🎁 عضویت رایگان در کانال سیگنال فارکس

کلیک کنید
سیگنال فارکس
آموزش بلاک چین

فول نود (Full node) یا نود کامل چیست؟ | به زبان ساده

شبکه‌ بیت کوین و باقی ارزهای همتا-به-همتا از نودها تشکیل می‌شود. هر نود به سادگی از یک دستگاه کامپیوتری متصل به یک شبکه متشکل است. برای مثال در پس‌زمینه‌ اینترنت و فضای خانه، می‌توان گفت تلفن همراه شما، لپ‌تاپی که از آن استفاده می‌کنید، مودم شما و همچنین دوربین مداربسته تحت وبی که از آن استفاده می‌کنید، همه نود هستند.

در پس‌زمینه‌ بیت کوین با ۴ دسته از نودها طرف هستیم: «نودهای کامل» یا فول نود (Full node)، «سوپر نود» (Super node)، «نودهای سبک» یا لایت نود (Lightweight node)، و نودهای استخراج. سه نود اول کارکردهای مشابهی دارند اما نود استخراج کارکرد یکسره متفاوتی دارد. نودهای کامل یا فول نودها نسخه‌های کاملی از بلاک ‌چین و لجر عمومی هستند. تراکنش‌هایی که از طریق نودهای کامل انجام می‌شوند از امنیت بیشتری به نسبت تراکنش‌های دیگر برخوردار هستند. در ادامه‌ی این مطلب فول نود و کاربردهای آن را معرفی می‌کنیم.

با فول نود (Full Node) آشنا شوید

امنیت یک ارز دیجیتال همان امنیت شبکه‌ آن محسوب می‌شود. در پس‌زمینه‌ بیت کوین، این امنیت به تراکنش‌های واقعی در نودهای عملیاتی در شبکه بیت کوین ترجمه می‌شود. اما معتبرسازی تراکنش‌ها در هر نود در داخل بیت کوین یک فعالیت زمان‌بر و فرساینده است. این معضل هنگامی مشخص شد که تعداد تراکنش‌ها روی بلاک ‌چین بیت کوین باعث انسداد شبکه و تاخیر در پردازش تراکنش‌ها شد.

برای غلبه بر این نوع مشکلات، شبکه‌ بیت کوین به «نودهای سبک» (lightweight nodes) و «نودهای کامل» (full nodes) تقسیم شده است. نودهای دسته‌ اول در پردازش تراکنش‌ها سریع‌تر هستند. آن‌ها تمام تراکنش‌های روی بلاک ‌چین بیت کوین را دانلود نمی‌کنند و به جای آن تنها هدر داده‌های متعلق به این تراکنش‌ها را دانلود می‌کنند. از سوی دیگر، وظیفه‌ نودهای متعبرسازی کامل، معتبر ساختن تمام تراکنش‌هایی است که در بیت کوین اتفاق می‌افتند. آن‌ها تمام تراکنش‌ها را در بلاک چین بیت کوین دانلود می‌کنند و آن‌ها را به‌صورت کامل با نودهای دیگر معتبر می‌سازند.

مزیت استفاده از یک ماشین استخراج، زمان بالا رفتن قیمت کوین‌های پاداش و درنتیجه سود متعاقب آن مشخص می‌شود. اگر چه هیچ پاداش پولی‌ای وجود ندارد ولی اجرای یک فول نود بیت کوین نیز منافعی در پی خواهد داشت. برای مثال، امنیت تراکنش‌های انجام‌شده توسط یک کاربر را افزایش می‌دهد. به‌خصوص اگر بخواهید در روز چندین تراکنش بیت کوین انجام دهید این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار می‌شود. این کار همچنین باعث افزایش امنیت کلی شبکه‌ بیت کوین می‌شود. با دانلود کردن تمام تراکنش‌ها، یک فول نود همواره جدیدترین و بهترین اطلاعات مرتبط با بلاک چین بیت کوین را خواهد داشت.

برای سرمایه‌گذاران بیت کوین، داشتن یک فول نود می‌تواند با دو نیت همراه باشد. اول اینکه در رصد کردن سلامتی بلاک ‌چین بیت کوین کمک می‌کند: بلاک‌ چین نقش مستقیمی در تعیین قیمت بیت کوین دارد چرا که تعیین کننده‌ پردازش تراکنش‌ها است. این فرایند همچنین بلاک چین ارز دیجیتال را امن می‌سازد و به این ترتیب امنیت سرمایه‌گذاری را تامین می‌کند. در وهله دوم، از تراکنش‌های معاملاتی دقیق و معتبر بیت کوین اطمینان حاصل می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا