آموزش آلت کوین ها

ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) چیست؟ معرفی پروتکل آیوتا

اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی دارید، پس حتما اسم بیت کوین، اتریوم و رمز ارزهای دیگر به گوش‌تان خورده است. اما تابه‌حال چیزی درباره‌ ارز دیجیتال آیوتا شنیده‌اید؟ اگر نه که برای آشنایی با این ارز دیجیتال جای خوبی را انتخاب کرده‌اید و اگر در رابطه با این ارز دیجیتال چیزی شنیده‌اید، قرار است اطلاعات‌تان بیشتر شود.

در بحبوحه‌ رشد ارزهای دیجیتال و افزایش جمعیت کاربرانی که در این بازار فعالیت می‌کنند، یک ارز دیجیتال به بازار عرضه شده که در بین کاربران کمتر شناخته ‌شده است. این ارز دیجیتال که آیوتا نام دارد، در انجام معاملات میان دستگاه‌هایی کاربرد دارد که به اینترنت اشیا مربوط هستند. اینترنت اشیا اشاره دارد به تجهیزات محیط پیرامون ما که به اینترنت متصل شده و توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و غیره قابل کنترل و مدیریت هستند.

خب! می‌خواهیم از شما دعوت کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا باهم بیشتر درباره‌ یکی از دریچه‌های تازه بازشده بر روی عرصه‌ ارزهای دیجیتال آشنا شویم.

ارز دیجیتال آیوتا چیست؟

ارز دیجیتال «آیوتا» (IOTA) یک رمزارز متن باز است که تمرکز آن بر روی معاملات و پرداخت‌های ایمن برای دستگاه‌های متصل به IoT یا اینترنت اشیا است.

طبق چیزی که «دیوید سونستبو» (David Sonstebo)، بنیان‌گذار ارز دیجیتال آیوتا گفته است، هدف از توسعه‌ این رمز ارز جدید که از آن به‌عنوان «سرچشمه تمامی چیزها» یاد می‌کنند، کمکی است به ایجاد تغییر در اینترنت اشیا!

در سال ۲۰۱۷ «بنیاد آیوتا» (IOTA Foundation) که یک سازمان غیرانتفاعی بود در کشور آلمان ثبت و مشغول‌به‌کار شد. به‌صورت کلی هدف چنین سازمانی ایجاد هماهنگی و تامین مالی اکوسیستم IOTA است و قبل‌تر هم با کمپانی‌هایی که در عرصه‌ اینترنت اشیا تاثیرگذار بودند همکاری کرده است.

وقتی‌ که ارز دیجیتال آیوتا به‌وسیله‌ این بنیاد ایجاد شد، چیزی در حدود ۲۷۷۸ تریلیون آیوتا توسط این شرکت ساخته شده و در عرضه‌ اولیه آن حدود ۵۸۴ هزار توکن از این رمز ارز بین کاربران، باهدف تامین سرمایه این پروژه توزیع شد.

هدفی که پروژه‌ IOTA از اول در سر داشت، بسیار بزرگ‌تر از پروژه‌های دیگر ارزهای دیجیتال بود و به دنبال این بودند تا امکان انتقال داده‌ها از یک دستگاه به دستگاهی دیگر را میسر کنند. سکه‌ این ارز دیجیتال MIOTA نام دارد و همان‌طور که در بالا هم گفتیم، اغلب برای معاملات اینترنت اشیا از آن استفاده می‌شود.

ارزش بازار آیوتا در زمان نوشته شدن این مقاله، نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار است و با موفقیت این ارز دیجیتال در رسیدن به هدفی که تعیین کرده، یعنی ایجاد ارتباط بین تمامی دستگاه‌ها، ارزش این ارز دیجیتال و بازار آن نیز بیشتر از میزانی خواهد بود که هم‌اکنون رصد می‌شود.

این هدف زمانی قابل‌دسترسی است که هر دستگاهی این قابلیت را داشته باشد که به شبکه‌ برق متصل شده و بتواند با باقی دستگاه‌ها ارتباط برقرار کند و به این شکل بتوان تمامی دستورالعمل‌ها و فرمان‌هایی را که می‌توان به دستگاه‌ها داد کنترل کرد.

خب! حالا ببینیم که این ارز دیجیتال که کمی عجیب‌وغریب به نظر می‌رسد، چطور کار می‌کند. با ما همراه باشید تا بیشتر در دنیای پر رمز و راز آیوتا کاوش کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا