🎁 عضویت رایگان در کانال سیگنال فارکس

کلیک کنید
سیگنال فارکس
آموزش استخراج رمزارز

استخر استخراج (Mining Pool) یا استخر ماینینگ چیست؟

استخراج یکی از کلیدی‌ترین مفاهیم مربوط به بلاک چین و ارزهای دیجیتال است. وقتی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ میلادی شروع به کار کرد، هرکسی با یک رایانه‌ شخصی معمولی می‌توانست بیت کوین استخراج کند. دلیل این موضوع این بود که در آن زمان سختی استخراج بسیار پایین بود و نرخ هش شبکه هم چندان قدرتمند نبود. برای همین اضافه کردن بلوک جدید به زنجیره نیاز به سخت‌افزارهای مخصوص و قدرتمند نداشت.

اما در سال‌های بعدی که بیت کوین بیش از پیش به سر زبان‌ها افتاد و افراد زیادی رو به استفاده از آن کردند، سختی استخراج هم طی برنامه‌های زمانی مشخص افزایش یافت. بدین ترتیب دیگر امکان استخراج با رایانه‌های شخصی وجود نداشت و اگر هم کسی اقدام به این کار می‌کرد، باید سال‌ها منتظر می‌ماند و در آخر هم پاداشی که می‌گرفت بسیار ناچیز بود.

آیا ارزهای دیجیتال و به تبع آن استخراج به پایان خود رسیده‌اند؟ پاسخ یک نه بزرگ است! در ادامه‌ این مقاله خواهیم دید که چگونه استفاده از استخرهای استخراج ارز دیجیتال توانسته است تاحدودی این مشکل را حل کند.

استخر استخراج یا Mining Pool

استخر استخراج یا «ماینینگ پول» (Mining Pool) به معنای جمع شدن گروهی از «ماینرها» (Miner) و ترکیب منابع پردازشی خود با یکدیگر از طریق شبکه است که به منظور افزایش احتمال پیدا کردن یک بلوک جدید یا به عبارت دیگر، استخراج موفق ارز دیجیتال، صورت می‌گیرد.

بیایید با ذکر یک مثال دلیل وجود استخرهای استخراج ارز دیجیتال را برایتان روشن کنیم. یادتان است که گفتیم دیگر قدرت پردازشی رایانه‌های شخصی که همه‌ ما در خانه‌هایمان داریم، برای استخراج ارز کافی نیست؟ مثلا فرض کنید که استخراج یک بیت کوین با استفاده از یک رایانه‌ شخصی ۱۲ ماه زمان می‌برد. اما اگر ۱۲ رایانه قدرت‌های پردازشی خود را در کنار هم بگذارند چه؟ بدین ترتیب استخراج یک بیت کوین به جای یک سال، یک ماه طول خواهد کشید. حال اگر تعداد رایانه‌ها از ۱۲ بیشتر شود این مدت زمان کوتاه‌تر خواهد شد.

البته در این حالت درست است که در زمان بسیار کمتری می‌توان عملیات استخراج را انجام داد، ولی به دلیل اینکه پاداش این کار بین تمام رایانه‌ها تقسیم می‌شود، طبیعی است که دریافتی هر کدام نسبت به حالت عادی کمتر باشد. نحوه‌ تقسیم این پاداش‌ها در استخرهای استخراجِ متفاوت، با هم فرق می‌کند که در بخش بعدی به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا