آموزش آلت کوین ها

انجین کوین (ENJ) چیست؟ همه چیز درباره‌ ارز دیجیتال Enjin

ارز دیجیتال انجین یکی از پروژه‌های جذاب در دنیای بلاک چین‌ است که با استفاده از فناوری قراردادهای هوشمند،‌ توانسته تکنولوژی توکن‌های تعویض‌ناپذیر یا همان NFTها را به صنعت بزرگ گیمینگ مرتبط کند. تیم این پروژه، انجین را به‌عنوان پلتفرمی برای ساخت و مدیریت آیتم‌های مجازی طراحی کرده است که بیشتر در بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به این معنی که کاربرها می‌توانند مالک واقعی آیتم‌هایی باشند که در بازی‌های مختلف آن‌ها را به دست آورده‌اند، مثل شمشیر، ماشین، توپ یا هر چیز دیگر. نکته‌ جالب اینجاست که این آیتم‌ها در حقیقت توکن‌های تعویض‌ناپذیری هستند که روی بلاک چین ثبت شده‌اند و می‌توان آن‌ها را نگهداری کرد، در پلتفرم‌های بازی مختلف از آن‌ها استفاده کرد و یا آن‌ها را به قیمت دلخواه فروخت. با ما همراه باشید تا نگاه جامعی به پتلفرم و ارز دیجیتال انجین بیندازیم.

انجین چیست؟

پلتفرم انجین امکان مالکیت واقعی آیتم‌های مجازی بازی‌های آنلاین را برای کاربران فراهم می‌کند. انجین با استفاده از استاندارد ERC-1155‌ قادر است هم توکن‌های معمولی و هم توکن‌های NFT را ایجاد و مدیریت کند.

پروژه‌ی ارز دیجیتال «انجین» (Enjin) پلتفرمی برای خلق و مدیریت آیتم‌های مجازی است که روی بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است. هدف انجین از ایجاد چنین پلتفرمی، فراهم کردن امکان مالکیت واقعی و تبادل آیتم‌های دیجیتال مثل اسلحه، لباس و… در پلتفرم‌های گیمینک و بازی‌های مختلف توسط کاربرها است.

بحث مالکیت آیتم‌ها در دنیای بازی‌ها از این جهت اهمیت دارد که تاکنون، این کمپانی‌های سازنده‌ بازی‌ها بودند که مالکیت تمام آیتم‌های درون بازی‌های خود را در اختیار داشتند و در هر زمانی می‌توانستند در آن‌ها دخالت کنند. برخی کمپانی‌های بزرگ در این زمینه مثل Blizzard این حق را برای خود محفوظ نگه داشته و می‌تواند اکانت هر کاربری را که بخواهد مسدود کند. تصور کنید چقدر بد است اگر چند سال برای به دست آوردن یک آیتم خاص و رسیدن به یک مرحله تلاش کرده باشید و ناگهان اکانت شما مسدود شود.

تیم انجین معتقد است که می‌تواند قوانین مالکیت را در دنیای مجازیِ بازی‌ها بازنویسی کند. آن‌ها اکوسیستمی را طراحی کرده‌اند که به کمک آن کاربرها به جای کمپانی‌های بازی‌سازی، مالکیت حقیقی آیتم‌های متعلق به خود را به‌دست می‌آورند و آزادانه می‌توانند در مورد آن تصمیم بگیرند و یا در ازای فروش آن، پول واقعی به دست آورند.

شرکت انجین که فعالیت خود را از سال ۲۰۰۹ در حیطه بازی‌های ویدئویی آغاز کرده و یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های ساخت بازی‌های آنلاین دنیاست، با برگزاری یک «ICO» یا عرضه‌ی اولیه کوین در سال ۲۰۱۷ توانست مبلغ ۱۸.۹ میلیون دلار برای استارت پروژه‌ انجین جمع‌آوری کند و در سال ۲۰۱۸ این پروژه رسما شروع به کار کرد.

توسعه‌دهنده‌ها با استفاده از ابزار توسعه نرم‌افزاری (SDK)‌ در پلتفرم انجین،‌ می‌توانند امکان ایجاد دارایی‌های دیجیتال و استفاده از آن‌ها در بازی‌ها و سایر برنامه‌ها را برای کاربرها فراهم کنند. به این ترتیب، آیتم‌های موجود در بازی‌ها،‌ ویژگی‌های رمزارزها مثل شفافیت،‌ امنیت، غیرمتمرکز بودن و امکان تبادل را به دست می‌آورند و به این ترتیب واسطه‌های بسیاری حذف و در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی می‌شود.

پروژه‌ی انجین بر اساس استاندارد ERC-1155‌ کار می‌کند. این استاندارد قابلیت ایجاد توکن‌های ERC-20 و ERC-721‌ را به‌طور همزمان پشتیبانی می‌کند. یعنی به کمک این استاندارد هم می‌توان توکن‌های معمولی و هم NFT‌ را ایجاد کرد. بعضی بازی‌ها مثل World of Warcraft واحد پولی خاص خود را دارند که در حقیقت یک دارایی تعویض‌پذیر است و همچنین آیتم‌های خاص و منحصربه‌فردی هم در این بازی وجود دارد که ویژگی یکتا و تعویض‌ناپذیری دارند. توسعه‌دهنده‌ها با استفاده از پلتفرم انجین و استاندارد ERC-1155 می‌توانند تمام آیتم‌های مورد نیاز را در چنین بازی‌هایی طراحی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا