سیگنال فارکس
آموزش اتریوم

ERC20 چیست؟ معرفی مهمترین استاندارد شبکه اتریوم

به‌احتمال‌زیاد در زمان مطالعه در مورد ارزهای دیجیتال یا خرید آن‌ها، با اصطلاح ERC-20 مواجه شده‌اید و این سوال که ERC-20 به چه معناست در ذهن شما کلید خورده است.

در ابتدای پیدایش رمز ارزها، توسعه‌دهندگانی که قصد پایه‌گذاری پروژه‌ای مبتنی بر بلاک چین را داشتند، مجبور بودند جهت جذب سرمایه‌ اولیه و ایجاد ارز دیجیتال خود، بلاک چین جدیدی را توسعه دهند که چنین کاری مثل این بود که آن‌ها مجددا و از اول فنّاوری بلاک چین را پایه‌گذاری کنند. ولی در حال حاضر و به‌وسیله‌ شبکه‌ بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم و استاندارد ERC-20، هر فردی قادر خواهد بود تا بدون نیاز به ساخت بلاک چین اختصاصی، اقدام به ایجاد ارز دیجیتال خود کند.

درواقع توکن‌هایی که از استاندارد ERC-20 پیروی می‌کنند، به علت امکان استفاده در عملیات جذب سرمایه یا «عرضه‌ اولیه سکه» (ICO)، بسیار کاربردی هستند. ازاین‌رو در این مطلب قصد داریم تا به‌طور کامل به مفهوم این توکن‌ها بپردازیم.

توکن ERC-20 چیست؟

لغت ERC مخفف عبارت Ethereum request for comment به معنی «طرحی جهت درخواست توسعه‌ اتریوم» است؛ عدد ۲۰ نیز اشاره به شماره‌ پروپوزال مربوطه‌ آن دارد. در حقیقت استاندارد ERC-20  فهرستی از قوانینی است که باید بر روی یک توکن پیاده‌سازی شود تا آن توکن بتواند بر روی اکوسیستم ارز دیجیتال اتریوم فعالیت کند.

از طرفی توکن‌های ERC-20 به علت امکان استفاده از آن‌ها در عملیات جذب سرمایه بسیار کاربردی هستند. به بیانی ساده ERC را می‌توان پروتکلی رسمی جهت بهبود عملکرد بلاک چین اتریوم دانست. در حقیقت این پروتکل در سال‌های قبل نقش بسزایی در صنعت بلاک چین و کریپتوکارنسی‌ها داشته و کمک کرده تا صدها «اپلیکیشن غیرمتمرکز» (DApps) به‌صورت استاندارد بر روی یک پلتفرم توسعه پیدا کنند.

بلاک چین اتریوم و توکن ERC-20

اتریوم شبکه‌ای غیرمتمرکز از رایانه‌ها است که ۲ کارکرد اساسی دارد که این ۲ عبارت‌اند از بلاک چینی که قادر است تا تراکنش‌ها را ثبت نماید و یک ماشین مجازی که قادر است «قرارداد هوشمند» (Smart Contracts) ایجاد کند. در حقیقت اتریوم با تکیه‌بر این ۲ کارکرد، قادر است از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز پشتیبانی نماید.

درواقع این اپلیکیشن‌ها بر بستر بلاک چین اتریوم و با تکیه‌بر پشتوانه‌ فناوری زیربنایی خود ایجاد می‌شوند. از طرفی دیگر، اتریوم نیز از توسعه‌دهندگان این اپلیکیشن‌ها بابت توان محاسباتی شبکه، مبلغی دریافت خواهد کرد که این مبلغ باید تنها به‌وسیله‌ کوین این شبکه یعنی «اتر» (ETH) پرداخت گردد.

جدا از این موارد، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بسته به هدفی که دارند، قادر خواهند بود تا توکن ارز دیجیتال خود را که با استاندارد ERC-20 است تولید کنند؛ این توکن به‌نوعی نقش یک ارز بخصوص، سهام یک شرکت یا حتی سند اثبات مالکیت یک کالای باارزش همچون طلا را ایفا کند.

ازاین‌رو تاثیری که استاندارد ERC-20 برای توسعه‌دهندگان دارد بسیار مهم است، چرا که برای ساخت توکن یک اپلیکیشن غیرمتمرکز یا یک پروژه‌ ارز دیجیتال، دیگر نیاز به ساخت بلاک چین و انجام تمامی پروژه از ابتدا نیست. همچنین شبکه‌ اتریوم به نوعی طراحی گردیده که با توکن‌های جدید نیز سازگار است و از آن طرف توکن‌ها نیز به شکلی ایجاد می‌شوند که مقررات شبکه‌ اتریوم در آن‌ها رعایت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا