اشتباهات کشنده در معامله‌گری
آموزش آلت کوین ها

زی کش چیست؟ معرفی پروژه Zcash و ارز دیجیتال ZEC

از زمان تجارت کالا با کالا سال‌های زیادی می‌گذرد و نحوه‌ تبادلات بشر تغییرات‌ زیادی را تجربه کرده است. از زمان ابداع اسکناس نحوه‌ تجارت، شکل پیچیده‌تری به خود گرفت. سپس بانک‌ها وظیفه‌ حفظ و نگهداری از پول‌های مردم را به عهده گرفتند. در حال حاضر با ابداع ارزهای دیجیتال و شبکه‌ بلاک چین، دنیا در حال برداشتن گامی بزرگ در صنعت تجارت است.

جالب است بدانید که در دنیای ارزهای دیجیتال، اکثر پروژه‌های بلاک چین کاربردهایی شبیه به هم دارند، اما تعداد کمی از این ارزها هم هستند که با قابلیت‌های منحصر به فرد، خود را از باقی ارزهای دیجیتال جدا کرده‌اند که یکی از این رمز ارزها زی کش نام دارد.

در این مقاله ما شما را با ارز دیجیتال زی کش، نحوه‌ کار، میزان سود و زیان و بهترین کیف پول‌های آن آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با ارز زی کش

«زی کش» (Zcash)  یک شبکه‌ پرداخت غیرمتمرکز «همتا به همتا» (Peer to Peer) و نوعی کریپتوکارنسی یا رمز ارز با واحد ZEC است. این ارز دیجیتال نوعی «فورک» (Fork) برای «بیت کوین» (Bitcoin) بوده و تعداد آن نیز ۲۱ میلیون عدد است. درواقع به‌طور کلی می‌توان گفت که در ساخت پروتکل زی کش از کدهای بیت کوین استفاده شده است.

زی کش نیز مانند بیت کوین، بلاک چین منحصر به خود را داشته و از فرآیند استخراج استفاده می‌کند، ولی خصوصیتی که بیت کوین و زی کش را از هم متمایز می‌کند، امکان انجام تراکنش‌ها به‌صورت خصوصی است.

همان‌طور که می‌دانید در بیت کوین می‌توان تراکنش‌ها را پیگیری کرده و دارایی‌های موجود در یک آدرس را مورد بررسی قرار داد؛ اما زی کش نوعی ارز دیجیتال حریم خصوصی است که برای مخفی نگه داشتن تراکنش‌ها از تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته استفاده می‌کند، به این معنی که تراکنش‌های زی کش در بلاک چین عمومی منتشر می‌شوند، ولی آدرس گیرنده، فرستنده و مقدار تراکنش همیشه به‌صورت مخفی باقی می‌ماند.

البته زی کش این قابلیت را دارد که تراکنش کاربران را در صورت تمایل آن‌ها، به‌صورت عمومی نیز نمایش بدهد. طبق ادعای تیم توسعه‌دهنده‌ زی کش در شبکه‌ این ارز دیجیتال، امکان مخفی‌سازی همه‌چیز وجود دارد که این ویژگی برای بسیاری از افراد مهم است.

زی کش در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۱۶ توسط تیم توسعه‌دهنده‌ آن عرضه شد و از ابتدا حجم هر بلاک آن مساوی با دو مگابایت بود. این ارز دیجیتال از پروتکل «اثبات کار» (Proof of Work) بهره می‌گیرد و زمان مورد نیاز آن برای تولید هر بلاک جدید حدودا یک و نیم دقیقه محاسبه می‌شود. همچنین بد نیست بدانید که در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک برای ماینرها، به اندازه‌ی ۶.۲۵ عدد ارز دیجیتال زی کش بوده و کارمزد دریافتی شبکه برای انجام تراکنش‌ها ۰.۰۰۰۱ زی کش است.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که هیچ‌گونه «عرضه‌ اولیه‌ سکه» (ICO) برای زی کش وجود نداشت و سرمایه‌گذاران قدرتمند در دنیای ارزهای دیجیتال، مانند «راجر ور» (سرمایه گذار اولیه‌ بیت کوین)، حامی اصلی این پروژه بوده‌اند.

اشتباهات کشنده در معامله‌گری

در ادامه با نحوه‌ عملکرد این ارز دیجیتال بیشتر آشنا خواهید شد.

اشتباهات کشنده در معامله‌گری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا