آموزش آلت کوین ها

ارز دیجیتال فایل کوین (Filecion) چیست؟

ارز دیجیتال فایل کوین شبکه‌ای‌ غیرمتمرکز برای ذخیره‌‌ اطلاعات است. کاربرهای فایل کوین، مشابه وب‌سایت‌های اجاره‌ اقامتگاه مثل Airbnb، بخشی از فضای حافظه‌ کامپیوتر خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند.

پروژه‌ ارز دیجیتال فایل کوین یک شبکه‌ غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده‌ها است. فایل کوین تصمیم دارد کاربرها را به‌جای استفاده از سرویس‌های متمرکز ذخیره‌ اطلاعات، به شبکه‌ای که از میلیون‌ها کامپیوتر در سراسر دنیا تشکیل شده، تشویق کند تا دیگر نیازی نباشد برای نگهداری امن اطلاعات خود، به کمپانی‌های بزرگ اعتماد کنیم.

همان‌طور که مردم در تمام دنیا می‌توانند از طریق وب‌سایت‌هایی مثل Airbnb، بخشی از خانه یا ملک خود را برای مدتی به‌صورت اجاره در اختیار دیگران قرار دهند، با استفاده از شبکه‌ فایل کوین می‌توانند مقداری از فضای ذخیره‌سازی اطلاعات کامپیوترشان را اجاره دهند و در ازای آن درآمد کسب کنند. این مفهوم تنها در صورتی به نتیجه می‌رسد که کاربرهای زیادی در سراسر دنیا حاضر به استفاده از این شبکه باشند.

در این مقاله تصمیم داریم در مورد پروژه‌ ارز دیجیتال فایل کوین و هر آنچه که لازم است در مورد آن بدانید صحبت کنیم. تا پایان همراه ما باشید.

فایل کوین چیست؟

شبکه‌ فایل کوین از حافظه‌ موجود در کامپیوتر‌های کاربرها برای ذخیره و بازیابی اطلاعات استفاده می‌کند. شبکه، «ارتباط مشتری‌ها» (Clients) و «ماینرها» (Miners) را به کمک دو الگوریتم PoRep و PoSt‌ مدیریت می‌کند.

ارز دیجیتال «فایل کوین» (Filecoin) با نماد FIL شبکه‌ای است که در آن هر فرد می‌تواند مقداری از حافظه‌ کامپیوتر خود را برای ذخیره‌سازی اطلاعات به دیگران اجاره دهد. این شبکه به‌صورت غیرمتمرکز کار می‌کند و هر کاربر می‌تواند مقداری از فضای موجود در شبکه را برای استفاده اجاره کند.

فایل کوین را می‌توان شبیه یک بازار ذخیره و بازیابی اطلاعات به‌صورت «همتابه‌همتا» (P2P) تصور کرد که به‌طور خودکار کار می‌کند و به نوعی فضای ذخیره‌سازی ابری را به‌شکلی غیرمتمرکز روی بلاک چین پیاده‌سازی کرده است. فرایندهای ذخیره و بازیابی اطلاعات در این شبکه توسط ماینرها انجام می‌شود که در ازای این کار، توکن بومی این شبکه یعنی Filecoin یا همان FIL را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

ایده‌ی این پروژه نخستین بار توسط آقای Juan Benet مطرح شد که در ادامه از طریق مجموعه‌ «Protocol Labs» پیاده‌سازی و اجرا شد. فایل کوین در سال ۲۰۱۷ با برگزاری «عرضه‌ اولیه‌ی کوین» یا همان ICO توانست مبلغ قابل توجه ۲۰۵ میلیون دلار برای این راه‌اندازی شبکه جمع‌آوری کند. شبکه‌ اصلی فایل کوین در نهایت در اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز به کار کرد.

شبکه‌ بلاک چین فایل کوین بر اساس فناوری IPFS (Interplanetary File System) ساخته شده است. این فناوری یکی از زیرساخت‌های مهم برای ذخیره‌ غیرمتمرکز انواع داده‌ها و اطلاعات است و می‌توان برنامه‌های کاربردی توزیع‌شده و قراردادهای هوشمند را روی آن پیاده‌سازی کرد.

فعالیت در شبکه‌ فایل کوین می‌تواند در ۳ نقش «مشتری» (Client)، «ماینر ذخیره‌سازی» (Storage Miner) و «ماینر بازیابی» (Retrieval Miner) انجام شود. مشتری‌ها افرادی هستند که نیاز به فضای حافظه دارند و حاضرند آن را از شبکه اجاره کنند. ماینرهای ذخیره‌سازی افرادی هستند که مقداری از فضای حافظه‌ کامپیوتر خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند و ماینرهای بازیابی،‌ وظیفه‌ دارند اطلاعات خواسته‌شده‌ کاربر را از محل ذخیره‌شده برای شبکه ارسال کنند.

فایل کوین فرایند ذخیره و بازیابی اطلاعات را به کمک دو الگوریتم خاص خود به نام PoRep (Proof-of-Replication) و PoSt (Proof-of-Spacetime) انجام می‌دهد. در این سیستم ماینرها علاوه بر تشکیل بلاک‌ها، ‌وظیفه‌ ذخیره‌ اطلاعات را نیز برعهده دارند و با کمک این دو الگوریتم می‌توان تضمین کرد که اطلاعات به‌طور امن در فضای اختصاص‌یافته قرار گرفته و همیشه در دسترس هستند. در ادامه در مورد روند پردازش اطلاعات و اتفاقاتی که درون شبکه فایل کوین می‌افتد، بیشتر صحبت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا