دوره منتور شیپ
آموزش کیف پول

با کیف پول نرم‌ افزاری و انواع آن آشنا شوید

برای ذخیره‌ پول چه به صورت فیزیکی و چه به صورت مجازی نیازمند یک کیف پول هستیم. در این مقاله از کیف پول‌های دیجیتال سخن خواهیم گفت که مخصوص رمز ارزها هستند. درواقع کیف پول‌های دیجیتال را می‌توان نوعی نرم افزار یا سخت افزار دانست که آدرس رمزارزها بر روی بلاک چین را در خود ذخیره می‌کنند.

رمز ارزها می‌توانند توسط این کیف پول‌ها ذخیره شوند یا انتقال یابند. کیف پول‌های دیجیتال انواع مختلفی دارند که در این مقاله به ذکر همه‌ آن‌ها مخصوصا کیف پول ‌های نرم ‌افزاری خواهیم پرداخت.

کیف پول دیجیتال چیست؟

به منظور ذخیره ارزهای دیجیتال باید از کیف پول دیجیتال استفاده کرد. این کیف‌ها می‌توانند اپلیکیشن‌هایی قابل نصب بر روی رایانه یا گوشی همراه باشند. نوع دیگری از کیف پول‌های دیجیتال نیز وجود دارند که فیزیکی هستند و امنیت بالاتری دارند.

«کیف پول‌های دیجیتال» (Digital Wallets) که در بین کاربران ارزهای دیجیتال به «ولت» (Wallet) نیز معروفند، نوعی نرم افزار یا سخت افزار هستند که روی کامپیوترهای شخصی، گوشی‌های هوشمند یا حتی سخت‌افزارهای مخصوص اجرا می‌شوند. کیف پول‌های دیجیتال مخصوص ذخیره، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال هستند و کاربردی مشابه با حساب‌های بانکی دارند؛ تمامی کیف پول‌ها دارای آدرس عمومی و خصوصی هستند.

آدرس عمومی کاربردی همانند شماره کارت دارد و آدرس خصوصی نیز مانند رمز اول این شماره کارت است که به هیچ عنوان نباید در اختیار شخص دیگری قرار بگیرد؛ زیرا افراد می‌توانند با در دست داشتن آدرس خصوصی کیف پول به دارایی‌های دیجیتال داخل آن دسترسی پیدا کنند.

کیف پول‌ها انواع گوناگون دارند و به طور کلی به سه دسته‌ کیف پول‌های سخت افزاری، کیف پول‌های نرم افزاری و کیف پول‌های کاغذی تقسیم می‌شوند. در واقع بیشترین تفاوت کیف پول‌های دیجیتال با یکدیگر، چگونگی ارائه‌ خدمات آن‌ها است. در ادامه این مطلب قصد داریم که بیشتر در رابطه با کیف پول‌های نرم افزاری صحبت کنیم، به همین دلیل اگر دوست دارید بیشتر در رابطه با دو نوع دیگر اطلاعات کسب کنید به مقاله‌ «کیف پول سخت افزاری چیست» مراجعه کنید.

کیف پول‌ها در دسته بندی‌های دیگری نیز قرار می‌گیرند که می‌توان به متصدی و غیرمتصدی اشاره کرد.

به کیف پول‌های دیجیتالی که خود کمپانی کیف پول از کلیدهای خصوصی کاربر نگهداری می‌کنند اصطلاحا «کیف پول‌های متصدی  یا کاستدی» (Custodial)‌ گفته می‌شود و به کیف پول‌های دیجیتالی که  هیچ دخالتی در ذخیره‌ کلیدهای خصوصی کاربر ندارند، «غیرمتصدی یا نان کاستدی» (non-Custodial) می‌گویند.

 

کیف پول نرم افزاری

«کیف پول‌ نرم ‌افزاری» (Software Wallet) بیشترین تنوع را در بین دیگر انواع کیف پول‌ها دارند. همان‌طور که از اسمشان مشخص است این کیف پول‌ها نرم افزارهایی هستند که بر روی رایانه یا گوشی تلفن همراه نصب می‌شوند. از آنجایی که تمام آن‌ها به نحوی با اینترنت در ارتباطند، به آن‌ها «کیف پول گرم» (Hot wallet) نیز گفته می‌شود.

می‌توان گفت که تقریبا تمامی کیف پول‌ های نرم افزاری رایگان هستند. کیف پول ‌های نرم افزاری خود به سه دسته‌ کیف پول‌های دسکتاپ، تحت وب و گوشی تقسیم می‌شوند که در ادامه بیشتر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

قابل ذکر است که کیف پول‌های نرم‌افزاری قابلیت اینکه هم زمان و از طریق چندین دستگاه در دسترس کاربران قرار بگیرند را دارند که همین خصوصیت دوست داشتنی تبدیل به یکی از مزایای بزرگ کیف پول‌های دیجیتالی شده است.

 

مزایا و معایب کیف پول نرم افزاری

در ادامه به مزایا و معایب کیف پول های نرم افزاری خواهیم پرداخت:

 

مزایای کیف پول‌‌های نرم‌ افزاری

  • کاربری ساده‌‌
  • راه‌اندازی آسان کیف پول؛ ارسال و دریافت ساده دارایی‌های دیجیتالی برای تازه‌واردان.
  • تنوع زیاد؛ وجود تعداد زیادی کیف پول‌های نرم‌افزاری (موبایل، دسکتاپ و وب) انتخاب را برای کاربران ساده می‌کند.
  • مقرون به صرفه بودن؛ اکثر کیف پول‌های نرم‌افزاری رایگان هستند.

 

معایب کیف پول‌های نرم‌افزاری

  • یکی از معایب اصلی کیف پول‌های نرم افزاری امنیت پایین آن‌ها است (در مقایسه با کیف پول های سخت افزاری). به دلیل این که کیف پول‌های نرم‌افزاری برای کارکردن باید به اینترنت متصل شوند که همین موضوع دارایی‌های دیجیتال کاربران را در خطر می‌اندازد زیرا هکرها می‌توانند این کیف پول‌ها را مورد حمله قرار دهند.

 

کیف پول موبایلی

کیف پول‌های موبایلی اپلیکیشن‌هایی هستند که بر روی گوشی‌های اندروید یا iOS نصب می‌شوند. این کیف‌ها رایگانند و از آنجایی که همیشه در دسترس کاربران هستند کار با آن‌ها راحت‌تر است. با تمامی این‌ها کاربران می‌توانند به سادگی نسخه‌ مورد نظر خود را از سایت‌های مربوطه به ‌صورت رایگان دانلود کرده و استفاده کنند. در ادامه یکی از بهترین کیف پول های موبایلی را معرفی می‌کنیم.

 

کیف پول اکسودوس

«اکسودوس» (Exodus) یکی از برترین کیف پول‌های موبایل است که البته نسخه تحت وب نیز دارد اکسودوس چند ارزی بوده و هم‌اکنون از بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. به دلیل سادگی کاربری، اکسودوس یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاربران تازه‌وارد به دنیای ارزهای دیجیتال است. یکی از ایرادهایی که این کیف پول دارد و باعث شده انتقادهایی نسبت به اکسودوس بشود متن باز نبودن آن است زیرا این موضوع برخلاف اهداف بیت کوین و بلاک چین است.

اکسودوس با داشتن امنیت بالا و سرعت انجام تراکنش‌های خوب یکی از بهترین کیف پول ‌های نرم ‌افزاری برای کاربران است.

 

کیف پول تحت وب

در کیف پول تحت وب کاربران می‌توانند از طرق مرورگر سیستم عامل‌های خود با بلاک چین ارتباط برقرار کنند. پس برای استفاده از کیف پول تحت وب نیازی به دانلود و نصب برنامه روی سیستم عامل نخواهد بود و تنها وارد شدن به کیف پول از طریق مرورگر کامپیوتر برای کاربران دسترسی فراهم خواهد کرد.

کاربران می‌توانند در اکثر کیف پول‌های تحت وب، آدرس شخصی خود را بسازند و برای آن رمزعبور مشخص کنند. برخی سایت‌ها نگهداری کلید خصوصی را خود برعهده می‌گیرند و برخی هم آن را به دارندگان کیف پول می‌سپارند.

در ادامه به معرفی یکی از بهترین کیف پول تحت وب اتمیک ولت می‌پردازیم.

 

کیف پول Atomic

کیف پول «اتمیک» (Atomic) به وسیله‌ تیمی باتجربه و قدرتمند در سال ۲۰۱۷ ساخته شده و شروع به کار کرد. اتمیک والت یکی از بهترین کیف پول‌های دسکتاپ محسوب می‌شود که طبق اطلاعات وبسایت رسمی اتمیک، این کیف پول بیش از ۵۰۰ هزار کاربر فعال داشته و توانایی پشتیبانی بیش از ۳۰۰ ارز دیجیتال مختلف را نیز دارد.

اتمیک یک کیف پول غیرمتصدی است، به این معنی که مدیریت کلید‌های خصوصی را به عهده‌ کاربر می‌گذارد و این کلیدها را در سرورهای خود ذخیره نمی‌کند.

 

کیف پول دسکتاپ

همان‌طور که از اسم این کیف پول نیز مشخص است کیف پول دسکتاپ برنامه‌ای است که روی کامپیوتر دانلود شده و نصب می‌شود. تقریبا در تمام کیف پول‌های دسکتاپ کلید خصوصی در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. اطلاعات کلیدهای خصوصی به شکل یک فایل با پسوندی مشخص در کامپیوتر کاربر ذخیره می‌شود. قابل ذکر است که کاربران باید برای امنیت بیشتر از این فایل یک نسخه‌ پشتیبان تهیه کنند تا در صورت وقوع اتفاقی ناخوشایند بتوانند دارایی‌های دیجیتالی خود را باز پس بگیرند.

یکی از اساسی‌ترین نکته‌هایی که در کیف پول‌های دسکتاپ وجود دارد نگهداری ایمن از کلیدهای خصوصی است. اگر به هر دلیلی سیستم عامل کاربران از دسترس خارج شده و کاربران نسخه‌ پشتیبان کلیدهای خصوصی یا کلمات بازیابی اکانت خود را نداشته باشند، باید ارزهای دیجیتال خود را به فراموشی بسپارند.

در ادامه بیشتر در رابطه با الکتروم یکی از بهترین کیف پول های دسکتاپ خواهیم خواند.

 

کیف پول الکتروم

کیف پول نرم افزاری «الکتروم» (Electrum) یکی از برترین کیف پول ‌های ارز دیجیتال است که از زمان پیدایش خود در بین کاربران ارز دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرده است. الکتروم از  سال ۲۰۱۱ و زمان پیدایش خود تا به امروز تغییرات زیادی را تجربه نکرده و به دلیل کاربری پیچیده این کیف پول نرم افزاری،‌ الکتروم برای کاربران حرفه‌ای مناسب است. الکتروم متن باز بوده و گزینه‌ سگویت را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

کیف پول دیجیتال الکتروم به کاربران خود امکان می‌دهد تا امنیتی که از یک کیف پول دیجیتالی در نظر دارند را انتخاب کنند. به عنوان مثال، کاربران الکتروم می‌توانند احراز هویت دوعاملی را فعال کنند یا کیف پول چند امضایی داشته باشند. همچنین کاربران این کیف پول قادر خواهند بود عبارت سید خود را که برای بازیابی کیف پول است بلندتر کنند (کاراکترهای آن را با انتخاب خود بیشتر کنند).

 

سخن پایانی

در نگهداری ارزهای دیجیتال ابتدایی‌ترین وسیله کیف پول‌های دیجیتال هستند که همان‌طور‌که متوجه شدید انواع گوناگونی دارند. کیف پول های نرم افزاری به دلیل رایگان بودن و سادگی در استفاده، از محبوب‌ترین‌ها محسوب می‌شوند.

کیف پول های نرم افزاری برای تازه‌واردان به دنیای ارزهای دیجیتال بسیار مناسب است و نصب و راه‌اندازی آن‌ها هیچ هزینه‌ای ندارد. کیف پول های نرم ‌افزاری انواع مختلفی دارند که کاربران باید با توجه به نیازهای خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. در این مقاله به صورت کامل به این کیف پول‌ها و بهترین‌هایشان پرداختیم.

ارتباط با پشتیبانی
ارتباط مستقیم با کارشناسان حسینی فایننس شما هم به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی و کسب سود از اون‌ها فکر می‌کنید اما نمی‌دونید چطور باید شروع کنید؟

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان از کارشناسان ما، اطلاعات خواسته شده رو تکمیل فرمایید.

حالت دوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا