اشتباهات کشنده در معامله‌گری
آموزش امنیت

انواع کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال

رمزارزها درواقع پول‌ دیجیتالی هستند که به ما اجازه می‌دهند درست مانند پول‌های مرسوم مثل دلار و ریال به خریدوفروش بپردازیم یا برای کسب سود آن‌ها را با یکدیگر مبادله کنیم. همان‌طور که در دنیای واقعی شاهد کلاهبرداری و دزدی پول‌های مرسوم هستیم، این دزدی‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال هم وجود دارند.

حتی از آنجایی که چنین ارزهایی به‌طور کامل ماهیت دیجیتالی دارند، تنوع کلاهبرداری‌هایی که با استفاده از آن‌ها صورت می‌گیرد هم بیشتر است. اگر شما هم جزو کسانی هستید که تجربه‌ چندانی در این حوزه ندارید، ولی از آن‌طرف هم نمی‌خواهید از این بازار پرسود عقب بمانید، حتما در ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید تا پرتکرارترین کلاهبرداری‌های بازار ارز دیجیتال را با هم مرور کنیم.

در پایان به این نکته ایمان خواهید آورد که اگر با یک پیشنهاد وسوسه‌انگیز مواجه شدید که به نظر خودتان هم زیادی خوب به نظر می‌آید، احتمال کلاه‌برداری بودن آن بسیار زیاد است.

کلاه‌برداری‌‌های هرمی و طرح پانزی

«طرح پانزی» (Ponzi Scheme) به روشی از کلاه‌برداری گفته می‌شود که در آن یک شرکت قول سود‌های نامتعارف به کسانی می‌دهد که سرمایه خود را در اختیار این شرکت‌ها قرار بدهند. چنین شرکتی برای جذب کاربران به‌سمت خود، از روش‌های هرمی استفاده می‌کند؛ بدین ترتیب که از سرمایه‌گذاران خود می‌خواهد چند نفر از دوستان و آشنایان خود را نیز تشویق به سرمایه‌گذاری در این شرکت کنند تا به ازای هر کدام سود بیشتری نصیب‌شان شود.

ترفندی که باعث می‌شود افراد زیادی فریب چنین طرحی را بخورند این است که این شرکت، از سرمایه‌ افراد جدیدی که عضو شده‌اند، سود افرادی را که قبل‌تر عضو شده بودند، پرداخت می‌کند. البته در بسیاری از موارد این پرداخت‌ها به‌صورت عملی صورت نمی‌گیرد و سرمایه‌گذار فقط می‌تواند میزان دارایی‌هایش را در پنل کاربری خود ببیند. در واقعیت، این دارایی‌ها تنها عددهایی هستند که بدون هیچ پشتوانه‌ مالی نمایش داده می‌شوند.

بدین ترتیب، افرادی که پیشنهاد عضویت در چنین طرح‌هایی را دریافت می‌کنند، فریب دریافت سود کاربران فعلی را خورده و تصور می‌کنند که فعالیت این شرکت قانونی بوده و تمامی سودها هم واقعی هستند؛ اما بعد از مدتی که گردانندگان چنین سایت‌هایی پول کافی جمع می‌کنند و دیگر کاربران فعلی‌شان هم نمی‌توانند زیرمجموعه‌ جدیدی به سیستم اضافه کنند، متواری شده و تمام سرمایه‌ افراد از همه‌جا بی‌خبر را به غارت می‌برند.

البته نباید از این نکته غافل شد که چنین طرح‌هایی تنها در حوزه‌ ارزهای دیجیتال وجود ندارند و چندین و چند بار در زمینه‌های دیگر نیز شاهد چنین کلاهبرداری‌هایی بوده‌ایم.

شاید بزرگ‌ترین طرح‌های پانزی که فعالان ارزهای دیجیتال به خود دیده‌‌اند، پروژه‌‌های «بیت‌کانکت» (Bitconnect) و «وان‌کوین» (OneCoin) باشند.

اشتباهات کشنده در معامله‌گری
اشتباهات کشنده در معامله‌گری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا