آموزش استخراج رمزارزآموزش بلاک چین

نانس چیست؟ توضیح nonce در بلاک چین به زبان ساده

آیا می‌دانید مفهوم «نانس» در بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟ شاید شنیده باشید که ماینرها به دنبال پیدا کردن چیزی به نام نانس هستند تا بتوانند از فرایند استخراج بلاک، پاداش دریافت کنند. کاملا درست است. ولی اینکه نانس از کجا آمده و چه نقشی در فرایند استخراج ارز دیجیتال دارد، موضوعی است که تصمیم داریم در این مقاله راجع به آن صحبت کنیم. این بحث نیاز به درک مفاهیم خاصی از جزئیات بلاک‌ها و سازوکار رمزنگاری در بلاک چین دارد و به همین خاطر ابتدا به مقدمات پرداخته‌ایم و در قسمت انتهایی مقاله، سازوکار نانس را بررسی کرده‌ایم.

همان‌طور که می‌دانید در فناوری بلاک چین برای تایید عملیات مختلف از الگوریتم اجماع استفاده می‌شود که انواع مختلفی دارد مثل الگوریتم گواه اثبات کار. این الگوریتم در شبکه‌ بسیاری از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین استفاده می‌شود. اساس کار این الگوریتم بر پایه قدرت پردازشی ماینرها در حل مسائل پیچیده ریاضی طراحی شده ‌است. نانس یک عدد تصادفی است و توسط ماینرها در بلاک چینی که بر اساس گواه اثبات کار طراحی شده، برای تشخیص هش بلاک جدید استفاده می‌شود. در ادامه بیشتر با مفهوم نانس آشنا می‌شویم.

آشنایی با نانس

«نانس» (nounce)‌ کوتاه‌شده‌ی عبارت Number Only used Once‌ به معنای عددی یکبار مصرف است. این عدد به یک بلاکِ رمزنگاری‌شده اضافه شده و باعث می‌شود عملیات رمزنگاری نهایی با یک درجه‌ سختی مشخص صورت بگیرد. نانس در حقیقت عددی است که ماینرهای شبکه در تلاش‌اند آن را پیدا کنند. پیدا کردن نانس قابل قبول، مهم‌ترین فاکتور برای اضافه‌شدن بلاک جدید به بلاک چین است؛ به همین خاطر به اولین ماینری که نانس معتبر را پیدا کند پاداش داده می‌شود. اگر موضوع کمی پیچیده به نظر می‌رسد، اصلا نگران نباشید. در ادامه به‌طور کامل نانس را توضیح خواهیم داد.

برای اینکه بتوانیم مفهوم نانس را بهتر درک کنیم، ابتدا لازم است که در مورد موضوعاتی مثل رمزنگاری، عملیات هشینگ، تابع هش، محتویات بلاک‌ها مثل هدر بلاک و… کمی صحبت کنیم تا با نحوه‌ پردازش اطلاعات در بلاک چین آشنا شوید. سپس به‌راحتی متوجه طرز کار نانس خواهید شد. در ادامه با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا