست؟

حتما در جریان گشت‌وگذارهای خود در سایت‌های خبری و تحلیلی ارزهای دیجیتال، با ارزهایی که پیشوند Wrapped دارند مواجه شده‌اید. از معرفی ارزهایی مثل Wrapped Bitcoin که به آن توکن بسته‌بندی‌شده می‌گویند، مدتی است که می‌گذرد، اما شاید کمتر کسی باشد که درمورد تفاوت‌های آن با ارز اصلی (در اینجا بیت کوین) آگاه است.

در این مقاله ضمن تعریف این ارزها یا بهتر است بگوییم توکن‌ها به دلایل ایجاد آ‌ن‌ها اشاره خواهیم کرد. علاوه بر این، در ادامه انواع مختلف توکن‌های بسته‌بندی‌شده را نیز معرفی می‌کنیم. این توکن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که در انتها در مورد آن‌ها نیز صحبت می‌کنیم.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که تاکنون چندین بار اسم توکن‌های بسته‌بندی‌شده به گوش‌تان خورده ولی هنوز اطلاعاتی در مورد آن‌ها و نحوه‌ کارشان ندارید، حتما با ما همراه باشید تا با زبانی ساده و پویا شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

توکن بسته بندی شده

«توکن بسته‌بندی‌شده» (Wrapped Token) به ارزهایی گفته می‌شود که به ارز دیجیتال دیگری متصل شده‌اند. برای مثال «بیت کوین بسته‌بندی‌‌شده» (Wrapped Bitcoin) را درنظر بگیرید؛ هر واحد از این توکن از نظر ارزش با هر واحد از بیت کوین برابر است.

حال شاید بپرسید اصلا چرا باید به همچنین ارزی نیاز باشد؟ می‌دانیم که بیت کوین بلاک چین خودش را دارد و نمی‌توان از آن در بلاک چین اتریوم (و دیگر بلاک چین‌ها) استفاده نمود. به همین دلیل چنین توکن‌های بسته‌بندی‌شده‌ای ایجاد شدند تا به نوعی تداعی‌کننده‌ توکن‌های دیگر بلاک چین‌ها در بلاک چین اتریوم باشند.

به عبارت دیگر، از آنجایی که نمی‌توان از ارزهایی مثل بیت کوین به‌طور مستقیم در بلاک چین اتریوم استفاده نمود، ارز دیگری به نام بیت کوین بسته‌بندی‌شده ایجاد شد‌ه‌ است تا دقیقا ارزشی برابر با ارز اصلی بیت کوین داشته باشد. این کار به کمک «قراردادهای هوشمند» (Smart Contracts) یا ذخیره‌ یک‌به‌یک ارز اصلی به ازای هر ارز بسته‌بندی‌شده انجام می‌شود.

در واقع از آنجایی که بلاک‌ چین‌های مختلف با هم تفاوت‌ زیادی دارند و راه آسانی برای انتقال اطلاعات بین آن‌ها وجود ندارد، از این نوع توکن‌ها استفاده می‌شود تا باعث همکاری راحت‌تر بین بلاک‌ چین‌های مختلف با هم شوند.

اگر با مفهوم ارزهای ثابت یا «استیبل کوین‌»ها (Stable Coins) آشنا باشید، می‌دانید ارزش استیبل کوینی مثل تتر یا USDT به دلیل ذخیره‌ یک دلار به ازای هر واحد از آن، همواره ثابت و برابر با همان یک دلار است. توکن‌های بسته‌بندی‌شده را هم می‌توان نوعی استیبل کوین در نظر گرفت که ارزش آن‌ها نه به دلار، بلکه به ارز متناظرشان بستگی دارد.

البته شما به عنوان یک کاربر عادی لازم نیست که نگران اتفاقات انجام‌شده در پشت‌پرده باشید. همه‌‌چیز به‌صورت خودکار انجام می‌شود و می‌توانید مانند هر ارز دیجیتال دیگری به خریدوفروش توکن‌های بسته‌بندی‌شده در صرافی‌های معتبر بپردازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا