آموزش سرمایه‌گذاری و تریدآموزش صرافی

اوردر بوک (Order Book) یا دفتر سفارش صرافی چیست؟

دفتر سفارش یک لیست الکترونیکی از سفارش‌های خرید و فروش است که توسط صرافی یا کارگزاری برای مشاهده وضعیت بازار ساخته شده است.

دفتر سفارش یکی از بخش‌های مهم در معاملات ارزهای دیجیتال و سهام و به‌طور‌کلی در تمام بازارهای مالی است. این دفتر سفارش فیزیکی نیست و منظور لیستی الکترونیکی از سفارش‌های خرید و فروش است که توسط صرافی یا کارگزاری ساخته شده تا کاربرها، تریدر‌ها و سرمایه‌گذارها بتوانند دید بهتری نسبت به وضعیت خرید و فروش در بازار به دست آورند.

اطلاعات نمایش داده‌شده در دفتر سفارش اغلب به‌سرعت تغییر می‌کند، گاهی اعداد بسیار نزدیک به هم هستند و گاهی یک دیوار خرید یا فروش در آن به وجود می‌آید. هر کدام از این حالت‌ها علل متفاوتی دارد و می‌تواند منجر به حرکت بازار در یک جهت خاص شود. پس لازم است که دفتر سفارش را بشناسیم و طرز کار با قسمت‌های مختلف آن را یاد بگیریم.

دفتر سفارش چیست؟

دفتر سفارشات قیمت‌های سفارش‌های خرید/فروش یک دارایی مثل ارز دیجیتال را به ترتیب قیمت نشان می‌دهد.این دفتر اطلاعاتی مثل عمق بازار و شکاف قیمتی را نیز نمایش می‌دهد.

«دفتر سفارش» (Order Book‌) یک لیست الکترونیکی است که در آن سفارش‌های خرید و فروش در صرافی به ترتیب قیمت نمایش داده می‌شود. این قیمت‌ها می‌توانند مربوط به هر نوع دارایی مثل سهام، کالا، ارزهای فیات و یا «ارزهای رمزنگاری‌شده» (Cryptocurrencies) باشند. دفتر سفارش اطلاعات بسیار مفیدی در مورد وضعیت فعلی و تا حدودی وضعیت آتی بازار ارائه می‌کند. همچنین می‌توان «عمق بازار» (Market Depth) را نیز در آن مشاهده کرد.

اطلاعات دفتر سفارش در لحظه به‌روزرسانی می‌شوند و همه‌ی کاربرها می‌توانند مقدار و قیمت سفارش‌های خرید و فروش ثبت‌شده در یک صرافی را در هر لحظه ببینند، به همین خاطر به آن «Continuous Book» یا دفتر مستمر هم گفته می‌شود. اما باید بدانیم که برخی صرافی‌ها قسمتی به نام «Dark Pools» دارند که بیشتر مخصوص افرادی است که تصمیم به انجام معاملات با حجم بالا دارند و نمی‌خواهند سایر کاربرها از سفارش معامله‌ آن‌ها مطلع شوند. چون این نوع سفارش‌ها اگر در دفتر سفارش ثبت شوند، باعث افزایش یا افت شدید قیمت می‌شوند.

دفتر سفارش‌های صرافی به شفافیت بیشتر معاملات کمک می‌کند. معامله‌گرها و همچنین تحلیلگر‌ها با بررسی دفتر سفارش، کمترین قیمت فروش و بیشترین قیمت خرید را مشاهده می‌کنند، اختلاف بین این دو یا همان «شکاف قیمتی» (bid/ask Spread) را به همراه آخرین قیمت معامله‌شده می‌بینند و هم‌چنین به لیست سفارش‌های انجام‌شده هم دسترسی دارند. در ادامه بیشتر راجع به قسمت‌های مختلف دفتر سفارش صرافی صحبت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا