آموزش استخراج رمزارز

آموزش استخراج ارز دیجیتال در خانه

مدتی است که استخراج ارزهای دیجیتال شناخته‌شده مثل بیت کوین و اتریوم طرفداران بسیاری پیدا کرده است. از این ‌رو بد نیست بدانید که جهت استخراج ارزهای دیجیتال راه‌های زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها استخراج با استفاده از دستگاه‌های خانگی است. اساسا استخراج ارزهای دیجیتال فرایندی است که به GPU یا CPU قدرتمند نیاز دارد. در فرایند ماینینگ، تراکنش‌های جدید به بلاک چین اضافه‌ شده و ماینرها در ازای افزودن بلوک‌های جدید، کوین‌های آن شبکه را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

از طرفی با افزایش قیمت ارزهای دیجیتال، ماینرها قدرت پردازش بیشتری را به تجهیزات خود اضافه می‌کنند تا بدین ترتیب سود خود را افزایش دهند. درواقع هرچه تعداد محاسباتی که سخت‌افزارها بتوانند در هر ثانیه انجام دهند (نرخ هش) بیشتر باشد، سرعت انجام محاسبات ریاضی نیز بیشتر شده و شانس دریافت پاداش شبکه نیز افزایش خواهد یافت. به‌طور کلی تمامی این موارد به دستگاه‌های ماینینگ مرتبط خواهد بود.

در این مطلب قصد داریم تا به بررسی فرایند استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از دستگاه‌های خانگی یا استخراج خانگی رمزارزها بپردازیم. اما بد نیست تا در ابتدا درک درستی از دستگاه‌های ماینینگ داشته باشید.

دستگاه ماینینگ چیست؟

در ابتدای معرفی بیت کوین، قیمت این ارز دیجیتال بسیار کم بود و حتی نزدیک به قیمت فعلی نیز نبود. ازاین‌رو، ماینرهای زیادی صرفا به‌خاطر ایده‌ موجود در پس‌زمینه‌ بیت کوین به‌سمت آن جلب شدند و برای ماین کردن آن انگیزه پیدا کردند؛ در ابتدا هدف آن‌ها به هیچ عنوان فعالیت مالی و سرمایه‌گذاری نبود.

اما امروزه استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر به تجارتی سودآور تبدیل شده است و افراد زیادی وجود دارند که مزارع بزرگ استخراج دارند و هزینه‌های نیروهای خود و برق را از سود حاصل از این فرایند پرداخت می‌کنند و درعین‌حال پول بسیاری نیز به ‌دست می‌آورند.

فرایند ماینینگ در ابتدا به‌وسیله‌ «واحد پردازش مرکزی» یا همان CPU انجام می‌شد و پس ‌از آن، ماینرها به توانایی‌های قابل‌توجه واحد «پردازش گرافیکی» یا همان GPU پی بردند. کارت‌های گرافیک قدرتمند این پتانسیل را دارند تا به‌شکل موثر قدرت ماینینگ بیت کوین را افزایش دهند. این کارت‌های گرافیک برق مصرفی بسیار کمتری به ازای هر واحد کار نسبت به CPU ها داشتند و نتایج آن‌ها تا ۱۰۰ برابر بهتر از قبل بود.

GPU در حقیقت بخشی از کارت گرافیک است که به شکل خاص طراحی‌شده و می‌تواند تمامی محاسبات پیچیده‌ موردنیاز در بازی‌های رایانه‌ای را انجام دهد و همین خصوصیت باعث می‌شود که این دستگاه‌ها در هش کردن بلوک‌های تراکنش‌ها نیز مناسب باشند.

از طرفی استفاده‌ عمومی از کارت‌های گرافیک برای فرایند استخراج ارزهای دیجیتال منجر به پیدایش اولین «ریگ ماینینگ» (Mining rig) شد که درواقع رایانه‌هایی با قدرت پردازش محاسبات پیچیده بودند. هرچند که امروزه دیگر GPUها هم مثل CPUها مفید نیستند و با ظهور سخت‌افزارهای اختصاصی ماینینگ، سختی شبکه‌ بیت کوین و دیگر رمز ارزها، کارت‌های گرافیک دیگر عملا امکان رقابت را در این بازار ندارند.

در حقیقت در حال حاضر نوبت به یکه‌تازی سخت‌افزارهای آیسیک رسیده است. این سخت‌افزارها یک تراشه‌ طراحی‌شده برای استخراج ارزهای دیجیتال هستند که با سرعتی بالا این فرایند را انجام می‌دهند. در حقیقت این تراشه‌ها رشد صد درصدی را در قدرت هش به ارمغان آورده‌اند؛ درحالی‌که مصرف برق را نسبت به فناوری‌های قدیمی‌تر به میزان قابل‌توجهی کاهش داده‌اند. برخی از کارشناسان بر این باور هستند که ASICها آخرین خط فناوری در این حوزه هستند، چرا که هیچ جایگزینی برای آن‌ها در آینده‌ نزدیک وجود ندارد.

اما بپردازیم به موضوع اصلی این مطلب، یعنی دستگاه‌های استخراج خانگی ارزهای دیجیتال. یکی از اولین و اصلی‌ترین سوالاتی که برای کاربرانی که قصد دارند در خانه اقدام به استخراج رمز ارزها کنند پیش می‌آید این است که برای انجام این کار به چه تعداد سخت‌افزار ماینینگ نیاز دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا