ربات ictrade
آموزش فارکس

معرفی اصطلاح پیپ و پیپت در بازار فارکس + نکات کاربردی

هر فردی برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی باید با قوانین بازار و مفاهیمی نظیر نحوه تغییر قیمت‌ها و تحلیل‌ تکنیکال و تحلیل فاندامنتال آشنایی کامل داشته باشد. پس اگر قصد سرمایه گذاری در بازار فارکس را دارید باید پیش از ورود به این بازار، مفاهیم اولیه و پایه را به طور کامل یاد بگیرید.

اصطلاح پیپ و پیپت در بازار فارکس در جهت محاسبه میزان سود و زیان مورد استفاده قرار می‌گیرد که آشنایی کامل با این مفاهیم به شما کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاری با نتیجه مطلوب‌تری داشته باشید. ما در این مقاله به بررسی مفهموم پیپ و پیپت و کاربرد آن در بازار فارکس پرداختیم تا به شما کمک کنیم تا با درک بهتری وارد بازار فارکس شوید؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

 

پیپ در بازار فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟

پیپ کوچکترین واحد ارزش نرخ ارز است که عدد چهارم بعد از اعشار در قیمت تمام جفت ارزها (به جز جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها JPY دارد) است.

همانطور که می‌دانید برای بیان تغییرات قیمت در بازارهای مالی از یک واحد اندازه‌گیری استفاده می‌شود. بازار فارکس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به همین دلیل به واحد اندازه‌گیری تغییرات نرخ ارز در بازار فارکس «پیپ» (Pip) گفته می‌شود. پیپ مخفف کلمه (price interest point) است و یک پایه یا مبنا برای تعیین سود و زیان در بازار فارکس به حساب می‌آید.

در بازار فارکس، خرید و فروش ارز به صورت یک جفت ارز صورت می‌گیرد و در آن دو ارز از دو کشور مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند که ارز اول نمایانگر ارز پایه است و به ارز دوم، ارز قیمت‌گذاری شده گفته می‌شود. برای مثال در جفت ارز GBP/USD، به پوند در سمت چپ ارز پایه گفته می‌شود و دلار آمریکا در سمت راست به‌عنوان ارز قیمت‌گذاری شده شناخته می‌شود.

با توجه به اینکه قیمت یک جفت ارز ثابت نیست و برحسب عرضه و تقاضا نرخ آن تغییر می‌کند، به همین دلیل قیمت آن‌ها معمولا به صورت اعشاری نمایش داده می‌شود. برای مثال، در جفت ارز GBP/USD اگر نرخ ارز برابر ۱/۳۴۳۵ باشد، به این معنی است که شما برای خرید یک پوند باید ۱/۳۴۳۵ دلار آمریکا پرداخت کنید.

بروکرهایی که قیمت ارز را با چهار رقم اعشار نشان می‌دهند، پیپ چهارمین رقم اعشار یا همان آخرین رقم اعشار یک جفت ارز است. البته این مورد در رابطه با جفت ارزهایی که در یک طرف آن ین ژاپن باشد، کمی متفاوت است و رقم دوم اعشار به عنوان پیپ شناخته می‌شود. این تغییر به علت ارزش بالای دلار نسبت به ین ژاپن است.

برای مثال، اگر قیمت جفت ارز USD/EUR در حال حاضر برابر ۱/۵۹۵۰ باشد و در ساعت‌های آتی قیمت آن به ۱/۵۹۵۶ تغییر کند، طبق عدد چهارم اعشار آن، می‌توانیم بگوییم که ۶ پیپ در این معامله سود کرده‌ایم. برعکس این موضوع نیز اتفاق می‌افتد، یعنی اگر قیمت آن برابر ۱/۵۹۴۹ باشد، یعنی قیمت این جفت ارز ۱ پیپ کاهش یافته است.

پیپ و پیپت

 

پیپت یا پوینت در فارکس چیست؟

پیپت هم همانند پیپ بوده که در بروکرهای ۵ رقمی عدد پنجم بعد از اعشار در قیمت جفت ارزها (به جز جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها JPY دارد) نشان دهنده پیپت است.

در حال حاضر، بسیاری از بروکرها تغییرات نرخ جفت ارز را با ۵ رقم اعشار نمایش می‌دهند. در این حالت، رقم پنجم پس از اعشار به عنوان «پیپت یا پوینت» (Pipet) شناخته می‌شود که در پلتفرم‌های معاملاتی با عنوان پوینت نیز نمایش داده می‌شوند.

برای مثال، اگر قیمت یک جفت ارز EUR/USD از مقدار ۱/۲۳۴۵۶ به عدد ۱/۲۳۴۵۷ تغییر کند، در این حالت با توجه به رقم پنجم اعشار می‌گوییم که قیمت این جفت ارز یک پیپت یا ۰/۰۰۰۰۱ دلار افزایش داشته است. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هر پیپت کوچک‌ترین واحد تغییر در یک پیپ به شمار می‌رود و معادل یک دهم پیپ است.

علاوه بر این اگر در یک طرف جفت نرخ ارزها، ین ژاپن قرار داشته باشد، در این حالت رقم سوم پس از اعشار به عنوان پیپت در نظر گرفته می‌شود.

به‌طورکلی می‌توان گفت پیپ کوچک‌ترین واحد نرخ ارز در بازار فارکس است که میزان سود و زیان براساس آن محاسبه می‌شود. درواقع یک ده‌هزارم قیمت جفت ارز، معادل یک پیپ (رقم چهارم بعد از اعشار) است. پیپت نیز برای بیان تغییرات قیمت در بازار فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرد که در بروکرهای ۵ رقمی، عدد پنجم بعد از اعشار به‌عنوان پیپت شناخته می‌شود.

 

نحوه محاسبه پیپ در بازار فارکس

میزان سود و ضرر در بازار فارکس علاوه بر میزان ارزش پیپ به اندازه و حجم جفت ارزی که معامله می‌کنیم نیز بستگی دارد. در نتیجه مقدار ارزش هر پیپ، بسته به حجم معاملاتی ما متفاوت است. تمامی محاسبات تغییر قیمت در بازار فارکس توسط کارگزاری‌ها و به‌صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد و نیازی به محاسبه دستی نیست. اما با درک نحوه انجام محاسبات می‌توانید تحلیل بهتری از این بازار داشته باشید. برای محاسبه مقدار پیپ در بازار فارکس، می‌توانیم از فرمول زیر استفاده کنیم.

مقدار پیپ = (۰/۰۰۰۱ × مبلغ معامله) / قیمت لحظه‌ای
برای جفت ارزهای شامل ین ژاپن باید مبلغ معامله را در ۰/۰۱ ضرب کنیم.

برای درک بهتر این فرمول، بهتر است با یک مثال توضیح دهیم. فرض کنید ما مقدار ۱۰۰ هزار دلار جفت ارز EUR/USD در بازار فارکس با نرخ ارز ۱/۰۹۵۷ خریداری کرده‌ایم. مقدار این جفت ارز پس از مدتی با توجه به تحلیل درستی که انجام دادیم، افزایش یافته و عدد ۱/۰۹۷۷ را نشان می‌دهد. با توجه به رقم چهارم اعشار، نرخ ارز در این معامله برابر با ۲۰ پیپ افزایش یافته است.

۲۰ = ۱/۰۹۵۷ – ۱/۰۹۷۷

با توجه به اینکه ما مبلغ ۱۰۰ هزار دلار در این معامله سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. مقدار ارزش هر پیپ طبق فرمول زیر محاسبه می‌شود.

۹/۰۸= (۱۰۰۰۰۰ × ۰/۰۰۰۰۱) ÷ ۱/۰۹۷۷

در نهایت برای محاسبه مقدار سود باید تعداد پیپ را در مقدار ارزش هر پیپ ضرب کنیم تا مقدار سود حاصل از خرید جفت ارز EUR/USD به دست آید.

۱۸۱/۶ = ۹/۰۸ × ۲۰

به طور خلاصه در زمانی که ما جفت ارزهایی را معامله می‌کنیم که در آن‌ها ین ژاپن وجود ندارد، برای محاسبه ارزش هر پیپ باید حجم معامله را تقسیم بر ۱۰ هزار کرده تا متوجه شویم که به ازای هر پیپ، چند دلار به دارایی ما اضافه یا کم شده است. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برای جفت ارزهای شامل JPY اندازه حجم معامله تقسیم بر ۱۰۰ می‌شود.

 

وجود یک استثنا در پیپ

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، معامله‌گران در هنگام خرید ارزهای اصلی علیه ین ژاپن باید بدانند که در بروکرهای چهار رقمی، عدد دوم بعد از اعشار نشان دهنده پیپ بوده و در بروکرهای پنج رقمی عدد سوم بعد از اعشار به عنوان پیپت در نظر گرفته می‌شود.

استثنای دیگری که در بازار فارکس وجود دارد در هنگام معامله اونس طلا است. از آنجایی که پول‌های زیادی برای خرید و فروش اونس طلا به این بازار وارد می‌شوند، به همین دلیل میزان نوسان قیمت این سهم در بازار فارکس بسیار زیاد بوده و نحوه محاسبه ارزش هر پیپ متفاوت از جفت ارزها است. به این صورت که در اونس طلا یک صدم قیمت یعنی رقم دوم اعشار به‌عنوان یک پیپ در نظر گرفته می‌شود.

همچنین در معاملات اونس طلا با حجم یک لات، هر پیپ معادل ۱ دلار، در معاملات با حجم یک مینی لات هر پیپ معادل ۱۰ سنت و در معاملات با حجم یک میکرولات هر پیپ برابر با یک سنت است. به طور مثال، اگر حجم معاملاتی شما برابر با یک لات باشد، با توجه به اینکه ارزش هر پیپ در معاملات اونس طلا برابر با یک دلار است، شما با ۵۰ پیپ سود کردن ۵۰ دلار به دست خواهید آورد.

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مفاهیم پیپ و پیپت در بازار فارکس پرداختیم. اصطلاح پیپ در بازار فارکس برای نشان دادن میزان سود و زیان معاملات بکار برده می‌شود و کوچک‌ترین واحد استاندارد جهت اندازه‌گیری تغییر در ارزش یک جفت ارز است.

بروکرها نرخ ارزها را با چهار یا پنج رقم اعشار نشان می‌دهند که رقم چهارم بعد از اعشار نشان دهنده پیپ بوده و عدد پنجم از سمت راست پیپت نامیده می‌شود. همچنین در جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها ین ژاپن است، رقم اعشار دوم به‌عنوان پیپ در نظر گرفته می‌شود و رقم سوم بعد از اعشار نشان‌دهنده پیپت است.

در بازار فارکس تمام محاسبات به صورت اتوماتیک و توسط کارگزاری انجام می‌شود، اما درک نحوه انجام محاسبات به تریدرها کمک می‌کند تا دید بازتری در زمان ترید داشته باشند.

ارتباط با پشتیبانی
ارتباط مستقیم با کارشناسان حسینی فایننس شما هم به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی و کسب سود از اون‌ها فکر می‌کنید اما نمی‌دونید چطور باید شروع کنید؟

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان از کارشناسان ما، اطلاعات خواسته شده رو تکمیل فرمایید.

حالت دوم

نوشته های مشابه

‫۱۳ دیدگاه ها

 1. اگر منم بخوام یک نظری بدم
  پیپ یک مفهوم مهم در دنیای معاملات فارکس و طلاست که برای معامله‌گران بسیار مهمه. پس بیاین ببینیم چیه.

  “پیپ” به معنی “Percentage in Point” یا به اختصار “پسانت” هست. این مفهوم برای اندازه‌گیری تغییرات کوچک در نرخ یک ارز یا سایر اصول مالی مورد استفاده قرار می‌گیره. پیپ معمولاً به چهار عدد اعشار بعد از نقطه دسیم نمایش داده میشه و نشون می‌ده که چقدر ارزش یک ارز یا سایر اصول مالی تغییر کرده.

  به عبارت دیگه، پیپ نشون میده که اگر نرخ یک ارز یا طلا از یک مقدار به مقدار دیگه تغییر کنه، اون تغییر چندین پیپ اتفاق افتاده. به عنوان مثال، اگر نرخ دلار به ریال از 15000 تومان به 15010 تومان تغییر کنه، ما میگیم که ارزش دلار 10 پیپ افزایش پیدا کرده.

  حالا می‌پرسیدین هر پیپ چند دلاره؟ جواب این سوال به ارزش هر پیپ بستگی داره و از ارز به ارز مختلف متغیره. برای مثال، ارزش یک پیپ در معاملات دلار به یورو ممکنه متفاوت باشه از معاملات دلار به یک ارز دیگه مثل یوان چینی.

  با این حال، برای معامله‌گران فارکس و طلا، مفهوم پیپ به عنوان یک واحد مهم برای محاسبه تغییرات قیمتی اهمیت داره و با استفاده از اون می‌تونن تغییرات نرخها رو به راحتی مدیریت کنن.

  1. فرناز عزیز فکر کنم اینجوری بگیم بهتر باشه پیپ در فارکس یعنی تغییر کوچک در نرخ ارزها. معمولاً به چهار رقم اعشار برای ارزها نشون داده میشه. وقتی نرخ یک ارز از 1.2000 به 1.2001 بره بالا، یعنی افزایش یک پیپ. این تغییرات کوچک معمولاً به معامله‌گرا کمک میکنه تا سود کسب یا ضرر داشته باشن. مفهوم پیپ یکی از مهمترین چیزها در فارکسه، پس باید باهاش آشنا بشید.
   نظرت چیه؟

   1. پیپ در فارکس رو واقعا این مقاله خیلی ساده و شفاف توضیح دادن بنظرم از جامع ترین مقالاتی بود که تا الان خوندم ایول

 2. سلام ضمن تشکر از مقاله مفید شما . سوال من این بود که اگه ارز پایه ین باشه و ارز قیمت گذاری شده دلار کدام رقم اعشار به عنوان پیپ خواهد بود؟

  1. سلام وقت بخیر
   یه نماد داریم که USDJPY هستش که رقم دوم اعشار به عنوان پیپ درنظر گرفته میشه. جفت ارز مورد نظر شما گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست. بیشتر تحقیق کنید.

 3. سلام

  تصور میکنم روش ساده ی محاسبه ی پیپ و پیپت این هست که بگیم یک پیپ برابر با ده واحد عرض دوم هست یعنی مثلا در GBP/USD یک پیپ برابر ده دلار و یک پیپت برابر یک دلار هست. در رابطه با JPY یک پیپ صد برابر حد محاسبات دیگه هست چون پول ژاپن خیلی خرد هست هر صد تای اون رو باید یه واحد در نظر گرفت یعنی مثلا در GBP/JPY یک پیپ برابر ده واحد JPY یعنی ده ضرب در صد برابر با هزار تا JPY هست. در مورد طلا و کلا موارد غیر ارزی باید به مختصات اون مراجعه کرد. برای طلا مثلا یک پیپ یک دلار و یک پیپت ده سنت هست.

  ممنون

  تمام

 4. متاسفانه تمام اعداد و ارقامی که برای توضیح و مثال زدن در این مقاله به کار بردین همه از بالا تا پایین صفحه اشتباه هستن و به صورت برعکس نگارش شدن.ای کاش برای مخاطبتون ارزش قایل میشدین نه اینکه صرفا یک مطلبی رو بذارید.من واقعا نمیدونم یعنی کسی که این مقاله رو نوشته نباید بعد از قرار دادن روی وب سایت یک بررسی میکرده ؟؟؟.عزیزانی هم که چند تا کامنت گذاشتن هیچ کدوم متوجه این موضوع نشدن و یا اگر هم شدن براشون مهم نبوده و اشاره ای نکردن.

  1. سلام دوست عزیز توی تایپ ممکنه این اتفاق بیفته و بسیار واضح بود که فقط برعکس نوشته شده
   اصلا نیازی نیست که انقدر بابت یه اشتباه کوچیک عصبانی باشید

 5. سوالی که من دارم این هست که آیا می توان ارزش هر پیپ را معامله گر مشخص نماید به عنوان مثال با مدیریت سرمایه و ریسک در یک معامله معامله گر مشخص نماید هر پیپ دو دلار یا بیشتر ارزش داشته باشد؟

  1. سلام دوست عزیز
   این کار که درست نیست شما باید بر اساس ریسک هر معامله‌اتون حجمتون رو تنظیم کنید در غیر اون صورت ممکنه که مدیریت ریسک و سرمایه‌اتون اشتباه بشه
   ولی اگر بخواید اینکارو کنید باید ببینید pip value اون ارز چقدر هستش در یک حساب استاندارد و طبق اون حساب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا