آموزش صرافی

یونی سواپ چیست؟ آشنایی با صرافی غیرمتمرکز Uniswap

در این مقاله تصمیم داریم شما را با صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ آشنا کنیم. همان‌طور که می‌دانید بازار ارزهای دیجیتال وابستگی زیادی به صرافی‌ها دارد. کاربرها در بیشتر مواقع برای خریدوفروش ارز‌های دیجیتال از خدمات صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

صرافی‌های متمرکز سال‌هاست که مشغول کارند و به‌خاطر سرعت بالا و همچنین حجم نقدینگی بالایی که دارند، به انتخاب اول کاربرها تبدیل شده‌اند؛ اما نباید فراموش کنیم که رسالت دنیای بلاک چین و پروژه‌های ارزهای رمزنگاری‌شده،‌ ترویج فناوری توزیع‌شده و غیرمتمرکزگرایی است. در همین راستا،‌ مدتی است که صرافی‌های غیرمتمرکز شروع به فعالیت کرده‌اند و به مرور شاهد رشد و افزایش حجم معاملات در این صرافی‌ها هستیم.

پروژه‌ی یونی سواپ از محبوب‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز است که روی بستر اتریوم ساخته شده و جزو ۵ پروژه برتر حوزه‌ دیفای محسوب می‌شود. در ادامه بیشتر در مورد یونی سواپ و ویژگی‌های آن صحبت می‌کنیم.

یونی سواپ چیست؟

«یونی سواپ» (Uniswap) یک «صرافی غیرمتمرکز» (DEX) بر بستر بلاک چین اتریوم است که توسط Hayden Adams در سال ۲۰۱۸ ساخته شده است. بیشتر DEXها در حقیقت یک پروتکل نقدینگی خودکار هستند و بدون «دفتر سفارشات» (Order Book)‌ که در صرافی‌های متمرکز می‌بینیم، کار می‌کنند. کاربرها در یونی سواپ می‌توانند بدون هیچ واسطه‌ای و به دور از دغدغه‌های موجود در صرافی‌های متمرکز مثل احراز هویت و نگرانی از بلوکه شدن اکانت یا غیره، به فعالیت بپردازند. پلتفرم یونی سواپ کاملا «متن باز» (Open Source) است و همه می‌توانند به کدهای برنامه‌نویسی آن در گیت‌هاب دسترسی داشته باشند و آن را بررسی کنند یا بهبود ببخشند.

شاید بپرسید یک صرافی چطور می‌تواند معاملات را بدون دفتر سفارش انجام دهد؟ پس کاربرها سفارش‌های خود را کجا ثبت می‌کنند؟ جواب این است که یونی سواپ بر اساس دو مفهوم «تامین‌کننده‌ نقدینگی» (Liquidity Provider) و «استخر نقدینگی» (Liquidity Pool) کار می‌کند. این پلتفرم از یک سیستم قیمت‌گذاری غیرمتمرکز استفاده می‌کند که باعث می‌شود بدون نیاز به مشاهده‌ قیمت در جایی مثل دفتر سفارش، بتوان به‌راحتی معامله کرد. در این صرافی می‌توان انواع توکن‌های ERC-20‌ یا همان توکن‌های اتریومی را خریدوفروش کرد.

از آنجایی که یونی سواپ به‌صورت غیرمتمرکز کار می‌کند، پس در آن خبری از فرایند لیست شدن توکن جدید نیست. در حقیقت هر توکن ERC-20 در یونی سواپ قابل ترید است به شرطی که حداقل یک استخر نقدینگی برایش موجود باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا