آموزش امنیتآموزش کیف پول

امن‌ترین روش نگهداری ارزهای دیجیتال چیست؟

در عرصه ارزهای دیجیتال مفهومی وجود دارد به نام حاکمیت شخصی که با تکیه‌بر آن کاربران می‌توانند نقش بانک شخصی خود را ایفا کنند. درواقع اگر دارایی‌هایتان را به خوبی ایمن کنید، دسترسی به آن‌ها از دسترسی به ایمن‌ترین خزانه‌های بانکی دنیا نیز دشوارتر خواهد بود؛ ولی اگر این کار را به‌درستی انجام ندهید، این ریسک وجود دارد که سارقین اینترنتی کیف پول دیجیتال شما را مورد سرقت قرار داده و دارایی‌های شما را تخلیه کنند.

زمانی که قدم در راه ارزهای دیجیتال می‌گذارید، بایستی راه درست حفاظت از دارایی‌های دیجیتال خود را بدانید. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی و بررسی راه‌های نگهداری امن ارزهای دیجیتال بپردازیم.

کلید خصوصی و عبارت بازیابی

هدف اصلی از به‌کار بردن کلیدهای خصوصی و عمومی، اثبات امضا شدن یک تراکنش به‌وسیله مالک آن است. به‌وسیله کلید خصوصی است که شما حق خرج کردن رمز ارز مربوط به آن را خواهید داشت.

کلید خصوصی، همچون یک کلید معمولی قفل ارزهای دیجیتال کیف پول شما را برایتان باز می‌کند تا بتوانید آن‌ها را خرج کنید. کلید خصوصی یک عدد بزرگ است و این بزرگی به‌قدری است که حدس زدن آن تقریبا غیرممکن است. اگر یک سکه را ۲۵۶ دفعه پرتاب کنید و هر بار عدد یک را برای شیر یا عدد صفر را برای خط یادداشت کنید، درنهایت یک کلید خصوصی خواهید داشت. عبارتی که در ادامه می‌آید یک کلید خصوصی است که ما ایجاد کردیم. این کلید به‌صورت هگزادسیمال (با استفاده از اعداد صفر-نه و حروف a-f) رمزگذاری شده است.

8b9929a7636a0bff73f2a19b1196327d2b7e151656ab2f515a4e1849f8a8f9ba

این عدد کاملا به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شود. شانس اینکه فردی پیشتر این عدد را دیده باشد، بسیار پایین است. گرچه با ذکر این مثال هنوز هم نمی‌توان حق مطلب را به‌طور کامل ادا کرد.

تعداد کلیدهای خصوصی که می‌توان با این روش ساخت، نزدیک به تعداد اتم‌های موجود در سرتاسر جهان هستی است. در نتیجه کلید خصوصی یکی از اصول ایمنی مهم برای ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین و اتریوم است و ازآنجاکه دارایی‌های شما به‌وسیله یک عدد عظیم قفل ‌شده‌اند، می‌توان موقعیت آن‌ها را ایمن دانست.

اگر پیش‌ازاین مقداری ارز دریافت کرده باشید، با آدرس‌های عمومی آشنا هستید. این آدرس‌ها نیز رشته‌هایی از اعداد تصادفی هستند. با انجام فرایند جادویی رمزنگاری بر روی کلید خصوصی، یک کلید عمومی حاصل می‌شود و بعدا این کلید عمومی هش شده و از این راه یک آدرس عمومی به‌ دست می‌آید.

از طرفی نکته‌ای که باید بدانید این است که باوجود سادگی ساخت آدرس عمومی با استفاده از کلید خصوصی، معکوس انجام دادن این کار غیرممکن است. به همین خاطر است که می‌توانید با خیال راحت آدرس عمومی خود را در وبلاگ‌ها، رسانه‌های اجتماعی و… قرار دهید. بدون داشتن کلید خصوصی شما، هیچ‌کس نمی‌تواند ارزهای ارسال‌شده به آدرس عمومی شما را برداشت کند.

اگر کلید خصوصی خود را گم کنید، دیگر به دارایی‌های خود دسترسی نخواهید داشت. اگر فردی دیگر به کلید خصوصی شما دسترسی پیدا کند، می‌تواند تمامی دارایی شما را خرج نماید. بنابراین بسیار مهم است که کلید خصوصی خود را در مکانی امن و به ‌دور از چشم دیگران قرار دهید.

همچنین بد نیست بدانید که کیف پول‌های امروزی بیشتر از یک کلید خصوصی دارند. این کیف پول‌ها با نام کیف پول HD یا سلسله مراتبی شناخته می‌شوند، به این معنی که می‌توانند میلیاردها کلید متفاوت داشته باشند. نکته‌ مهمی که درباره‌ عبارت بازیابی باید از آن اطلاع داشته باشید، این است که این عبارت مجموعه‌ای از کلمات قابل‌خواندن است که از آن‌ها‌ جهت ساخت این عبارت استفاده می‌شود. در واقع ممکن است این عبارت چیزی شبیه به عبارتی باشد که در پایین مشاهده می‌کنید:

strike sadness boss daring voice connect holiday vintage quantum pony stable genuine

علاوه بر این، ضمن اینکه یک کیف پول جدید ایجاد می‌کنید، درصورتی‌که نخواهید تنها از یک کلید خصوصی استفاده کنید، از شما درخواست می‌شود که از یک عبارت بازیابی نیز بک‌آپ تهیه کنید. وقتی که درباره‌ مفهوم ذخیره‌ی کلیدها صحبت می‌کنیم، عبارت کلیدها جهت اشاره به کلیدهای خصوصی و واژه‌ی بازیابی استفاده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا