آموزش آلت کوین هاآموزش بلاک چین

ارز دیجیتال چین لینک چیست؟ بررسی رمز ارز ChainLink

پروژه‌ ارز دیجیتال چین لینک با هدف حل یکی از مشکلات کلیدی بلاک چین‌ یعنی ارتباط با دنیای واقعی و تامین داده از فضای خارج از بلاک چین ساخته شده ‌است. قراردادهای هوشمندِ درون بلاک چین‌ها، برای اینکه کارایی لازم را داشته باشند و نیاز کاربران را رفع کنند، باید بتوانند به دنیای بیرون از زنجیره دسترسی داشته باشند. اوراکل‌ها سیستم‌هایی هستند که وظیفه‌ جمع‌آوری چنین اطلاعاتی را برعهده دارند. چین لینک با استفاده از مجموعه‌ای از این اوراکل‌ها مدعی است که می‌تواند تمام اطلاعات مورد نیاز قراردادهای هوشمند را از دنیای واقعی جمع‌آوری، بررسی و اعتباردهی کند و دیتای قابل اعتماد را به دنیای درون زنجیره‌ای (همان بلاک چین) بفرستد.

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی جامع ارز دیجیتال چین لینک بپردازیم. برای درک بهتر این مطلب می‌بایست با مفاهیم بلاک چین، شبکه‌ی اتریوم و قراردادهای هوشمند آشنایی نسبی داشته باشید. در پایان می‌توانید نظر خود را در مورد این مقاله و پروژه‌ چین لینک با ما به اشتراک بگذارید.

ارز دیجیتال چین لینک چیست؟

«چین لینک» (Chainlink) یک شبکه‌ اوراکل غیرمتمرکز در بستر اتریوم است که داده‌های دنیای واقعی را برای «قراردادهای هوشمند» (Smart Contracts) بر روی بلاک چین‌ها فراهم می‌کند. همان‌طور که می‌دانیم قراردادهای هوشمند نوعی توافق‌ از پیش تعیین‌شده هستند که اطلاعات را بررسی می‌کنند و درصورت برقراری شرایط خاصی، اجرا می‌شوند. توکن شبکه چین لینک با نام LINK‌ از جمله توکن‌های ERC-20 است و برای پرداخت هزینه‌ خدمات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروژه چین لینک، هدف بزرگی را دنبال می‌کند و توانسته برای یکی از چالش‌برانگیزترین مشکلات بلاک چین‌ها که ارتباط با دنیای «خارج زنجیره» (Off-chain) است، راه‌حل قابل قبولی ارائه دهد. همین موضوع باعث شده است تا توکن کاربردی LINK (در زمان نگارش این مقاله) بیشترین حجم بازار «امور مالی غیرمتمرکز» یا دیفای (DeFi) را به خود اختصاص دهد و با اختلاف از پروژه‌های پرطرفداری مثل «یونی سواپ» (Uniswap)، «آوه» (Aave) و «میکر» (Maker) در حوزه‌ دیفای بالاتر باشد.

قبل از اینکه درباره‌ طرز کار شبکه‌ چین لینک صحبت کنیم، باید با مفهوم اوراکل و ارتباط آن با قرارداد هوشمند آشنا شویم. پس ابتدا این مفهوم را توضیح می‌دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا