🎁 عضویت رایگان در کانال سیگنال فارکس

کلیک کنید
سیگنال فارکس
آموزش بلاک چین

UTXO چیست؟ با خروجی خرج نشده تراکنش آشنا شوید

یکی از مفاهیم مهم در دنیای بلاک چین‌، نحوه‌ انجام تراکنش‌ها در شبکه است. UTXO‌ یا خروجی‌ های خرج نشده تراکنش، سیستمی است که شبکه‌ بیت کوین، لایت کوین، بیت کوین کش و بسیاری از ارزهای دیجیتال از آن برای مدیریت جابه‌جایی کوین‌ها بین آدرس‌های مختلف یا همان کیف پول‌ها استفاده می‌کنند. در نگاه اول اسم UTXO کمی گنگ به نظر می‌رسد، اما این سیستم بر اساس یک مفهوم کاملا ساده طراحی شده که در این مقاله به طور مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

برای درک مطالب این مقاله حتما باید با تعاریف اولیه بلاک چین و شبکه‌ بیت کوین آشنا باشید. اما برای درک بهتر موضوع، توضیح مختصری هم از ساختار تراکنش‌ها در بلاک چین می‌دهیم. سپس به سراغ موضوع جذاب UTXO یا خروجی های خرج نشده تراکنش می‌رویم. تا پایان همراه ما باشید.

منظور از UTXO‌ یا خروجی‌ های خرج نشده تراکنش چیست؟

UTXO‌ یا خروجی های خرج نشده سیستمی برای مدیریت کوین‌ها بین آدرس‌های مختلف یا همان کیف پول‌ها در بلاک چین است.

عبارت UTXO کوتاه‌شده‌ Unspent Transaction Output به معنی خروجی های خرج نشده تراکنش است. این اصطلاح به مقدار ارز دیجیتالی که بعد از هر تراکنش در کیف پول دیجیتال باقی می‌ماند اشاره دارد. به بیان دیگر،‌ UTXO مقدار ارز دیجیتالی باقی‌مانده از هر تراکنش در کیف پول مبدا و مقصد است که می‌توان دوباره آن را خرج کرد.

شاید این سوال به ذهنتان خطور کند که این یک مسئله‌ واضح است و همیشه می‌توان باقیمانده‌ موجودی را دوباره خرج کرد. درست است،‌ اما از آن‌جایی انتقال کوین‌ها در بلاک چینی مثل بیت کوین با سازوکار خاصی انجام می‌شود ابتدا باید نگاهی به این سازوکار بیندازیم تا بتوانیم UTXO را درک کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا