آموزش سرمایه‌گذاری و ترید

مزایا و معایب ارز دیجیتال چیست؟ | آموزش ارز دیجیتال

همان‌طور که می‌دانید بازار ارزهای دیجیتال طی سال‌های اخیر بسیار داغ بوده است. تعداد کاربرانی که به فکر سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌افتند، روز به روز در حال افزایش است. حتی بیشتر شرکت‌های بزرگ و مطرح دنیا با مشاهده‌ پیشرفت و آینده‌ روشنی که برای رمز ارزها پیش‌بینی شده، فعالیت خودشان را در این حوزه شروع کردند.

اما ساختار ارزهای دیجیتال با پیچیدگی‌های خاص خود همراه است. پس آگاهی کامل به مزایا و معایب آن‌ یکی از الزامات فعالیت در این حوزه محسوب می‌شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله با ارائه‌ تعریف درستی از ارزهای دیجیتال و بررسی دقیق مزایا و معایب آن‌ها به شما کمک کنیم تا با آگاهی و اطلاعات بیشتری فعالیت خود را در این حوزه آغاز کنید. با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از ساختار‌های دنیای امروز را دگرگون کرده است. از ابتدای شکل‌گیری تمدن انسان‌ها شاهد تغییر در نوع پول و سیستم‌های پرداختی بودیم. امروزه امور مالی همه‌ ما با تکیه بر سیستم‌های بانکی، کارت‌های اعتباری و پول کاغذی انجام می‌شود. ارزهای دیجیتال یا همان «رمز ارزها» (Cryptocurrency) به عنوان نسل جدید پول شناخته می‌شوند.

به بیان ساده‌تر می‌توانیم آن‌ها را پول دیجیتالی بدانیم که از ارزش برخوردارند و در دنیای امروز به عنوان یک شیوه‌ پرداخت مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما دلیل اصلی پیدایش و فراگیری ارزهای دیجیتال چیست؟ تکنولوژی همواره به دنبال آسان‌تر کردن زندگی ما انسان‌ها است. فعالان حوزه‌ ارزهای دیجیتال معتقدند که سیستم سنتی بانکی در دنیای پیشرفته‌ امروز جایگاهی ندارد و لازم است که تغییراتی در آن اعمال شود. اما چرا؟

برای درک بهتر موضوع کافیست به فرایند انتقال پول از حساب شخصی خودتان به دیگری فکر کنید. بانک به تمام اطلاعات مربوط به تراکنش شما دسترسی دارد. حضور شخص ثالثی مثل بانک، فرایند انجام تراکنش را کند می‌کند و علاوه بر آن مبلغی به عنوان کارمزد از حساب شما کسر می‌شود. اما ارزهای دیجیتال با استفاده از فناوری بلاک چین بستری را ایجاد کرده‌اند که به نظارت و حضور شخص ثالث یا سازمان خاص نیازی ندارد.

از آنجایی که ارز دیجیتال عوامل واسطه‌ها را حذف کرده، یک سیستم غیر متمرکز نامیده می‌شود. سیاست‌های مالی غلط کشورها، قدرت و تسلطی که بر مردم جامعه دارند مشکلاتی از قبیل نابرابری و اختلاف طبقاتی را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. بنابراین می‌توان هدف اصلی از ساخت ارزهای دیجیتال را بر طرف کردن ضعف‌های ساختاری و بنیادی سیستم‌های مالی جهان دانست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا