آموزش سرمایه‌گذاری و تریدآموزش صرافی

آربیتراژ ارز دیجیتال چیست؟ کسب سود از Arbitrage در بازار کریپتو

می‌دانید روزانه چه حجمی از سرمایه‌ها در معاملات بازار ارزهای دیجیتال جابه‌جا می‌شود؟ میلیاردها دلار پول در بین هزاران صرافی که خرید و فروش کاربرها را مدیریت می‌کنند، منتقل می‌شود و در این بین، افراد زیادی وجود دارند که حاضرند با ریسک بیشتر،‌ سود و هیجان بیشتری را تجربه کنند. یکی از روش‌هایی که این افراد استفاده می‌کنند، آربیتراژ ارز دیجیتال است. آربیتراژ نوع خاصی از انجام معامله در بازارهای مالی است که بر اساس اختلاف قیمت یک دارایی در دو بازار مختلف انجام می‌شود. این نوع معامله در ظاهر بسیار ساده ولی در عمل، نکات و پیچیدگی‌های زیادی دارد که در این مقاله تصمیم داریم به طور مفصل درباره‌ آن‌ها صحبت کنیم.

اگر شما هم جزو آن دسته از کاربرهای کریپتوییِ اهل ریسک و ماجراجو در این حوزه هستید و می‌خواهید بدانید که آربیتراژ ارز دیجیتال چیست و‌ چطور کار می‌کند، قانونی است یا نه و اینکه چه مزایا و معایبی داشته و همچنین می‌خواهید با ریسک‌های آن آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله‌ حسینی فایننس را از دست ندهید.

مفهوم آربیتراز ارز دیجیتال

یک معامله‌گر آربیتراژ، بازار ارزهای دیجیتال را مانیتور می‌کند و سعی دارد با خرید یک رمزارز در یک صرافی ارز دیجیتال و فروش آن به قیمتی بالاتر در یک صرافی دیگر، سود دریافت کند. وجود صرافی‌ها با حجم معاملات و قیمت‌های مختلف، باعث ایجاد فرصت‌های آربیتراژ می‌شود.

«آربیتراژ» (Arbitrage) یک روش معامله‌ است که در آن از اختلاف قیمت یک کالا یا دارایی در دو بازار مختلف استفاده می‌شود تا سود به دست آید. البته این ساده‌ترین تعریف برای آربیتراژ است و در برخی مدل‌های آن حتی نیازی به معامله در دو بازار مختلف هم نیست یا اینکه به جای یک دارایی، روی چند دارایی هم می‌توان معامله‌ آربیتراژ انجام داد که در ادامه،‌ همه‌ آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

آربیتراژ در هر جایی که محل خرید و فروش باشد قابل انجام است، اما انجام آن از قدیم، بیشتر در بازارهای مالی رونق داشته و به آربیتراژ سهام نیز معروف است. طرفدارهای این سبک از معامله‌گری، با پیدایش بازار «ارزهای دیجیتال» (Cryptocurrencies) یک فضای جدید برای کسب سودهای جذاب در مقابل خود دیدند و این‌گونه بود که مفهوم «آربیتراز ارز دیجیتال» (Cryptocurrency Arbitrage) به وجود آمد.

بازار ارزهای دیجیتال به نوسان‌های شدید در کوتاه‌مدت معروف بوده و این چیزی است که آربیتراژکارها بسیار دوست دارند. منطق کاری که آن‌ها انجام می‌دهند بسیار ساده است، آنها در حقیقت یک ارز را ارزان میخرند و همزمان در بازار دیگری گرانتر میفروشند. این کار زمانی قابل انجام است که آمار قیمت‌های یک ارز خاص در چند صرافی مختلف، همواره مانیتور و کارمزد‌ها به درستی محاسبه شود.

در صرافی‌های مورد نظر حساب کاربری فعال ساخته شده باشد و نقدینگی لازم در کیف پول‌های ارز دیجیتال وجود داشته باشد. این‌ها تنها بخشی از نکاتی بود که برای موفقیت در آربیتراژ ارز دیجیتال لازم است. آربیتراژ کاری نسبتا تخصصی محسوب می‌شود و انجام آن برای کاربرهای مبتدی و عادی توصیه نمی‌شود.

در حوزه‌ کریپتو، تعداد بسیار زیادی صرافی‌ وجود دارد که از نظر تعداد کاربر و حجم معاملات تفاوت‌های زیادی باهم دارند. هر چه حجم معاملات در یک صرافی بیشتر باشد، قیمت‌ها رقابتی‌تر و واقعی‌تر هستند و سرعت نقدشوندگی دارایی‌ها بالاتر است.

اما هرچه صرافی جدید‌تر یا کمتر شناخته‌شده باشد، تعداد کاربر و حجم معاملات پایینی دارد و این باعث می‌شود بعضی کاربرها، برای اینکه سریع‌تر ارزهای خود را بفروشند، حاضر شوند قیمتی پایین‌تر از میانگین جهانی بدهند و این باعث می‌شود فرصتی برای آربیتراژ ارز دیجیتال به وجود آید و افرادی که حواسشان به این تفاوت قیمت‌ها است، ارز مورد نظر را در این صرافی می‌خرند، به صرافی دیگر انتقال داده و گران‌تر می‌فروشند و سود می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا