آموزش بیت کوینآموزش سرمایه‌گذاری و ترید

مقایسه بیت کوین و ریپل | کدام ارز برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

ارزهای دیجیتال و بلاک چین در حال بدل گشتن به جزئی جدانشدنی از زندگی مدرن ما انسان‌ها هستند، ولی بااین‌حال تعداد پرشمار رمز ارزهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال باعث شده است تا افراد در شناخت دقیق از آن‌ها و تفاوت‌های موجود بین آن‌ها دچار نوعی سردرگمی شوند.

در حال حاضر ارز دیجیتال بیت کوین، کماکان برترین و محبوب‌ترین رمز ارز موجود در بازار کریپتوکارنسی‌ها به‌شمار می‌رود. بااین‌وجود، یکی دیگر از رمز ارزهایی که توانسته است تا در مدت کوتاه پیدایش خود روند مطلوبی را از خود نشان بدهد و به محبوبیت بالایی دست پیدا کند، «ریپل» (Ripple) است که توکن آن به‌اختصار با XRP نمایش داده می‌شود.

از طرفی از آنجایی ‌که روزبه‌روز به تعداد سرمایه‌گذاران ریپل افزوده می‌شود و ارزش بازار این ارز دیجیتال نیز در حال افزایش است، بسیاری کنجکاو هستند تا ببینند که ریپل اساسا چه تفاوتی با بیت کوین دارد. ازاین‌رو در این مطلب قصد داریم تا به‌طور کامل به تفاوت‌های میان این دو ارز دیجیتال محبوب بپردازیم. اما بد نیست تا در ابتدا مروری کوتاه داشته باشیم بر ماهیت کلی دو ارز دیجیتال بیت کوین و ریپل و سپس به تفاوت‌های میان این دو بپردازیم.

بیت کوین چیست؟

«بیت کوین» (Bitcoin) یک ارز دیجیتال است که به‌نوعی با خلاقیت و کنار زدن واسطه‌ها در امور مالی و بانکی گوناگون، توانست تا شکل جدیدی از پول و نقل و انتقالات مالی را در دنیا به وجود آورد. در حقیقت پس از بیت کوین بود که ارزهای دیجیتال فراوانی پا به عرصه‌ی کریپتوکارنسی‌ها گذاشتند و بسیاری از آن‌ها خصوصیات مشابهی با بیت کوین داشتند.

رمز ارز بیت کوین بر بستر شبکه‌ای عظیم فعالیت می‌کند که به آن بلاک چین گفته می‌شود. چنین شبکه‌ای، کاربران بی‌شماری دارد و امکان دخل و تصرف در داده‌ها و تقلب در آن به‌هیچ‌عنوان وجود نخواهد داشت. به عبارتی دیگر، بیت کوین بر بستر شبکه‌ای غیرمتمرکز به نام بلاک چین فعالیت می‌کند.

در رواقع بلاک چین یک دفتر کل توزیع‌شده جهت تایید و ذخیره‌ تراکنش‌ها است. جدا از این، ماینرها یا استخراج‌کنندگان به‌صورت پیوسته در حال تایید تراکنش‌ها بر بستر این شبکه هستند و تراکنش‌های تاییدشده را که در داخل یک بلوک قرار گرفته‌اند، به زنجیره‌ بلوکی اصلی یا همان شبکه‌ بلاک چین بیت کوین، متصل می‌کنند.

در حقیقت در شبکه‌ ارز دیجیتال بیت کوین، در ازای توان محاسباتی که ماینرها جهت تایید تراکنش‌ها در اختیار شبکه‌ بلاک چین بیت کوین قرار می‌دهند، میزانی بیت کوین به‌عنوان پاداش از طرف شبکه به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا