آموزش آلت کوین هاآموزش امنیت

مروری بر شکایت SEC از ریپل | نتیجه دادگاه چه بود؟

از سال ۲۰۰۹ میلادی که بیت کوین خود را به عنوان شکل جدیدی از ارز معرفی کرد و سال‌های بعد از آن که شاهد گسترش و همه‌گیر شدن این ارزهای دیجیتال بودیم، مسائل حقوقی و قانونی از مهم‌ترین موانع پیش روی فعالان این حوزه بوده است.

آخرین ارزی که با چنین مشکلات قانونی و سنگ‌اندازی‌های دولتی مواجه شده‌، رمزارز ریپل است. این ارز که جزو چند ارز دیجیتال برتر بازار از نظر حجم معاملات است، طی سال‌های اخیر مورد بازخواست «کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا» (SEC) قرار گرفته است.

در این مقاله ضمن ارائه‌ تاریخچه‌ کوتاهی از فعالیت‌های ریپل و شرکت سازنده‌اش، دلایل و اتهامات SEC نسبت به این ارز را بررسی خواهیم کرد. در نهایت نیز به تاثیرات این تصمیم بر روی دیگر ارزهای دیجیتال و در حالت کلی، صنعت رمزارزها می‌پردازیم. در دو سال اخیر برای ریپل چه اتفاقی افتاده‌ است؟ با ما همراه باشید.

شکایت از ریپل و سقوط قیمت آن

در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی مصادف با ۲ دی ماه ۱۳۹۹ کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا که از این پس آن را SEC خطاب خواهیم کرد، علیه شرکت «ریپل لبز» (Ripple Labs) و آقای «کریستین لارسن» (Christian Larsen) که هم‌بنیان‌گذار، مدیر اجرایی و مدیرعامل سابق این شرکت است، و همچنین «بردلی گارلینگ‌هاوس» (Bradley Garlinghouse) که مدیرعامل فعلی ریپل لبز است، شکایت کرد. این شکایت به‌خاطر ارائه‌ اوراق بهادار ثبت نشده با ارزش ۱.۳۸ میلیارد دلار توسط شرکت ریپل، تنظیم شده بود.

به ادعای این کمیسیون، متهمان از سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۱۴.۶ میلیارد واحد از ارز دیجیتال ریپل را که با علامت XRP شناخته می‌شود، به سرمایه‌گذاران آمریکایی و دیگر مناطق جهان فروخته‌اند.

کمسیون SEC ادعا کرد که XRP یک قرارداد سرمایه‌گذاری است و به همین دلیل با استناد به قوانین مربوط به اوراق بهادار آمریکا که در سال ۱۹۳۳ وضع شده، باید آن را جزو اوراق بهادار محسوب کرد. اما متهمان که XRP را به چشم اوراق بهادار نمی‌دیدند، به طبع آن، این دارایی را نزد SEC ثبت نکردند و همین موضوع باعث شد که SEC مدعی نقض قوانین مربوط به اوراق بهادار از جانب ریپل شود.

در این شکایت، SEC قصد داشت مثل پرونده‌ مربوط به اپلیکیشن «کیک» (Kik) با صدور دستور قضایی دائمی تمام سودهای غیرقانونی کسب‌شده توسط ریپل را ضبط کرده و متهمان را نیز جریمه کند. همین شکایت باعث شد به سرعت قیمت ریپل در صرافی‌های معتبر با سقوط آزاد مواجه شده و سرمایه‌گذاران زیادی را متضرر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا