آموزش بیت کوینآموزش سرمایه‌گذاری و ترید

بیت کوین چگونه کار می کند؟ آشنایی با عملکرد BTC

بیت کوین یک ارز کاملا مجازی و دیجیتال است که جهت برطرف کردن نیاز به یک شخص ثالث و دخالت واسطه‌های همچون بانک‌ها و دولت‌ها در نقل‌وانتقال پول طراحی گردیده است. بیت کوین‌ برای مالک خود حکم یک طلای دیجیتال را خواهد داشت و شما به‌عنوان مالک بیت کوین قادر هستید از آن جهت خرید اینترنتی کالا و خدمات استفاده کنید یا آن را نگه‌ دارید تا ارزشش در طول زمان افزایش پیدا کند.

ولی سوال بسیار مهمی که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد این است که اساسا بیت کوین چگونه کار می‌‌کند؟ در این مطلب قصد داریم تا به بیانی ساده چگونگی کارکرد بیت کوین را برای شما شرح دهیم تا به‌طور کامل با شکل کارکرد آن آشنا شوید.

بیت کوین چگونه کار می‌‌کند؟

«بیت کوین» (Bitcoin) نوعی پول دیجیتال است که ماهیت فیزیکی ندارد و به صورت کامل بر بستر اینترنت قرار دارد. شبکه‌ بیت کوین یک شبکه غیرمتمرکز است که امنیت آن با استفاده از فناوری‌های رمزگذاری پیچیده تامین می‌شود. غیرمتمرکز بودن شبکه به این معناست که بیت کوین به شکلی کاملا مستقل عمل می‌کند و هیچ وابستگی‌ای به دولت‌ها یا سازمان‌های خصوصی ندارد.

از نظر یک کاربر عادی، بیت کوین تنها پولی است که از طریق اپلیکیشن‌ها روی گوشی و رایانه قابل ارسال یا دریافت است. ولی در حقیقت شبکه‌ بیت کوین بسیار پیچیده‌تر از چیزی که فکر می‌کنید کار می‌کند. شبکه‌ بیت کوین یک بستر عمومی به نام زنجیره بلوکی یا «بلاک چین» (Blockchain) را میان کاربران به اشتراک می‌گذارد.

در حقیقت می‌توان گفت بلاک چین یک نوع از «دفاتر توزیع‌شده» (Distributed Ledger) است که به ثبت داده‌ها می‌پردازد. بلاک چین بر روی یک سرور یا سیستم مرکزی قرار ندارد و به شکل «همتا به همتا» (Peer to Peer) P2P میان تمامی کاربران پخش شده است. در واقع پردازش توسط این اشخاص انجام می‌شود که به آن‌ها گره یا «نود» (Node) گفته می‌شود. این ویژگی است که بلاک چین و بیت کوین را غیرمتمرکز می‌کند و باعث می‌شود هیچ نهاد و دولتی نتواند در آن دخالت کند و باعث بروز فساد شود.

حال برمی‌گردیم به بلاک چین؛ بستر بلاک چین تمامی تراکنش‌هایی را که انجام می‌شود ثبت می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد که این تراکنش‌ها را ببینند و صحت آن‌ها را بسنجند. تراکنش‌ها در این شبکه به وسیله‌ امضای دیجیتال معتبر می‌شوند و در هر لحظه کاربران می‌توانند بر تراکنش‌ها نظارت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا