آموزش امنیتآموزش بلاک چین

حمله ۵۱ درصد چیست و چه خطری برای ارزهای دیجیتال دارد؟

برای آن دسته از علاقه‌مندان به عرصه‌ ارزهای دیجیتال و بلاک چین، عبارتی مثل حمله ۵۱ درصدی (51% Attack) عبارتی آشنا است، اما به‌احتمال‌زیاد بسیاری با این موضوع آشنایی ندارند. در این مطلب تلاش داریم تا به توضیح این موضوع و اتفاقات و مسائل مرتبط با آن بپردازیم، اما جهت درک بهتر اینکه اساسا مفهوم حمله ۵۱ درصدی چیست، در ابتدا باید با مکانیزم گواه اثبات کار آشنا شویم.

مفهوم اثبات کار (PoW) و الگوریتم‌های اجماع در شبکه بلاک چین

الگوریتم اجماع «گواه اثبات کار» (Proof of Work) در رمز ارزهای مختلف به این معنی است که استخراج‌کنندگان یا ماینرها، رایانه‌ خود را جهت استخراج در اختیار شبکه قرار دهند. در واقع استخراج یا ماینینگ در این مفهوم به معنی مشارکت در حل مسائل یا گراف‌های دشوار ریاضی است، با حل این مسائل، فرد استخراج‌کننده،‌ کوین آن شبکه را به‌عنوان پاداش دریافت خواهد کرد.

در الگوریتم گواه اثبات کار، منظور از اجماع، مکانیزمی است که وظیفه‌ تامین ایمنی و صحت تراکنش‌های شبکه را بر عهده دارد. در واقع ماینرهایی که چنین مسئولیتی را در شبکه بر عهده دارند، نقشی اساسی در فرایند اجماع خواهند داشت.

از طرفی دیگر چنین فرایندی شبکه را ایمن کرده و قابلیت انجام تراکنش‌های تقلبی را نیز از ماینرها سلب خواهد کرد و در چنین شرایطی، اگر استخراج‌کننده‌ای قصد تقلب در این فرایندها را داشته باشد، از شبکه کنار گذاشته‌شده و دسترسی وی به داده‌های بلوک‌های شبکه قطع خواهد شد.

خب! این از مفهوم الگوریتم اجماع گواه اثبات کار. اما ببینیم که این مفهوم چه ارتباطی با حمله ۵۱ درصدی دارد و اساسا این عبارت در بلاک چین و ارزهای دیجیتال به چه معنا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا