آموزش صرافی

آموزش ۰ تا ۱۰۰ کار با صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap)

«یونی سواپ» (UniSwap) یک «صرافی غیرمتمرکز» (DEX) است که در سال ۲۰۱۸ توسط آقای Hayden Adams پایه‌گذاری شده و به عنوان یکی از برترین پروژه‌های کریپتویی در بخش امور مالی غیرمتمرکز یا همان «دیفای» (DeFi) شناخته می‌شود. یونی سواپ امکان تبادل تمام توکن‌های ERC-20 را بدون نیاز به احراز هویت و دردسرهای یک صرافی متمرکز فراهم کرده است. به تازگی حجم معاملات روزانه در این پلتفرم اتریومی، از ۱۰۰ میلیارد دلار نیز عبور کرده و مجموع «سرمایه‌های قفل‌شده» (TVL) در یونی سواپ به بیش از ۴ میلیارد دلار رسیده است.

برای آشنایی بیشتر با عملکرد این صرافی پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله «صرافی یونی سواپ» را مطالعه کنید. اگر شما هم علاقه دارید طرز کار با صرافی یونی سواپ را یاد بگیرید، در این مطلب نحوه‌‌ تبادل توکن، بررسی نقدینگی، اضافه کردن و خارج کردن نقدینگی از یونی سواپ را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

نحوه تبادل توکن‌های اتریومی در یونی سواپ

همان‌طور که می‌دانید برای کار با صرافی یونی سواپ به یک کیف پول اتریومی نیاز دارید. این کیف پول‌ها در حقیقت از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند. می‌توانید از کیف پول‌های «MetaMask» ،«WalletConnect» ،«Coinbase» ،«Portis» ،«Fortmatic» و…استفاده کنید. بعد از اتصال کیف پول به پلتفرم یونی سواپ، باید مقداری موجودی «اتر» (ETH) داشته باشید تا بتوانید کارمزد تراکنش‌ها را به‌وسیله‌ آن پرداخت کنید. دقت کنید که کارمزدها در بلاک چین اتریوم نسبت به میزان شلوغی شبکه در زمان انجام تراکنش، ممکن است بسیار بالا بروند.

برای تبادل توکن‌های اتریومی در یونی سواپ ابتدا باید وارد سایت صرافی شوید. در بالا سمت راست و یا وسط صفحه، از طریق گزینه Use Uniswap به صفحه بعدی منتقل ‌شوید.

حالا باید روی Connect Wallet ‌کلیک و سپس به کیف پول اترومی خود لاگین کنید. در این مثال از متامسک استفاده خواهیم کرد. بعد از لاگین به کیف پول متامسک،‌ حالا اجازه دارید دو توکنی را که قصد تبادل آن‌ها دارید انتخاب کنید.

در این مرحله، نوع و مقدار توکنی که می‌خواهید پرداخت و توکنی را که قصد دریافتش را دارید، مشخص می‌کنید. در این مثال می‌خواهیم مقداری اتر (ETH) پرداخته و در مقابل، لینک (LINK) دریافت کنیم. ‌به خاطر اینکه در کیف پول تست ما، موجودی اتریوم صفر است، پلتفرم اجازه‌ این تبادل را نمی‌دهد و گزینه‌ Insufficient Liquidity‌ را نشان می‌دهد؛ اما اگر موجودی شما کافی باشد، گزینه Swap‌ در قسمت پایین برای شما فعال می‌شود.

اگر موجودی شما به حد کافی باشد، با فشردن گزینه‌ Swap،‌ یک صفحه شامل اطلاعات تراکنش و هزینه‌ کارمزد و مقدار دقیق توکنی که دریافت خواهید کرد به شما نمایش داده می‌شود که باید آن را تایید کنید.

بعد از تایید،‌ به کیف پول خود منتقل می‌شوید و باید اجازه‌ انجام تراکنش و کسر شدن هزینه کارمزد را بدهید. با انجام اینکار، تراکنش از طریق پتلفرم یونی سواپ برای بلاک چین اتریوم ارسال می‌شود و بعد از تایید شدن، عملیات تبادل توکن به اتمام می‌رسد. یعنی شما بدون احراز هویت و یا اعتماد به یک واسطه، روی یک بستر غیرمتمرکز به تبادل ارزهای دیجیتال پرداختید. به همین راحتی!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا