ربات ictrade
آموزش فارکس

ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران | بازار فارکس کی باز میشود؟

دوره حضوری منتور شیپ

افراد با اهداف مختلف کوتاه مدت یا بلند مدت وارد بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری می‌شوند. از این رو، می‌توان گفت که زمان در معامله‌گری نقش خیلی مهمی دارد. برخلاف معامله‌گرانی که با اهداف طولانی مدت وارد بازار می‌شوند، برخی از تریدرها از نوسانات قیمت که در کوتاه مدت اتفاق می‌افتد، سود می‌برند.

یک تریدر ممکن است سهام یک شرکت را برای نگهداری در زمان کوتاهی، چند روز، یک هفته، یک ماه یا حتی یک فصل خریداری کند. در حالیکه یک سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرد یک دارایی را به عنوان سرمایه برای سال‌‌‌ها نزد خود نگه دارد. نسبت به نوع معامله، تحلیل معامله‌گران ممکن است به ساعت‌ها، دقیقه‌ها و حتی ثانیه‌‌ها تقسیم شود. ساعتی از روز که معامله در آن شکل می‌گیرد،‌ می‌تواند فاکتور مهمی به شمار آید. در این مقاله قصد داریم ساعت فارکس و بهترین ساعات معامله در این بازار را معرفی کنیم.

زمان باز شدن بازار فارکس

بازار فارکس کار خود را در ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی در ایالات متحده (EST) شروع می‌کند و تا ساعت ۴ به وقت  EST به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

ساعت کار بازار فارکس

بازار فارکس به‌صورت ۲۴ ساعته، پنج روز در هفته (شنبه و یکشنبه تعطیل) در نقاط مختلف جهان فعال است. اگر به وقت ایران بخواهیم در نظر بگیریم،‌ ساعت شروع کار بازار فارکس، ۱:۳۰ بامداد و ساعت پایان کار آن ۱:۳۰ بامداد روز بعد خواهد بود.

بازار فارکس یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی برای سرمایه‌گذاری است که بیشترین حجم معاملات روزانه را به خود اختصاص می‌دهد. اساس کار این بازار، تنظیم معاملات خرید و فروش جفت‌ارزها است؛ هر جفت ارز، ارز فیات یک کشور است که در مقابل ارز کشور دیگر معامله می‌شود.

قیمت ارز فیات در هر کشور توسط بانک مرکزی آن کشور مشخص می‌شود. از این رو کار بازار فارکس در هر کشور با توجه به آغاز روز کاری برای بانک مرکزی آن کشور شروع می‌شود.

بازار فارکس نقطه آغاز و پایانی دارد که از بازار استرالیا شروع و بعد به بازار ژاپن و انگلستان می‌رسد،‌ در نهایت نیز به بازار نیویورک ختم می‌شود. با پایان ساعت کار بازار فارکس در یک کشور، ‌این بازار فعالیت خود را در کشور بعدی ادامه داده تا دوباره با ساعت کاری سیدنی، روز بعد را آغاز کند. هنگام اقدام به معامله از طریق هر کارگزاری باید به محل آن کارگزاری دقت کنید که در کدام منطقه قرار دارد و اختلاف ساعت آن را با کشوری که بازار فارکس در آن فعال است در نظر بگیرید.

 

بهترین ساعت برای ترید در بازار فارکس

بهترین زمان معامله در بازار فارکس زمانی‌ست که حجم زیادی از معاملات در بازار در حال انجام هستند؛ زیرا امکان لغزش قیمت کمتر است.

این که بازار فارکس یک بازار ۲۴ ساعته است و شما در هر ساعتی می‌توانید ترید کنید به این معنا نیست که حتما باید معامله‌ای در این زمان انجام دهید. هرچه تریدرها معاملات بیشتری انجام دهند، حجم معاملات بیشتر شده و بازار فعال‌تر خواهد بود. در این حالت،‌ اسپردها فاصله کمتری پیدا کرده و لغزش قیمت کمتری را شاهد خواهید بود. به طور خلاصه؛ می‌توانید سفارشات بهتری داشته باشید. البته به خاطر داشته باشید که اگر استراتژی شما برای معامله، ‌اسکالپ یا نوسان‌گیری است در ساعاتی که بازار فعالیت کمتری دارد، سود بیشتری کسب خواهید کرد.

بازارهای مالی بین‌المللی مانند فارکس محبوبیت زیادی بین سرمایه‌گذاران پیدا کرده‌اند. از این رو، این بازارها در تمام ساعات شبانه روز در حال فعالیت هستند. یک تریدر حرفه‌ای می‌تواند از بازار نزولی هم مثل بازار صعودی سود ببرد. اما ‌کسب درآمد از بازاری که هیچ حرکتی ندارد، (در حال رنج زدن است) بسیار دشوار است.

 

بهترین ساعات برای معامله‌گران ایرانی‌

با توجه به این موضوع که مناسب‌ترین ساعت ترید زمان شلوغی بازار است، ‌بهترین ساعت برای ترید ایرانی‌‌ها در بازار فارکس، ‌بین ساعات ۱۶ تا ۱۹ بعداز ظهر است.

همانطور که ذکر شد بهترین زمان برای اقدام به معامله در بازار فارکس، زمانی‌ست که اوج معاملات را می‌بیند و معامله‌گران زیادی مشغول به معامله هستند. همواره حجم زیادی از معاملات در بازار فارکس در ساعاتی بین ۴ تا ۹ بعدازظهر انجام می‌شوند. این در حالی‌ست که بسیاری ۱۱:۳۰ تا ۱۲:۳۰ ظهر را بهترین ساعت برای معامله در فارکس معرفی می‌کنند، زیرا در این ساعات بازارهای انگلستان و ژاپن همزمان در حال فعالیت هستند.

پیش از اقدام به معامله بهتر است به جدول زمان‌بندی فارکس رجوع کنید. اما ‌به غیر از جدول زمانی بازار فارکس، یک نکته مهم دیگری وجود دارد و آن زمان مبدا این بازار است. زمان مبدا در ساعت کار فارکس بستگی به بروکرها دارد. اغلب بروکرها مبدا زمانی ساعت کار فارکس را بر اساس منطقه زمانی اروپای شرقی یا بر اساس گرینویچ قرار می‌دهند. به عنوان مثال، اگر بروکر شما آلپاری باشد، مبدا زمانی ساعت کار فارکس برای معاملات شما اروپای شرقی یا همان EET خواهد بود؛ بنابراین ساعت کار فارکس به وقت ایران در این حالت یک ساعت و نیم از ساعت تهران عقب‌تر است.

به خاطر داشته باشید، در ساعاتی که بازار فارکس شلوغ است و حجم معاملات بیشتری در بازار اتفاق می‌افتد، قیمت‌ها واقعی‌تر خواهند بود. به بیان دیگر، تعداد خریداران و فروشندگان بیشتری در آن ساعت در بازار حضور دارند. در این صورت، می‌توان گفت که قیمت‌ها به عدد واقعی نزدیک‌تر هستند. لازم به ذکر است که یک معامله‌گر حرفه‌ای که به دنبال ریسک کمتر و سود منطقی‌تر است، باید در ساعت کار فارکس وارد بازار شود که حجم معاملات در بازار در بیشترین حالت ممکن است.

 

همپوشانی در زمان معاملات فارکس

اگر به جدول زمان‌بندی ساعت کار بازار فارکس دقت کنید، متوجه خواهید شد که بازارهای مختلف در ساعاتی با هم همپوشانی دارند. یکی از بهترین تایم‌های معاملات بازار فارکس زمانی‌ست که دو بازار بزرگ به‌صورت همزمان در حال فعالیت هستند. از این رو، شناسایی تایم همپوشانی بازارها می‌تواند مهم باشد.

برای مثال، بین ساعات ۱۳:۳۰ تا ۱۸:۳۰ بازارهای لندن و نیویورک با هم باز هستن و فعالیت فارکس در این تایم خیلی زیاد است. این ساعات،‌ شلوغ‌ترین ساعات روز در بازار فارکس است. همچنین در طول تابستان، از ساعت ۳:۰۰ تا ۴:۰۰ صبح به وقت شرقی (ET)، بازار توکیو و لندن با هم فعال هستند. اغلب این زمان‌ها شلوغ‌ترین تایم در طول روز معاملاتی هستند؛ زیرا زمانی که دو بازار همزمان در حال فعالیت باشند، معاملات بیشتری انجام می‌شود؛ چراکه در آن زمان‌، همه شرکت‌کنندگانِ بازار در حال معامله هستند و حجم معاملات بیشتری در مارکت در جریان است.

 

تاثیر انتشار اخبار روی بازارهای فارکس

اخباری در خصوص تصمیمات نرخ بهره، شاخص قیمت مصرف کننده، جلسات بانک مرکزی، خرده فروشی، حقوق و دستمزد بخش غیرکشاورزی، شاخص مدیران خرید، تولید ناخالص داخلی GDP، نرخ بیکاری و اخبار سیاسی مهم می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر معاملات بازار فارکس داشته باشند.

علاوه بر زمان معاملات، برخی اخبار می‌توانند تاثیر زیادی روی بازارها داشته باشند. برای اینکه معاملات موفقی در بازارهای بین‌المللی داشته باشید، لازم است که رویدادهای مهم اقتصادی و سیاسی را دنبال کنید. برخی اخبار از موسسات دولتی می‌توانند تا حد زیادی بر روند قیمت یک دارایی تاثیر بگذارند. البته این نکته را فراموس نکنید که نحوه تحلیل اخبار بر بازار نیاز به آموزش و تجربه زیاد دارد.

 

سخن پایانی

یکی از ویژگی‌های مثبت بازارهای فارکس فعالیت ۲۴ ساعته آن‌هاست. بازار فارکس فعالیت خود را به طور پیوسته در کشورهای مختلف جهان ادامه می‌‌دهد. این بازار کار خود را با آغاز روز کاری در سیدنی استرالیا شروع می‌کند. پس از آن در توکیو و لندن به فعالیت خود ادامه می‌دهد و در نهایت در نیویورک به کار خود خاتمه می‌دهد.

یک تریدر حرفه‌ای پیش از اقدام به معامله،‌ حتما به ساعت کار بازار دقت می‌کند. زیرا بهترین تایم برای انجام معاملات پر سود زمان شلوغی بازار است که قیمت‌ها واقعی‌تر هستند. در این مقاله سعی کردیم با تکیه بر منابع معتبر، ساعات کار بازار فارکس و ساعات مهم برا ی معامله را معرفی کنیم.

ارتباط با پشتیبانی
ارتباط مستقیم با کارشناسان حسینی فایننس شما هم به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی و کسب سود از اون‌ها فکر می‌کنید اما نمی‌دونید چطور باید شروع کنید؟

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان از کارشناسان ما، اطلاعات خواسته شده رو تکمیل فرمایید.

حالت دوم

نوشته های مشابه

‫۲۰ دیدگاه ها

 1. عرض سلام و ادب

  با توجه به اینکه ساعت ایران در سال 1402 یک ساعت به جلو کشیده نشد
  جدول ساعات کاری بازار های سیدنی و توکیو و لندن و نیویورک که در سایت وجود دارد دچار تغییرات خواهد گردید.

  به عنوان مثال بازار لندن به جای ساعت 11:30 به 10:30 تغییر می یابد.

  با تشکر

 2. فارکس یعنی بازار معاملات ارزی که تا دیروقت فعاله و از هر جای جهان می‌تونی توش معامله کنی. اما سوال اینجاست که ساعت‌های کاری این بازار چطوره؟

  بازار فارکس در واقعه شبانه‌روز کار می‌کنه. یعنی از شنبه تا جمعه می‌تونی توش معامله کنی، بدون وقفه. ولی باید بدونی که توی این مدت هم ساعت‌ها تغییر می‌کنه.

  ساعت بازار فارکس به وقت ایران ممکنه یکم با توقعاتت فرق کنه. بهتره بدونی که این بازار به وقت گرینویچ کار می‌کنه و ساعت‌های بازارش با تفاوت‌های زمانی کشورها متفاوت میشه.

  به طور کلی، بازار فارکس به وقت تهران از شنبه صبح به وقت تهران تا جمعه شب بازه. این یعنی تا جمعه ساعت ۲۳:۵۹ به وقت تهران می‌تونی معامله کنی. بعد از اون، بازار برای یک مدت کوتاه تعطیل میشه و ساعت ۰۰:۰۰ به وقت تهران دوباره باز میشه.

  مهمترین ساعت‌ها برای معاملات فارکس زمانی هستن که بازارهای اصلی فارکس مثل لندن، نیویورک، و توکیو باز هستن. به عبارت دیگه، وقتی که بازارهای اروپا و آمریکا همزمان باز هستن. این ساعت‌ها اغلب فرصت‌های خوبی برای معامله ارائه می‌کنن.

  1. دوست گرامی مطمئنی منظورتون بازار فارکس چون بازار فارکس شنبه و یکشنبه تعطیله از روز دوشنبه باز میشه

   1. سلام دوست عزیز.
    این جمله همون ابتدا نوشته شده که دقیقا با صحبت شما یکی هست.
    بازار فارکس به‌صورت ۲۴ ساعته، پنج روز در هفته (شنبه و یکشنبه تعطیل) در نقاط مختلف جهان فعال است.

 3. ساعت باز شدن بازار فارکس رو تو ایران هر سایتی یه زمانی داده چیزی که درسته فکر میکنم مقاله ما باشه درست میگم؟

 4. یه سوالی داشتم اینکه ساعت باز شدن بازار طلا در فارکس هم مثل بقیه بازارها میمونه یا فرقی داره؟

  1. دوست گرام مشخصه تجربه ای در فارکس ندارید و شنیده هاتونو انتقال دادید… لطفا درباره مطلبی ک هیچ سرشته ای ندارید نظرندید.. ممنون(مخاطب=فرهاد رجب ی)

 5. حالا که داریم راجع به دنیای فارکس حرف می‌زنیم، یکی از مسائل مهم، “ساعت فارکس” هست. خب، بازار فارکس چجوری کار میکنه و ساعاتی که فعاله چطوریه؟

  “ساعت بازار فارکس” به طور کلی 24 ساعته! این یعنی که هر لحظه‌ای که دلتون بخواد می‌تونید وارد معاملات بشید. این امکان باعث میشه که افراد از سرتاسر دنیا در هر زمانی بتونند تجارت خودشون رو انجام بدن.

  “زمان باز شدن بازار فارکس” هم به یک نکته مهم اشاره می‌کنه. بازار فارکس هر هفته با شروع روز دوشنبه باز میشه. این یکی از مهمترین لحظات هفته‌ست که تازه معاملات دوباره آغاز میشه.

  یک نکته مهم دیگه اینه که با توجه به مناطق زمانی مختلف در جهان، همیشه یه جایی از دنیا بازار فارکس فعاله. پس حتی اگه شما خوابیدید، در جای دیگه دنیا، ممکنه تعداد زیادی معامله صورت بگیره!

  در کل، “ساعت کار بازار فارکس” یکی از خصوصیات منحصر به فرد این بازاره که باید باهاش آشنا بشید تا بهترین موقعیت‌ها رو از دست ندیدید.

 6. ویندزور یک بروکر ثبت شده در قبرس است که رگوله های CySEC و IFSC را دارد و جز بروکرهای نسبتاً معتبر محسوب می‌شود. این کارگزاری دو حساب پرایم و زیرو را روی پلتفرم متاتریدر 4 در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دقت داشته باشید که کارگزاری ویندزور فقط پلتفرم متاتریدر 4 را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 7. سلام خسته نباشید
  در بروکر تا چه مدت می توان معاملات خودت را باز نگهداشت.
  یعنی مدت زمان باز نگهداشتن معاملات می تواند ۲ماه یا بیشتر باشد؟

  1. سلام و وقت بخیر
   بجز معاملات قرارداددار بقیه نامحدود هستند.
   به میزان سوآپ هم توجه کنید.

 8. الان که وارد ماه آوریل شدیم و با توجه به اینکه ساعت ایران هم تغییر نکرد، زمان سشن ها تغییری کرده؟ چون بعضی جاها شروع سشن لندن و نیویورک از ساعت 10:30 و 15:30نوشته شده

 9. ساعت کار فارکس رو نمیشه کاری کرد تو سیستممون ثبت بشه یعنی یه ویجتی چیزی باشه که روی صفحه یا جای ساعت خود سیستم زمان باز شدن بازار فارکس رو نشون بده

  1. ساعت کار فارکس همه جا یکسانه دیگه برادر تو همون روز اصلا تو گوگل سرچ کن زمان باز شدن بازار فارکس به انگلیسی البته بزنین Forex Market Hours براتون زمان و تاریخ دقیق رو نمایش میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا