آموزش بلاک چینآموزش سرمایه‌گذاری و ترید

آشنایی با کارمزد تراکنش ارزهای دیجیتال

حتما تا به حال توجه کرده‌اید که وقتی می‌خواهیم مقداری ارز دیجیتال مثل بیت کوین را به یک آدرس ارسال کنیم، مقدار بیت کوینی که از حساب ما کسر می‌شود،‌ بیشتر از مقدار بیت کوینی است که به آدرس مقصد منتقل خواهد شد. به این مقدار ارز دیجیتال که به ازای هر تراکنش، از فرستنده کسر می‌شود، کارمزد تراکنش گفته می‌شود.

قوانین، نحوه‌ محاسبه و دریافت کارمزد تراکنش در هر بلاک چین کاملا متفاوت و از قبل مشخص است؛ به‌طوری که به‌راحتی می‌توانیم قبل از ارسال هر تراکنش روی بلاک چین، کارمزد آن را محاسبه کنیم. این کارمزدها گاهی بسیار کم و قابل چشم‌پوشی هستند و گاهی هم بسیار دردسرساز می‌شوند و حتی ممکن است در برخی شرایط خاص، کارمزد تراکنش از مقدار تراکنش بیشتر شود که ماجرای عجیبی است.

در این مقاله نگاهی عمیق‌تر به کارمزد تراکنش‌ها و علت وجودی آن‌ها می‌اندازیم و عوامل موثر بر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

کارمزد تراکنش چیست؟

«کارمزد تراکنش» (Transaction Fee) زمانی به وجود می‌آید که مقداری ارز دیجیتال بین دو آدرس کیف پول در شبکه‌ بلاک چین جابه‌جا شود. پردازش یک تراکنش در بستر بلاک چین به مصرف زمان و انرژی نیاز دارد و توسط «ماینرها» (Miners) یا «ولیدیتورها» (Validators) انجام می‌شود. این کارمزد در حقیقت برای جبران هزینه‌ای است که ماینر یا ولیدیتور برای تایید تراکنش صرف می‌کند و اقدام آن‌ها را مقرون‌به‌صرفه و توجیه‌پذیر می‌کند.

با توجه به ساختار بلاک چین‌ها، کارمزد تراکنش‌ها می‌تواند در برخی مواقع مثل شلوغ شدن شبکه، افزایش پیدا کند و در برخی موارد کاملا انعطاف‌پذیر عمل کند. به‌طورکلی اکثر بلاک چین‌ها این امکان را به کاربر می‌دهند تا در مواقعی که تایید یک تراکنش فوریت دارد، با پرداخت کارمزد بالاتر، تراکنش خود را به ابتدای صف منتقل کند. به این معنی که ماینر یا تاییدکننده برای پردازش آن تراکنش بیشتر ترغیب شود و زودتر آن را تایید کند. این‌گونه قابلیت‌ها و اختیارات کاربر، در هر بلاک چین از قبل مشخص شده‌ است؛ البته در برخی کیف پول‌های ارز دیجیتال گزینه‌های بیشتری هم درمورد تعیین جزئیات کارمزد تراکنش‌ها ارائه می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا