آموزش بلاک چین

نود چیست؟‌ منظور از گره (Node) در بلاک چین چیست؟

منظور از گره در شبکه و بلاک چین، هر دستگاه دیجیتالی است که به آن شبکه و بلاک چین متصل باشد. برای مثال یک رایانه یا تلفن همراه یک گره است. حتما در حین خواندن مطالب در مورد ارزهای دیجیتال یا شبکه بارها با کلمه‌ «گره» مواجه شده‌اید و احتمالا به خوبی مفهوم آن را نمی‌دانید. تعریف گره در کاربردهای گوناگون می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشد.

برای مثال وقتی در بحث شبکه‌‌های کامپیوتری یا ارتباطی از گره صحبت می‌کنیم، منظورمان نقاطی است که مسئولیت توزیع مجدد یک سیگنال یا ایجاد ارتباط را برعهده دارند. این گره‌ها معمولا از یک دستگاه فیزیکی تشکیل می‌شوند ولی در بعضی مواقع از گره‌های مجازی هم برای پیش‌برد کار کمک گرفته می‌شود.

به عبارت دیگر، منظور از یک گره در شبکه نقطه‌ای است که در آنجا می‌توان یک پیام را ایجاد کرد، دریافت کرد یا به جای دیگر انتقال داد. در دنیای بلاک چین هم مفهوم گره مفهومی مشابه است که در ادامه با جزئیات بیشتری در مورد آن صحبت می‌کنیم. همچنین انواع مختلف این گره‌ها را نیز برایتان طبقه‌بندی خواهیم کرد تا بهتر بتوانید آن‌ها را درک کنید.

تعریف گره در بلاک چین

به رایانه‌هایی که به بلاک چین متصل هستند و به ادامه‌ حیات این شبکه کمک می‌کنند گره بلاک چین می‌گویند.

در بلاک چین منظور از «گره» (Node) همان دستگاه‌هایی هستند که به نوعی به شبکه‌ متصل هستند. همان‌طور که گفتیم این گره‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم ولی در هرصورت همه‌ آن‌ها یک ویژگی مشترک دارند. این ویژگی مشترک این است که شما برای میزبانی یا اتصال به آن‌ها نیاز به یک سخت‌افزار مخصوص دارید.

یکی از نکات مثبت بلاک چین که باعث محبوبیت آن در بین کاربران شد این است که به شکل یک سیستم توزیع‌شده طراحی شده بود. این سیستم طبق اصول شبکه‌های «همتابه‌همتا» (Peer to Peer) ساخته شده و برای همین در بسیاری از این شبکه‌ها خبری از سرورهای اختصاصی یا نهادی که مسئول بررسی درستی کارها باشد، نیست.

در عوض این خود کاربران یا گره‌های شبکه هستند که این مسئولیت را برعهده دارند. برای همین از آنجایی که همه‌ کاربران بلاک چین در تامین امنیت و یکپارچکی شبکه نقش دارند، درواقع مسئولیت خطیر تامین امنیت کل شبکه نیز در اختیار آن‌هاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا