آموزش آلت کوین هاآموزش بلاک چین

معرفی کامل شبکه کازموس (Cosmos) و رمز ارز اتم (ATOM)

کازموس یکی از پروژه‌های جذاب کراس چین در حوزه‌ کریپتو است. یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف فناوری بلاک چین این است که شبکه‌های بلاک چینی قادر نیستند با دنیای بیرون و دیگر بلاک چین‌ها ارتباط برقرار کنند.

پروژه‌ی کازموس، یک شبکه‌ غیرمتمرکز و بستری برای ارتباط موازی دیگر بلاک چین‌ها است و اجازه می‌دهد این شبکه‌ها در عین حال که فعالیت مستقل خود را انجام می‌دهند، بتوانند با هم تعامل کنند.

کازموس یک بلاک چین نسل سوم محسوب می‌شود و سازوکار پیچیده‌ای دارد و متشکل از چند لایه‌ی مختلف است. در این مقاله تلاش می‌کنیم اکوسیستم کازموس را به زبان ساده‌ برای علاقه‌مندان دنیای ارزهای دیجیتال تشریح کنیم.

کازموس چیست؟

کازموس بستری برابر تعامل بلاک چین‌های مختلف با یکدیگر است. کازموس ساختاری چند لایه دارد و از فناوری Tendermint به عنوان الگوریتم اجماع استفاده می‌کند. ارز دیجیتال این شبکه ATOM نام دارد.

«کازموس» (Cosmos) یک پروژه‌ بلاک چین است که با هدف ایجاد «اینترنت بلاک چین‌ها» ساخته شده که می‌تواند سایر بلاک چین‌ها را به صورت یک شبکه به هم متصل کند. در حقیقت کازموس می‌خواهد راه حلی برای مشکل «همکاری بین بلاک چین‌ها» (Interoperability) ارائه کند. این نوع شبکه‌ها به بلاک چین‌های نسل جدید یا نسل سوم معروف هستند و از پروژه‌های مشابه می‌توان «پولکادات» (Polkadot) و «اوالانچ» (Avalanche) را نام برد. این نوع شبکه‌ها نیامده‌اند که با دیگر پروژه‌های کریپتویی رقابت کنند، بلکه هدف آن‌ها بیشتر رفع مشکل همکاری و تعامل بین بلاک چین‌های موجود است.

پروژه‌ی کازموس توسط بنیاد سوئیسی ICF (The Interchain Foundation) که در زمینه‌ حمایت مالی و توسعه‌ پروژه‌های متن باز فعالیت می‌کند، راه‌اندازی شد. ایده‌ کازموس به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد. در آن زمان، دو توسعه‌دهنده به نام‌های Jae Kwon و Ethan Buchman سیستم Tendermint را پایه‌گذاری کردند که بعدها کازموس از آن به عنوان الگوریتم اجماع استفاده کرد. «وایت پیپر» (Whitepaper) کازموس در سال ۲۰۱۹ ارائه شد و نرم‌افزار آن هم در همان سال به اجرا درآمد.

سایر شبکه‌ها می‌توانند با استفاده از بستری که کازموس فراهم کرده است، با هم در ارتباط باشند و انواع اطلاعات مختلف را به اشتراک بگذارند. البته کازموس فقط در نقش یک پل بین بلاک چین‌ها نیست و ویژگی‌ها و قابلیت‌های بسیار جذابی دارد و توسعه‌دهنده‌ها می‌توانند با استفاده از آن‌ها کارایی بلاک چین‌ها را افزایش دهند.

مثلا کازموس ابزار بسیار کاربردی SDK را مخصوص توسعه‌دهنده‌ها ایجاد کرده است که به کمک آن می‌توان بلاک چین‌های مختلف مبتنی بر الگوریتم‌های نوع Tendermint‌ را ایجاد کرد. یعنی به جای صرف چندین ماه و سال، می‌توان در چند هفته یک بلاک چین روی پلتفرم کازموس طراحی و راه‌اندازی کرد. اگر این اصطلاحات اخیر برای شما ناآشناست، اصلا نگران نباشید،‌ چون در ادامه همه‌ آن‌ها را توضیح می‌دهیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا