🎁 عضویت رایگان در کانال سیگنال فارکس

کلیک کنید
سیگنال فارکس
آموزش بیت کوینواژه‌نامه و اصطلاحات

نهنگ بیت کوین چیست؟ نهنگ در کریپتو به چه معناست؟

نهنگ بیت کوین واژه‌ی جالبی در دنیای ارز دیجیتال است که ما را به یاد بزرگ‌ترین موجود کره‌ زمین در دریاها می‌اندازد. بازار ارزهای دیجیتال از ابتدا با فراز و نشیب زیادی همراه بوده و مثل هر تکنولوژی جدیدی، به مرور به ثبات و پایداری نسبی خواهد رسید. در این بین افراد یا مجموعه‌هایی هستند که مقدار قابل توجهی بیت کوین دارند و این ویژگی باعث شده است تا آن‌ها قادر به انجام کارهایی باشند که اکثر سرمایه‌گذاران نیستند.

از آن‌جایی که شناخت ماهیت و عملکرد نهنگ‌ها در هر بازاری اهمیت زیادی دارد،‌ تصمیم گرفتیم این مقاله را به توضیح اجمالی پدیده‌ نهنگ‌ بیت کوین اختصاص دهیم تا ببینیم که چطور می‌شود هم در این بازار فعالیت کرد و هم از خطرات احتمالی چنین افرادی در امان بود.

نهنگ بیت کوین چیست؟

به هر فرد یا سازمانی که مقدار خیلی زیادی بیت کوین در کیف پول خود داشته باشد، «نهنگ بیت کوین» (Bitcoin Whale) گفته می‌‌شود. علت این نامگذاری این است که نهنگ‌ها حیوانات عظیم‌الجثه‌ دریاها هستند و اکثرا به‌صورت گروهی حرکت می‌کنند و می‌توانند تغییر زیادی در وضعیت آب‌های اطراف خود ایجاد می‌کنند. به‌طور مشابه،‌ نهنگ‌های بیت کوین می‌توانند در وضعیت بازار و قیمت بیت کوین تاثیرگذار باشند.

برای اینکه تشخیص دهیم یک کیف پول می‌تواند متعلق به نهنگ باشد یا نه، تعریف یا حد مشخصی وجود ندارد؛ ولی موضوعی که در بیشتر خبرها و مقالات می‌خوانیم، وجود چند هزار BTC در کیف پول است. برخی هم ۵۰۰ کیف پول با بیشترین دارایی در کل شبکه را به عنوان نهنگ درنظر می‌گیرند.

تاثیر یک نهنگ بیت کوین با نحوه‌ سفارش‌گذاری در یک صرافی قابل مشاهده است. مثلا اگر «دفتر سفارش» (Order Book) یک صرافی را ببینید،‌ اکثر سفارش‌ها زیر ۱ بیت کوین هستند و در موارد کمی مقادیری مثل ۵ و ۱۰ بیت کوین مشاهده می‌شود. اما گروهی از نهنگ‌ها ممکن است سفارشی به مقدار چند هزار BTC را به‌صورت یکجا (یا در چند مرحله) ثبت کنند و باعث تغییر وضعیت بازار شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا