آموزش سرمایه‌گذاری و تریدواژه‌نامه و اصطلاحات

سفارش گذار (Maker) و سفارش بردار (Taker) در بازار چه کسانی هستند؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که تریدرهای فعال در بازار رمز ارزها باید همواره آن را در نظر داشته باشند، میزان کارمزدهایی است که بایستی به صرافی‌های ارز دیجیتال پرداخت کنند. اگرچه میزان این کارمزدها اغلب ناچیز است، ولی اگر تریدرها به همین میزان ناچیز توجه نکنند، ممکن است سود کسب‌شده از طریق ترید رمز ارزها تماما صرف پرداخت هزینه‌های جانبی و کارمزدهای صرافی‌ها شود.

ازاین‌رو در این مطلب قصد داریم تا به ۲ مفهوم سفارش گذار و سفارش بردار در ترید رمز ارزها بپردازیم. اما پیش از آنکه بتوانیم به‌درستی مفاهیم Maker و Taker را درک کنیم، بایستی کمی در مورد مفهومی پایه‌ای به نام نقدشوندگی اطلاع داشته باشیم.

نقدشوندگی چیست؟

زمانی که می‌شنوید که فردی می‌گوید یک دارایی نقدشدنی است یا یک دارایی غیرقابل نقد شدن است، وی در حال صحبت در مورد نحوه فروش آسان آن دارایی است. به‌عنوان‌مثال ۱ اونس طلا یک دارایی نقد شدنی است، چرا که درزمانی کوتاه می‌توان آن را به‌راحتی با پول نقد معامله کرد.

از طرفی بازار نقدشوندگی نیز بازاری است که در آن می‌توانید دارایی‌های خود را به‌راحتی و با ارزشی منصفانه خریده و بفروشید. درواقع در این بازار تقاضای بالایی از طرف کسانی که می‌خواهند دارایی را به‌دست آورند و عرضه بالا از طرف افرادی که مایل به فروش آن هستند وجود دارد.

از طرفی با توجه به این میزان فعالیت در این بازارها، خریداران و فروشندگان تمایل دارند که میانه‌رو باشند و این بدین معنا است که کمترین سفارش فروش یا قیمت درخواستی (ask price) تقریبا مشابه بالاترین سفارش خرید یا قیمت پیشنهادی (bid price) خواهد بود. نتیجه اینکه، تفاوت در اصل میان بالاترین پیشنهاد و کمترین درخواست خواهد بود و این تفاوت را «اسپرد خرید-فروش» (Bid-Ask Spread) می‌گویند.

بالعکس، یک بازار غیر نقد هیچ‌یک از این خصوصیات را از خود نشان نمی‌دهد و اگر قصد دارید تا دارایی را بفروشید، در این نوع بازارها، با فروش آن با قیمت مناسب مشکل خواهید داشت، چرا که تقاضای زیادی برای آن وجود ندارد و نتیجتا اینکه بازارهای بدون نقدشوندگی معمولاً دارای اسپرد خرید-فروش بسیار بیشتری هستند. حال که در مورد مفهوم نقد شوندگی صحبت کردیم، زمان آن است که به ۲ مفهوم سفارش گذار (Maker) و سفارش بردار (Taker) بپردازیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا