آموزش NFTآموزش آلت کوین ها

پلتفرم راریبل (Rarible) چیست؟ معرفی ارز دیجیتال Rari

در سال ۲۰۲۰ «امور مالی غیرمتمرکز» (DeFi) توانست تا باعث پدید آمدن جنبش عظیمی در اکوسیستم رمزنگاری و بلاک چین شود. ولی این‌طور به نظر می‌رسد که در سال ۲۰۲۱، توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT‌ها توانسته‌اند تا از این بخش پیشی بگیرند. در حقیقت NFT یا توکن‌های غیر مثلثی آیتم‌های دیجیتالی هستند که نشانگر مواردی منحصربه‌فرد هستند. اما جدا از جمع‌آوری این توکن‌ها، در حوزه‌های نوین این حوزه، کاربران قادر هستند تا اقدام به خریدوفروش این دارایی‌ها نیز بکنند.

Rarible را می‌توان یکی از این موارد برشمرد که قابلیت ایجاد NFTها را بدون نیاز به برخورداری از مهارت‌های برنامه‌نویسی، برای کاربران فراهم ساخته است. در حقیقت شبکه راریبل و توکن بومی آن یعنی RARI از جمله پروژه‌های این حوزه هستند که بستری جهت خرید، فروش و ترید توکن‌های غیرقابل تعویض را در اختیار کاربران قرار داده‌اند.

ازاین‌رو در این مطلب قصد داریم تا به معرفی و بررسی کامل ارز دیجیتال Rarible و شبکه آن کنیم. اما در ابتدا بد نیست تا مروری داشته باشیم بر مفهوم توکن‌های غیرقابل تعویض.

توکن غیرقابل تعویض (NFT) چیست؟

به‌طور کلی منظور از NFT توکنی است که هرکدام به‌تنهایی منحصربه‌فرد و یکتا بوده و قابل‌جایگزینی و تعویض با دیگر توکن ها نیستند. در حقیقت این ویژگی باعث شده تا رایج‌ترین کاربرد NFTها در مالکیت دیجیتال باشد.

اگر در حوزه ارزهای دیجیتال فعال باشید می‌دانید که پروژه‌های NFT و دیفای (DeFi) جزء داغ‌ترین اخبار این روزها هستند. مقصود از NFT در واقع توکن‌هایی است که هرکدام به‌تنهایی یکتا بوده و قابل‌جایگزینی و تعویض با هم نیستند. از طرفی رایج‌ترین کاربرد NFT ها استفاده از آن‌ها در مالکیت دیجیتال است.

یکی از مشهورترین مثال‌های NFT بازی «کریپتوکیتیز» (CryptoKitties) است. این بازی یک بازی بلاک چینی بر بستر شبکه ارز دیجیتال اتریوم است که کاربران در آن قادر هستند تا گربه‌های دیجیتال را تولید کرده، خریده یا بفروشند. در این بازی هر یک از گربه‌ها منحصربه‌فرد بوده و مالکیت آن‌ها به‌وضوح به‌وسیله شبکه بلاک چین تایید می‌شود.

این یک کاربرد توکن NFT در بازی بود. جدا از گربه‌های مجازی، این فناوری می‌تواند در «هنر دیجیتال» (Digital Arts) یا رمز ارزها نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. این توکن‌ها می‌توانند نقطه پایانی برای کپی کردن دارایی‌های دیجیتال باشند. این موضوع می‌تواند کمک شایانی به مالکیت معنوی و فیزیکی دارایی‌های دیجیتال باشد.

به نظر می‌رسد حوزه NFTها در سال‌های پیش رو با رشد بسیاری مواجه گردد. ازاین‌رو وجود یک بازار NFT با کارایی بسیار بالا مثل Rarible یک نیاز اساسی در عرصه رمز ارزها به شمار می‌رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا