آموزش سرمایه‌گذاری و ترید

دلار دیجیتال (Digital Dollar) و دلیل اهمیت آن چیست؟

دلار آمریکا ارز رایج و اصلی در تجارت بین‌المللی و از طرفی ارز ذخیره در بسیاری از کشورهای دنیا به‌ حساب می‌آید و هرگونه تغییر بنیادی در آن، چشم‌انداز اقتصادی جهانی را به‌کلی تغییر خواهد داد و در نتیجه آن، میلیاردها نفر در سرتاسر دنیا تحت تاثیر این تغییر قرار خواهند گرفت.

چندی پیش سیستم خزانه‌داری فدرال آمریکا، پروژه دلار دیجیتال را پیشنهاد کرد تا به‌نوعی ارز جدید ایالات‌متحده را پایه‌گذاری کند و در حال حاضر نیز این پروژه به‌صورت رسمی شروع به‌کار کرده تا به‌نوعی زمینه‌های توسعه و گسترش این ارز جدید کشور ایالات‌متحده آمریکا را پایه‌ریزی کند.

در این مطلب قصد داریم تا به معرفی دلار دیجیتال و اهمیت آن در نظام‌های مالی فعلی و تاثیری که بر بازارهای مالی و علی‌الخصوص بازار رمز ارزها خواهد گذاشت بپردازیم.

دلار دیجیتال چیست؟

دلار دیجیتال نوعی ارز رسمی دیجیتال است که زیر نظر بانک مرکزی آمریکا قرار دارد.

ایده پیدایش و عرضه «دلار دیجیتال» (Digital Dollar) ایالات‌متحده که ایجاد آن در سال‌های گذشته بسیار دور از ذهن بود و در حال حاضر موردتوجه جدی قرارگرفته است، تنها نوعی پیکربندی مجدد برای ساختار پول و سیستم مالی جهانی است.

دلار دیجیتال در دسته‌ی «ارزهای دیجیتال بانک مرکزی» (Central Bank Digital Currency) یا همان CBDCها قرار دارد. آقای کریستوفر جیانکارلو، رئیس اسبق کمیسیون معاملات آتی کالاها و آقایان چارلز جیانکارلو و دانیل گورفین، با همکاری موسسه Accenture جهت راه‌اندازی پروژه دیجیتال دلاری و در راستای توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی آمریکا (CBDC) همکاری با یکدیگر را آغاز کرده‌اند.

بر اساس اظهارات آقای چارلز جیانکارلو، دلار دیجیتال به روند روبه‌رشد بازارهای مالی جهانی کمک شایانی کرده و در کنار آن به افراد و شرکت‌های بین‌المللی این امکان را می‌دهد تا بدون در نظر گرفتن مکان و زمان، پرداخت‌های خود را به دلار انجام دهند.

از طرفی دلار دیجیتال می‌تواند تاثیرات به‌سزایی را نیز بر روی عرصه رمزنگاری و ارزهای دیجیتال داشته باشد. این موضوع بیشتر زمانی خود را بروز می‌دهد که با پیدایش دلار دیجیتال، رقیبی سرسخت و قدرتمند برای استیبل کوین‌ها به میان خواهد آمد. اساسا علاقه به دلار دیجیتال و به‌صورت کلی ارز دیجیتال بانک مرکزی آمریکا، از موفقیت ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و فناوری زیربنایی آن یعنی بلاک چین الهام گرفته شد.

می‌توان گفت برخی از پیشنهادات طراحی دلار دیجیتال ترکیبی از تکنولوژی بیت کوین و دیگر رمز ارزها بود و درک صحیح از علل رشد بیت کوین و شباهت‌ها و تفاوت‌های دلار دیجیتال با بیت کوین را می‌توان به‌عنوان یک نقطه شروع کلیدی جهت درک دلار دیجیتال در نظر گرفت.

در واقع بیت کوین بیش از ۱۰ سال است که به‌صورت قابل‌اعتماد مورداستفاده قرار می‌گیرد و نظرسنجی‌ها حاکی از این هستند که درک و اطلاع از این ارز دیجیتال در بسیاری از کشورها به بیش از ۸۰٪ می‌رسد و در کنار آن شاهد این هستیم که میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

اما حال که با مفهوم کلی دلار دیجیتال و چرایی پیدایش آن آشنا شدیم، بپردازیم به اینکه اساسا هدف از ایجاد این ارز چه بوده و اهداف پیش روی این پروژه چه مواردی هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا