آموزش بلاک چینآموزش بیت کوین

تپ روت (Taproot) چیست و چگونه برای بیت کوین مفید است؟

حدود نیمی از سرمایه‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال به بیت کوین اختصاص دارد و این پروژه همچنان محبوب‌ترین بلاک چین در دنیای کریپتوهاست. با بزرگ‌ترشدن شبکه‌ این رمزارز محبوب و افزایش سرمایه‌گذاری‌های سازمانی، توسعه‌دهنده‌ها بار دیگر تصمیم به ارتقاء شبکه‌ بیت کوین گرفتند. قبلا یکبار در سال ۲۰۱۷ با آپدیت «سگویت» (SegWit) شاهد بهبود عملکرد و سرعت این بلاک چین بودیم و حالا نوبت ارتقاء بعدی با عنوان آپدیت تپ روت بیت کوین است. هدف از این آپدیت بهبود حریم خصوصی و سرعت شبکه در کنار ارتقاء قابلیت قراردادهای هوشمند است.

با این آپدیت که یک سافت فورک محسوب می‌شود، قرار است اتفاقات مهمی برای بیت کوین رخ دهد. سیستم امضاهای دیجیتال، ردیابی تراکنش‌ها و بسیاری از عملکردهای فعلی شبکه بعد از تپ روت به کلی تغییر خواهند کرد؛ به همین دلیل بسیاری از کارشناسان، تپ روت را مهم‌ترین آپدیت در تاریخ فعالیت بیت کوین نامیده‌اند. در ادامه، آپدیت تپ روت بیت کوین را به‌طور جامع بررسی می‌کنیم.

آپدیت های بیت کوین قبل از تپ روت

تپ روت پس از سگویت،‌ مهم‌ترین سافت فورک شبکه‌ بیت کوین است و موجب افزایش حریم خصوصی و بهبود عملکرد این بلاک چین می‌شود.

طبق اطلاعات موجود در سایت bitcoin.org، نرم‌افزار اصلی بیت کوین که «Bitcoin Core» نام دارد، از ابتدای فعالیت تا به امروز بیش از ۶۰ بار آپدیت شده است. کاربرهای معمولی در اغلب اوقات متوجه این نوع آپدیت‌ها نخواهند شد و چیزی که بیشتر توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، وقوع یک «فورک» (Fork) در بلاک چین است. فورک‌ها آپدیت‌های هستند که تغییرات مهمی را در شبکه اعمال می‌کنند و به دو نوع هاردفورک و سافت‌فورک تقسیم می‌شوند. سافت فورک‌ها تغییرات غیربنیادی در شبکه اعمال می‌کنند و هاردفوردک‌ها با ایجاد تغییرات بنیادی در شبکه،‌ باعث دوشاخه‌شدن زنجیره‌ اصلی می‌شوند.

هاردفورک‌های مهمی که قبلا در شبکه‌ بیت کوین پیاده‌سازی شده‌اند، Bitcoin XT ،Bitcoin Classic ،Bitcoin Unlimited ،Bitcoin Cash و Bitcoin Gold‌ هستند. اما در مورد سافت فورک‌ها، مهم‌ترین مورد، سافت فورک سگویت است که در سال ۲۰۱۷ با موفقیت پیاده‌سازی و اجرا شد.

حالا بعد از ۴ سال، نوبت به بزرگ‌ترین آپدیت بیت کوین یعنی تپ روت رسیده است که روی مسائلی مثل حریم خصوصی، سرعت شبکه و قابلیت «قراردادهای هوشمند» تاثیرگذار خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا