اشتباهات کشنده در معامله‌گری
آموزش استخراج رمزارز

هش ریت (HashRate) یا نرخ هش چیست؟

اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا باشید، حتما نام هش ریت یا نرخ هش به گوش‌تان خورده است. هش ریت یا نرخ هش معیاری است که قدرت دستگاه ماین را اندازه‌‌گیری می‌کند و هرچه این نرخ بالاتر باشد ماینر سریع‌تر معمای هش‌شده را حل و پاداش دریافت می‌کند.

در شبکه‌ بیت کوین، هش ریت یا نرخ هش از مهم‌ترین مفاهیم به شمار می‌رود که به عنوان ماینر باید حتما با آن آشنا باشید. هش ریت در رابطه با تمام ارزهای دیجیتالی که از پروتکل «اثبات کار» (Proof of Work) استفاده می‌کنند، به کار می‌رود و تنها مختص به بیت کوین نیست.

در ادامه‌ مقاله دلایلی را که باعث اهمیت هش ریت در فرآیند استخراج شده است، به‌طور مفصل توضیح خواهیم داد و ذکر می‌کنیم که در هنگام خرید دستگاه ماین و انتخاب ارز دیجیتال‌تان هش ریت چگونه بر هدف شما تاثیر خواهد گذاشت.

هش ریت یا نرخ هش

«هش ریت» یا نرخ هش (Hash rate) به میزان سرعتی گفته می‌شود که «استخراج‌کننده» (Miner) در آن بازه، موفق به حل معمای هش شده و پاداش دریافت می‌کند.

در شبکه‌ بیت کوین، هش ریت سرعت اتمام عملیات محاسباتی در کد بیت کوین را نشان می‌دهد. هر چه نرخ هش شما بالاتر باشد، به این معناست که در بلاک چین سریع‌تر می‌توانید به سراغ بلاک‌های بعدی بروید، در نتیجه شانس‌تان برای دریافت جایزه بیشتر است.

حال اگر بخواهیم جور دیگری بگوییم، باید گفت هش ریت سرعت عملکرد دستگاه استخراج را نشان می‌دهد. به‌طور کلی ماین کردن ارزهای دیجیتال شامل پیدا کردن بلاک‌ها از طریق حل محاسبات پیچیده است، هرکدام از این بلاک‌ها شبیه به یک پازل ریاضی است و دستگاه‌های ماین در هر ثانیه میلیون‌ها بار حدس مختلف می‌زنند تا جواب صحیح را برای هر بلاک پیدا کنند.

در پروسه‌ استخراج، احتمال رسیدن به هدف مورد نظر که با صفرهای زیادی شروع می‌شود، بسیار کم خواهد بود. به همین دلیل ماینرها مدام حدسیات خود را تغییر می‌دهند تا بالاخره به عدد هدف برسند. این تکرار تغییر دادن حدس‌های زده‌شده در ثانیه را قدرت هش دستگاه ماین می‌گویند که هرچه یک دستگاه در در یک ثانیه تعداد بیشتری حدس بزند، قوی‌تر عمل می‌کند و قدرت هش آن نیز بیشتر خواهد بود.

برای استخراج یک بلاک و دریافت جایزه‌ آن، نرخی که توسط دستگاه ماین حدس زده می‌شود، برای موفقیت‌آمیز بودن باید برابر یا کمتر از هدف مورد نظر باشد؛ بدین معنی که اگر عدد به دست آمده بیشتر از عدد هدف باشد، شما جایزه‌ای دریافت نخواهید کرد. با تغییر درجه‌ سختی، هدف نیز عوض خواهد شد، یعنی هرچقدر درجه‌ سختی استخراج بالاتر باشد، پیدا کردن عدد مورد نظر سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد بود.

برای اینکه بتوان به هش مورد نظر رسید، شما به عنوان ماینر باید بعضی از هدرهای بلاک را که «نانس» (Nonce) نام دارند نیز تغییر دهید. هر کدام از نانس‌ها با یک صفر شروع شده و به‌منظور رسیدن به هش یا هدف مورد نظر افزایش پیدا می‌کنند. نانس همان عددی است که ماینرهای بلاک چین باید به منظور حل کردن رمزنگاری بلاک‌ها، آن را پیدا کنند.

اشتباهات کشنده در معامله‌گری
اشتباهات کشنده در معامله‌گری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا