اشتباهات کشنده در معامله‌گری
آموزش آلت کوین ها

ارز دیجیتال دش چیست؟ آشنایی با رمز ارز (DASH)

بعد از معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ و سپس محبوبیت روز افزون آن در طی سال‌های بعدی، افراد و شرکت‌های فعال در حوزه‌ ارزهای دیجیتال کم‌کم به فکر ایجاد نمونه‌های مشابهی افتادند که با داشتن همان مزایای بیت کوین، مشکلات و معایب آن را هم برطرف کند.

از آنجایی که بیت کوین یک نرم افزار متن‌باز است، همه می‌توانند به کدهای آن دسترسی داشته باشند. این ویژگی باعث می‌شود که هر توسعه‌دهنده‌ای بتواند تغییرات مورد نظر خود را روی این کدها اعمال کرده و آن را در قالب یک محصول جدید عرضه کند. در دنیای نرم‌ افزار به این عمل «فورک» (Fork) می‌گویند. ارز دیجیتال دش هم در واقع یک فورک از بیت کوین است.

در این مقاله ابتدا به معرفی کامل این رمز ارز و تفاوت‌های آن با دیگر ارزهای دیجیتال می‌پردازیم و سپس با اشاره به مزایا و معایب آن، روش‌های خرید و فروشش را توضیح می‌دهیم. اینگونه اگر شما بعد از خواندن معرفی این رمز ارز راغب به خرید و سرمایه‌گذاری در آن شدید، می‌توانید به‌راحتی این رمز ارز را از داخل ایران تهیه کنید.

رمز ارز دش

ارز دیجیتال «دش» (Dash) ترکیبی از دو کلمه‌ Digital و Cash است و اگر بخواهیم به‌صورت لفظی آن را ترجمه کنیم به کلمه‌ «پول دیجیتال» می‌رسیم. البته قبل از اینکه به معرفی این رمز ارز بپردازیم جالب است بدانید که در ابتدا اسم انتخاب شده برای این ارز دیجیتال «اکس کوین» (Xcoin) بود که بعدها به «دارک کوین» (Darkcoin) و در نهایت به دش تغییر یافت.

ابتدا بیایید مفهوم این را که گفتیم دش یک فورک از بیت کوین است بهتر بفهمیم. همان‌طور که اشاره کردیم در دنیای نرم‌افزار به تغییر کدهای یک محصول و عرضه‌ آن به‌عنوان محصولی دیگر فورک کردن می‌گویند.

در بحث ارزهای دیجیتال هم چنین است؛ در واقع وقتی تغییرات در کد بیت کوین تغییرات ساده‌ای بوده و نیازی به محصول جدید (در اینجا یک ارز دیجیتال جدید) نباشد یک «فورک نرم» یا سافت فورک (Soft Fork) اتفاق افتاده است. در طرف دیگر اگر این تغییرات به حدی زیاد باشند که یک ارز دیجیتال جدید به وجود بیاید یک «فورک سخت» یا هارد فورک (Hard Fork) اتفاق افتاده است.

بنابراین ارز دش هم یک فورک سخت از بیت کوین است. در سال ۲۰۱۴ فردی به نام «ایوان دافیلد» (Evan Duffield) تغییرات اساسی در کدهای بیت کوین که در اختیار همه قرار دارد، اعمال کرد و ارز دیجیتال جدیدی به نام اکس کوین را به فعالان این حوزه معرفی نمود که همان‌طور که گفتیم بعدها به دارک کوین و در نهایت به دش تغییر نام داد. البته دش تنها ارز دیجیتالی نیست که از فورک کردن بیت کوین پدید آمده است. «بیت کوین کش» (Bitcoin Cash) هم یک فورک دیگر از بیت کوین است.

اما اصلا چرا چنین ارز دیجیتالی ایجاد شده است و تفاوت‌های آن با بیت کوین و دیگر ارزها در چیست؟ در بخش بعدی به این سوال مهم پاسخ می‌دهیم.

اشتباهات کشنده در معامله‌گری
اشتباهات کشنده در معامله‌گری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا