آموزش سرمایه‌گذاری و ترید

مارکت کپ (حجم بازار) در دنیای ارز دیجیتال

در تمام بازارهای مالی مفهومی به نام مارکت کپ (یا حجم بازار یا ارزش بازار) وجود دارد که نشان می‌دهد ارزش پولی (اکثرا دلاری) یک شرکت یا یک پروژه چقدر است و چه میزان سرمایه در آن وجود دارد. مارکت کپ در تمام بازارهای بورس داخلی و خارجی و همچنین بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد.

مارکت کپ کل بازار، مفهوم مهم دیگری است که نشان می‌دهد ارزش مجموع پروژه‌ها یا شرکت‌های یک بازار چقدر است. با کمک چنین مفهومی می‌توان تخمینی از حجم سرمایه‌ موجود در بازارهای مختلف از جمله بازار ارزهای دیجیتال زد و برای مقایسه و پیش‌بینی در انواع سرمایه‌گذاری‌ها از آن استفاده کرد. برای اینکه در مورد مارکت کپ اطلاعات جامع‌تری به دست بیاورید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

مارکت کپ ارز دیجیتال چیست؟

حجم یا «ارزش بازار» (Market Cap) یک ارز دیجیتال که در ادامه به آن «مارکت کپ» می‌گوییم، از فرمول ساده‌ای به دست می‌آید. اگر تعداد کوین یا توکنِ در گردش (موجود در بازار) یک ارز دیجیتال را در قیمت هر کدام ضرب کنیم،‌ مارکت کپ آن ارز به دست می‌آید.

برای درک بهتر به این مثال فرضی توجه کنید. تصور کنید که دو بلاک چین A و B کوین‌هایی به نام‌های Acoin و Bcoin دارند. تعداد کل Acoinها قرار است که ۱۰۰۰ عدد باشد که تمامی آن‌ها در بازار در گردش هستند و قیمت هر Acoin برابر با ۱۰۰ دلار است. در طرف مقابل، قرار است تعداد نهایی Bcoinها به ۱۰۰،۰۰۰ برسد، اگرچه در حال حاضر ۶۰،۰۰۰ عدد از آن‌ها در بازار به قیمت ۲ دلار در گردش‌ هستند. حال می‌خواهیم ببینیم کدام بلاک چین مارکت کپ بزرگ‌تری دارد؟

گفتیم که برای محاسبه‌ مارکت کپ، باید تعداد کوین‌های درگردش را در قیمت هر کوین ضرب کنیم. پس مارکت کپ بلاک چین A برابر می‌شود با ضرب عدد ۱۰۰۰ (تعداد کوین در گردش) در عدد ۱۰۰ (قیمت هر کوین)؛ که نتیجه‌ آن ۱۰۰،۰۰۰ دلار است.

حالا نوبت بلاک چین B است. درست است که قرار است در کل ۱۰۰،۰۰۰ کوین در شبکه B تولید شود،‌ ولی برای محاسبه مارکت کپ ما به این عدد کاری نداریم و فقط به تعداد کوین‌های در گردش نیاز داریم. با ضرب تعداد کوین‌های در گردش یعنی ۶۰،۰۰۰ در قیمت هر کوین که ۲ دلار است، نتیجه ۱۲۰،۰۰۰ دلار به دست می‌آید.

همان‌طور که تا الان هم متوجه شدید با اینکه قیمت هر Acoin پنجاه برابر بیشتر از قیمت هر Bcoin است، ولی مارکت کپ Bcoin از Acoin بیشتر است و این یعنی Bcoin بازار بزرگ‌تری دارد. به همین دلیل است که برای تخمین ارزش پروژه‌ها به جای قیمت کوین از مارکت کپ استفاده می‌شود. توجه کنید که در این روش فقط کوین‌های در گردش، در محاسبه وارد می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا