🎁 عضویت رایگان در کانال سیگنال فارکس

کلیک کنید
سیگنال فارکس
آموزش کیف پول

معرفی بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو شبکه‌ای مبتنی بر بلاک چین است که از دیجیتال آن «آدا» (Ada) نام دارد. از شبکه‌ کاردانو می‌توان برای انتقال ارزهای دیجیتال، ثبت «قراردادهای هوشمند» (Smart Contract) و ایجاد «برنامه‌های غیرمتمرکز» (dApps) استفاده کرد. درواقع کاردانو رقیب قدرتمندی برای ارزدیجیتال اتریوم، ‌ایاس و بسترهای دیگر قراردادهای هوشمند بلاک چین محسوب می‌شود. در ادامه به اینکه کاردانو چیست و بهترین کیف پول های دیجیتال کاردانو چه نام دارند خواهیم پرداخت.

آشنایی با کاردانو

کاردانو نسل سوم بلاک چین است و بر اساس «اثبات سهام» (Proof of Stake) کار می‌کند و رمز ارز آن آدا نام دارد.

کاردانو با ترکیب فناوری‌های نوظهور شکل گرفته است تا امنیت و روند بی‌نقصی را برای سیستم‌ها و جوامع دنیای غیرمتمرکز فراهم آورد.

کاردانو مانند اتریوم با بستر بلاک چینی خود، به کاربران کمک می‌کند بر روی بلاک چین آن قراردادهای هوشمند ایجاد کنند و آن را اجرا نمایند. کاردانو خود را به عنوان «نسل سوم دنیای بلاک چین» می‌شناسد و امنیت شبکه‌ خود را با معماری چند لایه تامین می‌کند. با توجه به اظهارات تیم سازنده‌ کاردانو، بلاک چین این شبکه بهتر از رقیبان خود مانند بلاک چین قدیمی اتریوم است. تیم کاردانو در سال ۲۰۱۵ شروع به ساخت این پروژه کرده و در سال ۲۰۱۷ آن را به صرافی‌ها عرضه کردند.

همان‌طور که قبلا ذکر کردیم مانند اتریوم و ایاس، کاردانو نیز امکان ساخت و ایجاد قراردادهای هوشمندی را که کسی قادر به متوقف کردنشان نیست، به کاربران می‌دهد. قابل ذکر است که تیم خالق کاردانو دو اصل اساسی یعنی نیاز کاربر و تنظیم‌کننده‌ مقررات را رعایت کرده است. این تیم در تلاش است تا تعادلی بین موارد قانونی و حریم خصوصی کاربران به وجود آورد.

کاردانو بر اساس الگوریتم اثبات سهام یا همان PoS کار می‌کند. PoS شیوه‌ای متفاوت از اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ساخت بلاک‌های جدید برای بلاک چین است. در الگوریتم ذکر شده،‌ اشخاص برای شرکت در عمل اعتبارسنجی معاملات و تراکنش‌ها و ساخت بلاک، باید مقداری از ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را خریده (در اینجا آدا) و به شبکه ارائه دهند (سرمایه‌گذاری کنند).

به این صورت قادرند در روند تایید تراکنش‌های شبکه شرکت کرده و واحدهای ارز دیجیتال کاردانو را دریافت کنند. شرکت‌کنندگان نیز کارمزدهای این شبکه را برای خود برمی‌دارند.

در روش اثبات سهام دیگر عمل استخراج وجود ندارد و برای شرکت در شبکه نیاز به خرید سخت‌افزارهای گران قیمت نیست. شیوه‌ی اثبات سهام سرعت و‌کارمزد تراکنش‌ها را که همان عمل مقیاس‌پذیری است، به‌شدت بهبود خواهد بخشید.

در این روش اگر کسی بخواهد به شبکه حمله کند باید ۵۱ درصد از تمام واحدهای ارز کاردانو را خریده و به شبکه‌ کاردانو اختصاص دهد که این کار تقریبا غیرممکن است. حتی اگر فرضا هم یک نفر بتواند این کار را بکند، با از بین رفتن امنیت شبکه، قیمت این ارز دیجیتال به شدت کاهش پیدا خواهد کرد که در این صورت فرد به خود ضرر سنگینی زده است.

به شکل خلاصه‌تر می‌توان گفت که در اثبات سهام، فرد شرکت‌کننده با اختصاص مقداری از دارایی خود به شبکه، تضمین می‌کند که عامل مخرب شبکه نیست. به این دلیل که تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران شبکه کاردانو ژاپنی هستند و شباهت زیادی بین کاردانو و اتریوم وجود دارد، به این شبکه «اتریوم ژاپنی» نیز می‌گویند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا