آموزش امنیتآموزش بلاک چین

پروتکل بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟

فناوری بلاک چین به نقطه‌ای از حیات خود رسیده است که صنایع مختلف به استفاده از آن روی آورده‌اند. این شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف به دنبال یافتن راه‌هایی هستند که بتوانند از طبیعت غیرمتمرکز بودن و ویژگی‌های خاص دیگر بلاک چین بهره ببرند. اکنون که بلاک چین پای خود را فراتر از بیت کوین و ارزهای دیجیتال گذاشته و توانسته به صنایع مختلف راه یابد، ضروری است که با مفاهیم پایه‌ آن همچون پروتکل‌ها آشنا شویم.

پروتکل‌ بلاک چین به قوانین و مقرراتی گفته می‌شود که برای رسیدن به طبیعت غیرمتمرکز و توزیع‌شده‌ این فناوری که برای داشتن تراکنش‌های ایمن ضروری هستند، توسط اجزای آن به اجرا در می‌آید. اگر این تعریف و اصطلاحات به کار رفته در آن برایتان گیج‌کننده است نگران نباشید! در این مقاله قصد داریم ضمن تشریح همه‌ این اصطلاحات با زبانی ساده و همراه با مثال، پروتکل بلاک چین را برایتان تعریف کنیم.

پروتکل چیست؟

به مجموعه‌ای از قوانین و مقررات که چگونگی انتقال داده بین دو یا چند وسیله الکترونیکی را مشخص می‌کنند، پروتکل می‌گوییم.

«پروتکل» (Protocol) در علوم کامپیوتر به مجموعه‌ای از قوانین و رویه‌ها گفته می‌شود که چگونگی انتقال داده بین دو یا چند وسیله‌ الکترونیکی را مشخص می‌کنند. به عبارت دیگر این قوانین مشخص می‌کنند که ساختار داده‌هایی که قرار است بین این وسایل الکترونیکی ردوبدل شوند چه شکلی بوده و اینکه طرفین چگونه آن را ارسال و دریافت کنند.

این یک تعریف کتابی از پروتکل بود ولی بیایید ساده‌تر و ملموس‌تر آن را تعریف کنیم. فرض کنیم دو نفر به نام‌های علی و حسین که به چندین زبان مسلط هستند می‌خواهند با یکدیگر به انتقال اطلاعات بپردازند. منظور از انتقال اطلاعات یعنی برای مثال علی می‌خواهد به حسین بگوید که فردا هوا آفتابی است.

ما به آن‌ها می‌گوییم که این انتقال اطلاعات باید به صورت یک پیام متنی صورت بگیرد. همچنین تعیین می‌کنیم که این پیام حتما باید به زبان فارسی ولی با الفبای انگلیسی (فینگلیش) نوشته شود. در واقع ما یک سری قوانین و مقررات برای انتقال اطلاعات بین این نفر تعیین کردیم که به منزله‌ همان پروتکل در تعریف اول است.

دلیل اهمیت پروتکل در این است که یک چارچوب مشخص برای ارتباط دستگاه‌های مختلف ایجاد می‌کند. این یعنی هر دستگاه جدیدی که قصد ارتباط با دیگر دستگاه‌ها را داشته باشد، می‌داند که باید از چه قوانینی پیروی کند تا مطمئن باشد که طرفین دیگر زبان او را می‌فهمند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا