آموزش بیت کوین

بیت کوین کش چیست؟ آشنایی با ارز دیجیتال BCH

بیت کوین کش نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال شبکه‌ پرداختی مبتنی بر فناوری بلاک چین است. درواقع این ارزدیجیتال فورک یا انشعابی از ارزدیجیتال بیت کوین است که براساس اختلاف نظری که در بین فعالان بیت کوین وجود داشت در سال ۲۰۱۷ به وجود آمد. در این مقاله به صورت کلی به ماهیت ارز دیجیتال بیت کوین کش خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال بیت کوین کش

بیت کوین کش یک فورک از ارز دیجیتال بیت کوین است که در سال ۲۰۱۷ به وجود آمد و نماد اختصاری آن BCH است.

وب‌سایت رسمی بیت کوین،‌ ارزهای دیجیتال را پول‌های الکتریکی «همتا به همتا» (Peer to Peer) معرفی می‌کند. این سایت در ادامه به این موضوع اشاره می‌کند که این پول‌ها غیرمتمرکز بوده و توسط هیچ بانک ‌یا نهادی کنترل نمی‌شوند و همچنین در انجام تراکنش‌ها‌ی ارزهای دیجیتال نیازی به هیچ شخص ثالثی نیست.

در ارزهای دیجیتال گاها به دلیل وجود مشکلات مختلف فورک‌هایی شکل می‌گیرد تا اشکالات گذشته را تصحیح کند. «فورک» (Fork) زمانی صورت می‌گیرد که یک بلاک چین ارز دیجیتال به دو قسمت تبدیل شود و ممکن است در یکی از این دو قسمت کدها و پروتکل‌ها تغییر کند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله «فورک ارز دیجیتال چیست» مراجعه کنید.

اتفاق افتادن فورک‌ها در ارزهای دیجیتال غیرمعمول نیست. فعالان بیت کوین به دلیل وجود مشکلاتی (از قبیل افزایش اندازه‌ بلاک بیت کوین)‌ در این ارز دیجیتال خواستار ایجاد فورک شدند تا این ارز را به یک ارز رویایی تبدیل کنند، پس از این درخواست‌ها و اختلاف نظرها، فورک مورد نظر ایجاد شد و «بیت کوین کش» (Bitcoin Cash) را با نماد اختصاری BCH به وجود آورد. با به وجود آمدن فورک در بیت کوین بلاک چین این ارز دیجیتال به دو قسمت بیت کوین و بیت کوین کش تبدیل شد.

پس از گذشت یک سال از به وجود آمدن بیت کوین کش به دلیل اختلاف‌ها بر سر اهداف و اندازه‌ بلاک‌ها در این ارز دیجیتال، بیت کوین کش نیز خود فورک را تجربه کرده و به دو نسخه‌ «بیت کوین کش کش» (Bitcoin Cash ABC) و «بیت کوین سی‌وی» (Bitcoin SV) تبدیل شد.

قابل ذکر است که در سال ۲۰۲۰ نیز بیت کوین کش خود به دو بلاک چین «بیت کوین کش نود»‌ (Bitcoin Cash Node) با نماد اختصاری BCHN و «بیت کوین کش ای‌بی‌سی» (Bitcoin Cash ABC) با نماد BCHA تقسیم شد.

قابل ذکر است که در سال ۲۰۲۰ نیز بیت کوین کش به دو بلاک چین «آی بیت کوین کش» (iBitcoin Cash) با نماد اختصاری BCHA و «بیت کوین کش نود»‌ (Bitcoin Cash Node) با نماد اختصاری BCHN تقسیم شد.

مدافعان بیت کوین کش بر این باور بودند که هدف بیت کوین کش همان خواسته‌ای است که «ساتوشی ناکاماتو» (Satoshi Nakamoto) خالق ناشناس بیت کوین، برای خلق بیت کوین در نظر داشت. فعالان بیت کوین کش اعتقاد دارند ناکاماتو پیش‌بینی کرده است که با افزایش سرعت اینترنت و کاهش هزینه‌های ذخیره سازی بلاک چین‌ها، بدون تاثیر منفی ماهیت غیر متمرکز بیت کوین افزایش خواهد یافت.

از زمان پیدایش بیت کوین کش تا به امروز، این ارز دیجیتال به یکی از موفق‌ترین فورک‌های به وجود آمده در ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. راجر ور، ‌یکی از سرمایه‌گذاران و طرفداران بیت کوین، بیت کوین کش را بیت کوین واقعی خوانده و آن را ابزاری برای ارتقای آزادی اقتصادی می‌داند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا