آموزش سرمایه‌گذاری و تریداستراتژی‌های معاملاتی

مارجین تریدینگ (Margin Trading) چیست؟

احتمالا در میان انواع روش‌های معاملاتی و ترید، نام مارجین تریدینگ به گوش‌تان خورده است. در همین ابتدای مقاله باید ذکر کرد که این روش از ترید مخصوص افرادی است که در حوزه‌ ترید، تجربه‌ بسیار بالایی دارند و از امتحان کردن روش‌های پر ریسک استقبال می‌کنند. پس در ادامه با ما باشید تا ببینیم چرا مارجین تریدینگ یکی از پرسود‌ترین و البته پرخطرترین روش‌های معامله است.

مارجین تریدینگ چیست؟

مارجین تریدینگ یکی از روش‌های پر ریسک در ترید است که به‌وسیله‌ آن می‌توان با چند برابر سرمایه‌ واقعی به معامله پرداخت.

«مارجین تریدینگ» (Margin Trading) که در فارسی از آن با عناوینی مثل «معاملات مارجین»، «معامله در حاشیه قیمت» و «معاملات حاشیه‌ای» یاد می‌شود، به روشی برای معامله‌ دارایی‌های مختلف با استفاده از منابع مالی اشخاص ثالث گفته می‌شود.

تفاوتی که مارجین تریدینگ با معاملات معمولی دارد در این است که در مارجین تریدینگ می‌توان با چند برابر سرمایه‌ اولیه‌ خود به معامله پرداخت. به عبارت دیگر در مارجین تریدینگ کاربران در صورت داشتن یک ترید موفق چند برابر حالت عادی سود می‌کنند.

همین موضوع باعث شده که مارجین تریدینگ در بین سرمایه‌گذاران بازارهای مالی کم‌نوسان مثل بازار فارکس از محبوبیت بالایی برخوردار باشد. با‌این‌حال، از مارجین تریدینگ در بازارهای مالی دیگر مثل بورس، کالاهای اقتصادی و ارزهای دیجیتال هم استفاده می‌شود.

در بازارهای سنتی معمولا این سرمایه‌های اضافی توسط کارگزاری‌های سرمایه‌گذاری تامین می‌شود. اما در بازار ارزهای دیجیتال این سرمایه‌ها توسط دیگر افراد در اختیار تریدرها قرار می‌گیرد. این افراد هم به خاطر قرض دادن پول خود، براساس تقاضای بازار سود دریافت می‌کنند. البته برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال خودشان هم در تامین سرمایه‌های اضافی مارجین تریدینگ مشارکت دارند ولی این اتفاق به‌ندرت به وقوع می‌پیوندد.

حالا که تاحدودی با مارجین تریدینگ آشنا شدیم بیایید در مورد نحوه‌ کار آن هم بیشتر بدانیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا