آموزش سرمایه‌گذاری و تریداستراتژی‌های معاملاتی

کپی تریدینگ چیست؟ Copy Trading در بازارهای مالی

همان‌طور که از نام آن هم مشخص است کپی تریدینگ یک نوع عمل کپی کردن است. ما در تمامی اموری که در آن تازه‌کار هستیم برای یادگیری نیاز به انتخاب یک شخص یا مرجع داریم تا بتوانیم از او کپی‌برداری کنیم.

این کپی‌برداری می‌تواند به هر صورتی انجام شود. در بازارهای معاملاتی نیز کپی تریدینگ شیوه‌ای رایج در بین معامله‌گران است که در بستر بعضی پلتفرم‌های معاملاتی انجام می‌شود. با ما همراه باشید تا با جزئیات کپی تریدینگ آشنا شوید.

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ شاخه‌ای از «سوشال تریدینگ» (social trading) است که معامله‌گران به‌وسیله‌ آن می‌توانند از نتایج معاملات دیگر تریدرها اطلاعات کسب کرده و حساب کاربری خود در صرافی‌های مختلف را طبق این نتایج مدیریت کنند.

مفهوم «کپی تریدینگ» (Copy trading) در سال ۲۰۰۵ به وجود آمد و منظور از آن روشی است که معامله‌گران به کپی کردن روش‌های معاملاتی دیگر معامله‌گران می‌پردازند. معمولا این کار توسط نرم‌افزارهای خاصی انجام می‌شود که در ادامه بیشتر در رابطه با آن خواهیم خواند. به صورت کلی معاملات کپی تریدینگ تمرکز بر معاملات کوتاه مدت و روزانه دارد.

این روش برای افراد مبتدی که چندان از نحوه‌ تحلیل بازار و روش‌های معاملاتی اطلاعی ندارند بسیار مفید است، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا معاملات انجام‌گرفته به‌وسیله‌ دیگر سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی را کپی کنند و در بدو ورود خود به دنیای مالی و معامله‌گری بدون داشتن اطلاعات کافی سود کسب کنند. در این نوع روش فرد مبتدی از استراتژی معامله‌گران حرفه‌ای آگاه نمی‌شود، بلکه صرفا چگونگی معاملات آن‌ها را کورکورانه دنبال می‌کند البته در این حین می‌تواند چیزهای بسیاری یاد بگیرد.

می‌توان گفت که این شیوه فقط مختص به معامله‌گران تازه‌کار نیست و بسیاری دیگر از معامله‌گران حرفه‌ای که به دلیل مشغله‌ زیاد زمانی برای بررسی و تحلیل روند بازار ندارند (یا حتی از یک بازار خاص اطلاعی ندارند) نیز می‌توانند از این روش استفاده می‌کنند. برای مثال فرض کنید سهام بازار برزیل سقوط کرده و شما هیچ اطلاعاتی نسبت به این کشور از قبیل اقتصاد، سیاست، بانکداری و غیره ندارید، به همین دلیل نیز نمی‌توانید تصمیم درستی بگیرید. در این شرایط کپی تریدینگ راهی برای نجات‌تان از این ترس و ناآگاهی خواهد بود زیرا می‌توانید به راحتی از تجربیات دیگران بهره‌ بگیرید و معاملات خوبی را انجام دهید.

این روش ابتدا در بازارهای مالی نظیر فارکس انجام می‌شد ولی امروزه در بازار بی‌ثبات ارزهای دیجیتال نیز بسیار محبوبیت پیدا کرده است. بسیاری کپی تریدینگ را به «معاملات آینه» (mirror trading) تشبیه می‌کنند. در معاملات آینه نیز معامله‌گران به کپی‌برداری می‌پردازند، با این تفاوت که عینا معاملات را در همان زمانی که معامله‌گر اصلی شروع به ترید می‌کند، انجام می‌دهند. پس می‌توان گفت که این روش انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به کپی تریدینگ دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا