سیگنال فارکس
آموزش دیفای

آشنایی با استخر نقدینگی (Liquidity Pool) در DeFi

اگر مدتی از شروع ماجراجویی شما در دنیای ارزهای دیجیتال می‌گذرد، حتما با واژه‌هایی مثل «امور مالی غیرمتمرکز» یا دیفای (Defi)، «صرافی‌های غیرمتمرکز» (Dex) و استخر نقدینگی رو‌به‌رو شده‌اید، ولی به احتمال زیاد اطلاعات چندانی درمورد جزئیات و نحوه‌ کار آن‌ها ندارید. اگر چنین است، در این مقاله ضمن مرور مفاهیم مورد نیاز، به طور کامل و با زبانی ساده، استخر نقدینگی را برای شما روشن خواهیم کرد. بدین ترتیب، در آینده که این اسامی را در اخبار و مقالات مربوط به رمزارزها خواهید شنید دیگر احساس گیجی نخواهید کرد.

دیگر مانند اولین سال‌های ظهور بیت کوین و آغاز محبوبیت ارزهای دیجیتال، این رمزارز تنها رمزارزی نیست که کاربران و سرمایه‌گذاران تمایل به سرمایه‌گذاری در آن داشته باشند. هر روز شاهد ارزها و مفاهیم نوآورانه‌ جدید هستیم که امورمالی متمرکز و استخرهای نقدینگی یکی از آن‌ها هستند. پس در ادامه با ما همراه باشید تا یک‌بار برای همیشه این موضوع را برایتان شرح دهیم.

جدول سفارشات

قبل از اینکه بخواهیم استخر نقدینگی را تعریف کنیم باید ابتدا با جدول سفارشات که در صرافی‌های متمرکزی مثل «بایننس» (Binance) از آن‌ها استفاده می‌شود، آشنا شویم.

در روش جدول سفارشات، فروشنده یا خریدار سفارش خود را با قیمت دلخواه خود ثبت می‌کند. به عبارت دیگر فروشنده، سفارش فروش و خریدار، سفارش خرید را در جدول سفارشات قرار می‌دهد. سپس سیستم صرافی در صورتی که قیمت‌های ثبت‌شده توسط این دو نفر با هم هماهنگ باشد، معامله را به‌اصطلاح جوش می‌دهد و معامله انجام می‌شود.

در روش معامله با جدول سفارشات، دو نوع معامله‌گر داریم: «سفارش‌بردار» (Taker) و «سفارش‌گذار» (Maker). سفارش‌بردار کسی است که ارز مورد نظر را با قیمت‌هایی که هم‌اکنون در جدول سفارش ثبت شده است، خریداری می‌کند. در طرف دیگر، سفارش‌گذار کسی است که سفارش خود را با قیمت دلخواه خود در جدول سفارشات ثبت می‌کند.

این روش معمولا برای ارزهایی که تقاضا و نقدینگی بالایی دارند به خوبی کار می‌کند. با‌این‌حال، ارزهایی که حجم معاملاتی آن‌ها کم است یا نقدینگی پایینی دارند با مشکل رو‌به‌رو می‌شوند، زیرا یک سفارش بزرگ توسط یک معامله‌گر می‌تواند قیمت آن ارز را به‌شدت‌ بالا یا پایین بیاورد. ارزهایی که حجم معاملاتی پایینی دارند یا صرافی‌های جدید در بیشتر مواقع با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند که باعث تغییرات نامتعارف قیمتی و حتی دستکاری بازار می‌شود.

برای حل این مشکل استخرهای نقدینگی به‌وجود آمده‌اند که تاحدودی توانسته‌اند موفق ظاهر شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا