آموزش استخراج رمزارزآموزش بیت کوین

صفر تا صد آموزش استخراج بیت کوین با کارت گرافیک

بیت کوین اولین بار در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاماتو به جوامع جهانی معرفی شد. یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد رمز ارز بیت کوین ساختار غیر قابل کنترل آن است. حتی می‌توان هدف اصلی پروژه را تمرکززدایی سازمان‌ها و سیستم مالی کشورها دانست. فرایند استخراج هم بخشی از پروژه‌ هوشمندانه‌ ساتوشی ناکاماتو است که در طی آن نودهای شبکه تراکنش‌های کاربران را کنترل، مدیریت و تایید می‌کنند.

به‌کارگیری چنین روشی هم زمان با تقویت سیستم امنیتی شبکه، مشارکت بیشتر کاربران را با خود به همراه دارد، اما در حال حاضر استخراج بیت کوین به چه صورت و با استفاده از چه دستگاه‌هایی امکان‌پذیر است؟ در این مقاله شما را با یکی از روش‌های استخراج بیت کوین که با استفاده از کارت گرافیک صورت می‌گیرد، آشنا می‌کنیم. آیا کارت گرافیک همچنان گزینه‌ سودآوری برای ماینرها است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین فرایندی است که در طی آن تراکنش‌های کاربران تایید می‌شوند و در بلاک چین شبکه به ثبت می‌رسند. تایید نهایی تراکنش‌ها موجب تشکیل یک بلاک جدید می‌شود. زمان تقریبی لازم برای ساخت هر بلاک چیزی حدود ۱۰ دقیقه تخمین زده شده است.

جالب است بدانید که با تشکیل هر بلاک، بیت کوین‌های جدید هم ساخته می‌شوند. ساتوشی ناکاماتو با به‌کارگیری این ترفند هوشمندانه، مکانیزمی را طراحی کرده که علاوه بر حفظ یکپارچگی و کنترل درستی تراکنش‌ها، کاربران بیشتری را به مشارکت در شبکه تشویق می‌کند.

ماینرها با مشارکت در استخراج مسئولیت بسیار بالایی را بر عهده می‌گیرند چرا که استخراج یک فرایند زمانبر و پر هزینه است. البته ناگفته نماند که شبکه در قبال ساخت موفقیت‌آمیز هر بلاک به ماینرها، بیت کوین پاداش می‌دهد. میزان سختی شبکه‌ بیت کوین با گذر زمان افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع ماینرها را مستلزم به استفاده از تجهیزات پیشرفته‌تری کرده است.

از آنجایی که رقابت کم بین ماینرها در گذشته، استخراج بیت کوین را حتی با کامپیوترهای معمولی هم امکان‌پذیر کرده بود، اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی ماینرها به تجهیزات تخصصی‌تری از قبیل «پردازنده‌های مرکزی» (CPU)، پردازنده‌های گرافیکی یا همان «کارت‌های گرافیک» (GPU) و «مدارهای مجتمع با کاربرد خاص» (ASIC) برای استخراج احتیاج داشتند.

بهتر است قبل از ارائه‌ اطلاعات مربوط به نحوه‌ استخراج بیت کوین با کارت‌های گرافیکی، مراحلی را که استخراج بیت کوین طی آن‌ صورت می‌گیرد، به‌صورت مختصر با یکدیگر مرور ‌کنیم.

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که بیت کوین از الگوریتم «اجماع اثبات کار» (Proof of Work) یا PoW برای تایید و ثبت تراکنش‌ها استفاده می‌کند. البته اثبات کار الگوریتم پرهزینه‌ای محسوب می‌شود، اما از لحاظ خدمات امنیتی خروجی قابل قبولی ارائه می‌دهد. خب در مرحله‌ اول کامپیوتر ماینرهای شبکه که اصطلاحا «نود» (Node) نامیده می‌شود، اطلاعات مربوط به تراکنش‌هایی را که در ۱۰ دقیقه‌ گذشته صورت‌گرفته‌اند، جمع‌آوری می‌کنند.

نودها در این مرحله با یکدیگر رقابت می‌کنند تا بتوانند سریع‌تر از سایر ماینرها محاسبات لازم را انجام دهند و بلاک جدید را به شبکه بلاک چین اضافه کنند. اولین ماینری که به جواب درست برسد، موفقیت خود را به سایر اعضای شبکه اعلام می‌کند.

ماینرهای شبکه برای اطمینان از درستی جواب ارائه‌شده اطلاعات را با دقت بررسی می‌کنند. در مرحله‌ آخر بلاک جدید ساخته شده و به شبکه‌ بلاک چین اضافه می‎‌شود. در این بین شبکه به ماینری که جواب درست را ارائه داده، بیت کوین می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا