آموزش بلاک چینآموزش بیت کوین

آدرس بیت کوین چیست؟ معرفی انواع آن

در شبکه‌ بیت کوین انواع مختلفی از آدرس‌ها وجود دارد. این آدرس‌ها ضمن ارتباط با هم، تفاوت‌هایی در عملکرد دارند و ابتدای هر کدام با کاراکتر مشخصی شروع می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید، بیت کوین یک پول مجازی است و فقط روی آدرس‌های بلاک چین خودش قابلیت نگهداری و جابه‌جایی دارد. آدرس بیت کوین را می‌توان مثل آدرس ایمیل یا شماره کارت بانکی در نظر گرفت. از این آدرس‌ها می‌توان برای ارسال و دریافت بیت کوین استفاده کرد. اما همه‌ آدرس‌های بیت کوین مثل هم هستند؟ چرا بعضی از آن‌ها با عدد ۱ یا ۳ و برخی با حروف انگلیسی bc شروع می‌شوند؟ درست مثل چند رقم ابتدای شماره کارت‌های بانکی که نشان‌دهنده‌ نوع بانک هستند، انواع آدرس های بیت کوین نیز از روی کاراکترهای نخست آن‌ها قابل تشخیص هستند.

البته تمام این آدرس‌ها مربوط به یک بلاک چین، یعنی بیت کوین هستند ولی از آنجایی که شبکه‌ بیت کوین به مرور ارتقا یافته، بعد از پیاده‌سازی برخی آپدیت‌ها، تفاوت‌هایی در آدرس‌های بیت کوین به وجود آمده است. با ما همراه باشید تا درباره‌ انواع آدرس های بیت کوین اطلاعات بیشتری بدست آوریم.

انواع آدرس های بیت کوین

آدرس‌ های بیت کوین در سه فرمت P2PKH، P2SH و Bech32‌ وجود دارند که به ترتیب با نام‌های Legacy ،Compatibility و Native Segwit ‌شناخته می‌شوند.

درست مشابه چیزی که در مورد IPها یا آدرس‌های اینترنتی در قالب IPv4 (می‌خوانیم آی‌پی ورژن ۴) و IPv6 (آی‌پی ورژن ۶) وجود دارد، فرمت‌های مختلفی نیز برای آدرس های بیت کوین وجود دارد. در بیشتر مواقع اطلاع نداشتن از تفاوت انواع آدرس های بیت کوین مشکلی برای کاربرها ایجاد نمی‌کند و نرم‌افزارهای کیف پول‌ یا صرافی‌ها، هماهنگی‌های لازم برای انتقال بیت کوین بین آدرس‌ها را انجام می‌دهند، اما در هنگام کار با برخی کیف پول‌ها مخصوصا کیف پول‌های سخت‌افزاری بهتر است درباره انواع این فرمت‌ها دانش کافی داشته باشیم.

در شبکه‌ اصلی بیت کوین، ۳ فرمت مختلف برای آدرس کیف پول‌ها وجود دارد. این فرمت‌ها «P2PKH»، «P2SH» و «bech32» هستند که در ادامه هر کدام را توضیح می‌دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا