آموزش امنیت

Tor چیست و چگونه کار می‌کند؟ آشنایی با پروژه Tor

در حال حاضر همه‌ ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن داده‌ها به صورت آزادانه جریان دارند. هر کس می‌تواند از هر کجای جهان به اینترنت وصل شده و به هر اطلاعاتی که می‌خواهد دست پیدا کند. با این حال علی‌رغم اینکه دنیای اینترنت در طول این سال‌ها توانایی ما در پیدا کردن اطلاعات و داده‌ها را گسترش داده‌اند ولی در عوض مشکلاتی هم برای حریم خصوصی ما به وجود آورده‌اند. این روزها بسیاری از مردم نگران لو رفتن اطلاعات خصوصی خود مثل سوابق بانکی، اطلاعات کارت بانکی و سوابق گشت‌وگذار در اینترنت هستند.

امروزه نه‌تنها دولت‌ها می‌توانند فعالیت‌های آنلاین کاربران در اینترنت را رصد کنند بلکه شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری هم این توانایی را به دست آورده‌اند. شرکت‌هایی که با استفاده از این اطلاعات به‌ دست آمده سعی می‌کنند تبلیغات مناسب‌تری را برای کاربران نمایش دهند. حتما برای خود شما هم پیش آمده که وقتی در گوگل محصولی را جستجو می‌کنید و بعد از آن به سایت‌های دیگر مراجعه می‌کنید، می‌بینید که تبلیغات همان محصول یا محصولات مشابه برای‌تان نمایش‌ داده می‌شود. این همان دسترسی شرکت‌ها و سازمان‌ها به سوابق اینترنتی و رصد کردن فعالیت‌های شما است.

در این پست می‌خواهیم پروژه‌ای را معرفی کنیم که با هدف از بین بردن این مشکلات و بازگرداندن حریم خصوصی به کاربران در دنیای بزرگ اینترنت ایجاد شده است. پس با ما همراه باشید تا در ادامه با زبانی ساده و باجزئیات پروژه‌ تور را برای‌تان شرح دهیم.

تور چیست؟

تور در واقع شبکه‌ای است که در آن درخواست‌های کاربران با عبور از رایانه‌های مختلف غیرقابل شناسایی می‌شود.

«تور» (Tor) شبکه‌ رایگانی از رایانه‌ها یا گره‌هایی است که به صورت تصادفی داده‌های اینترنتی را بین خود مسیریابی می‌کنند تا بدین ترتیب مشخص نباشد که منبع اصلی صدور آن اطلاعات کجاست. اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم، تور شبکه‌‌ای است که باعث پنهان کردن داده‌های حساس کاربران مثل آدرس IP و موقعیت مکان در هنگام گشت‌وگذار در اینترنت می‌شود و بدین ترتیب به حفظ حریم خصوصی آن کاربر کمک می‌کند.

در واقع واژه‌ Tor مخفف کلمه‌ The Onion Router در زبان انگلیسی است که می‌توان در زبان فارسی معادل «مسیریاب پیازی» را به آن داد. اینکه چرا به آن مسیریاب پیازی می‌گویند به این دلیل است که مانند پیاز از چندین لایه تشکیل شده و ترافیک اینترنت را از این چند لایه عبور می‌دهد.

مطبوعات و سازمان‌های مجری قانون معمولا دید منفی نسبت به پروژه‌ تور دارند ولی این دلیل نمی‌شود که از مزایای بی‌شمار آن غافل شویم. برای مثال خبرنگاران مستقل و منابع کمکی آن‌ها بدون آنکه نگران شنود و دخالت دولت‌مردان باشند، از تور برای انتقال ایمن و ناشناس اطلاعات بین یکدیگر استفاده می‌کنند. هم‌اکنون بیش از دو میلیون نفر به صورت روزانه از شبکه‌ تور استفاده می‌کنند که بیشتر آن‌ها از کشورهای آمریکا، آلمان و روسیه هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا