آموزش بیت کوینآموزش سرمایه‌گذاری و ترید

هر آنچه باید در رابطه با تراکنش‌های بیت کوین بدانید

کمتر کسی است که در این دوره اسم بیت کوین را نشنیده باشد. همین خود شما که در حال خواندن این مقاله هستید شاید مدتی می‌شود که در حوزه‌ ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنید ولی آیا می‌دانید تراکنش‌هایی که هر روز انجام می‌دهید در پشت پرده چگونه پردازش می‌شوند؟

شاید بگویید که دانستن این موضوع کمک چندانی به موفقیت شما در سرمایه‌گذاری و افزایش سودآوری‌تان نمی‌کند و بیشتر بحث فنی است. با اینکه حرف شما تاحدودی درست است ولی درک عملیاتی که هنگام ارسال و دریافت بیت کوین انجام می‌شود، می‌تواند دید ما را نسبت به آن بازتر کند.

دفعه‌ بعدی که واریز یا برداشت بیت کوین شما به کیف پول یا صرافی کمی بیشتر از حالت عادی طول کشید، آن‌موقع متوجه خواهید شد که درک نحوه‌ کار تراکنش‌های بیت کوین چندان هم بی‌فایده نیست. در ادامه در رابطه با این تاخیرها و علل وجود آن‌ها صبحت خواهیم کرد.

تراکنش‌‌های بیت کوین

«بیت کوین» (Bitcoin) یک سیستم پولی دیجیتال است که به‌صورت «همتا به همتا» (Peer-to-peer) کار می‌کند. وقتی می‌گوییم همتا به همتا منظورمان این است که در این سیستم، هرکس به‌صورت مستقیم با طرف مقابل خود در ارتباط است و خبری از فرد یا سازمان سومی نیست که به عنوان رابط این دو ایفای نقش کند.

تراکنش‌های بیت کوین را می‌توان شبیه پیام‌هایی در نظر گرفت که به‌صورت دیجیتالی و با کمک الگوریتم‌های رمزنگاری امضا شده و برای کل شبکه‌ بیت کوین ارسال می‌شوند تا توسط دیگر کاربران تایید شوند. احتمالا با خواندن جمله‌ قبل کمی گیج شدید و مفهوم امضا را درک نمی‌کنید، پس بیایید یک مثال بزنیم.

در دنیای واقعی برای اینکه اطمینان حاصل شود یک نامه‌ اداری مهم توسط فرستنده‌ای که در ابتدای آن نامه نوشته شده، ارسال شده است، حتما باید امضای آن فرد هم در نامه وجود داشته باشد. منظور از امضا شدن تراکنش‌ها در بیت کوین هم چیزی شبیه همین است با این تفاوت که این امضاها به کمک الگوریتم‌های رمزنگاری انجام می‌شوند.

هر تراکنشی هم که در شبکه‌ بیت کوین انجام می‌شود، عمومی است و هرکسی می‌تواند آن را ببیند. علاوه بر این، اگر تاریخچه‌ هر تراکنشی از بیت کوین را دنبال کنیم به زمانی خواهیم رسید که بیت کوین اولین‌بار ایجاد و اولین تراکنش انجام شد.

گفتن این نکته هم خالی از لطف نیست که بیت کوین به معنای واقعی وجود خارجی ندارد. به عبارت دیگر بیت کوین‌هایی که در کیف پول‌های دیجیتال شما قرار دارند مثل اسکناس، سکه یا حتی سهام بورس فیزیکی نیستند. شبکه‌ بیت کوین تنها تاریخچه‌ای از تراکنش‌های صورت‌گرفته بین آدرس‌های مختلف است.

فرض کنید علی می‌خواهد مقداری بیت کوین به سارا ارسال کند. هر تراکنش هم از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

  • ورودی: همان آدرس بیت کوینی است که علی قبلا از کس دیگری دریافت کرده و حالا می‌خواهد به سارا ارسال کند.
  • مبلغ: مقدار بیت کوینی که علی می‌خواهد به سارا ارسال کند.
  • خروجی: آدرس بیت کوین سارا یا همان کلید عمومی او است.

حال بیایید با جزئیات بیشتری در مورد نحوه‌ عملکرد تراکنش‌های بیت کوین حرف بزنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا