آموزش آلت کوین هاآموزش بلاک چین

ارز دیجیتال تزوس (Tezos) چیست؟

تزوس یک بلاک چین غیرمتمرکز، خود «اصلاح‌شونده» (Self-Amending) و «متن‌باز» (open source) است و همانند اتریوم، به عنوان پلتفرمی برای پیاده‌سازی برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده است. ویژگی‌های منحصربه‌فردی در تزوس وجود دارد که آن را از اتریوم متمایز می‌کند، مثل «سیستم حاکمیتی درون زنجیره‌ای» (On-Chain Governance) و «زبان برنامه‌نویسی مایکلسون» (Michelson) که در نوشتن قراردادهای هوشمند تزوس استفاده می‌شود.

پروژه‌ تزوس با برگزاری «عرضه اولیه سکه» (ICO‌) در سال ۲۰۱۷ سرمایه‌ اولیه‌ قابل توجهی جمع کرد که در ادامه منجر به مسائل حاشیه‌ای زیادی شد و حتی کار به شکایت و دادگاه کشید. این پروژه همچنان در حال فعالیت است و فراز و نشیب زیادی را در مسیر خود دیده است. با ما همراه باشید تا یک بررسی جامع از پروژه‌ تزوس داشته باشیم.

بلاک چین تزوس چیست؟

بلاک چین «تزوس» (Tezos) با ارز دیجیتال XTZ با هدف فراهم کردن بستری برای نوشتن «قراردادهای هوشمند» (Smart Contracts) و ساخت «برنامه‌های غیرمتمرکز» (DApps) به وجود آمده است. طبق گفته‌ سازندگان آن، واژه Tezos ریشه در یونان باستان دارد. در شبکه‌ تزوس به شرکت‌کنندگان قراردادهای هوشمند اجازه داده می‌شود تا قوانین شبکه را خودشان مدیریت کنند.

بلاک چین تزوس طوری طراحی شده است که به مرور پیشرفته‌تر شود و تکامل پیدا کند. به همین منظور، «انعطاف‌پذیری» (Flexibility) یکی از ویژگی‌های مهم آن است. در حقیقت عدم وجود همین انعطاف‌پذیری است که سختی‌های زیادی در بلاک چینی مثل بیت کوین ایجاد کرده است. بلاک چینی مثل اتریوم به‌خاطر توجه به چنین مسائلی توانست به‌سرعت رشد کند و تزوس نیز در مسیری مشابه اتریوم و با هدف کارایی بیشتر و بهینه‌تر حرکت می‌کند.
در همین راستا، در شبکه‌ تزوس از مفهومی به نام چرخه‌های گزینش استفاده شده است که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا